Wywiad przeprowadzany jest w ramach akcji “Liderzy i Inicjatywy Podkarpacia”, który ma na celu zwiększanie świadomości wśród społeczeństwa działalności organizacji pozarządowych oraz wsparcie ich w promocji.
Wywiad przeprowadził redaktor naczelny PPi – Cezary Skwarło
Kiedy powstała ta jednostka i co było motywem do jej stworzenia?
Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu powstała w lutym 2015 roku i jest terenowym oddziałem Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Motywem do jej stworzenia była chęć kształcenia młodzieży w kierunkach związanych ze służbami mundurowymi oraz stworzenie możliwości dla młodzieży z terenu powiatu mieleckiego realizowania swoich pasji związanych z wojskowością i strzelectwem.
Jakie są najważniejsze wydarzenia w historii miały największy wpływ na rozwój tej jednostki?
Mogę wymienić 5 wydarzeń, które miały istotny wpływ na rozwój naszej jednostki:
- Nawiązanie współpracy z Zespołem Szkół .im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu – dzięki temu zyskaliśmy dostęp do infrastruktury niezbędnej w prowadzeniu zajęć na początkowym etapie rozwoju naszej jednostki oraz bliższą współpracę z klasami mundurowymi.
- Ufundowanie (poprzez zbiórkę m.in. wśród samorządowców) i poświęcenie sztandaru naszej jednostki – dzięki temu nasza jednostka została zauważona w kręgu samorządowym w całym powiecie.
- Zajęcie przeze mnie 2 miejsca w ogólnopolskim konkursie pasji Krüger&Matz – It’s your life just take it. Wygraną z tego konkursu – 15 tys. PLN przeznaczyłem na zakup niezbędnych sprzętów do prowadzenia zajęć z młodzieżą strzelecką.
- Nawiązanie współpracy ze Szkołą Podstawową nr 13 im. Jana Bytnara Rudego w Mielcu i pozyskanie do naszego grona przedstawiciela kadry nauczycielskiej z tej szkoły. Dzięki temu również zyskaliśmy nowe możliwości prowadzenia zajęć oraz nowe możliwości rekrutacyjne.
- Nawiązanie współpracy ze Szkołą Podstawową im. Walerii Szalay-Groele w Przecławiu i pozyskanie do naszego grona kilku przedstawicieli kadry nauczycielskiej z tej szkoły. Dzięki temu również zyskaliśmy nowe możliwości prowadzenia zajęć oraz nowe możliwości rekrutacyjne, co w konsekwencji doprowadziło do utworzenia plutonu działającego przy tej szkole.
Jakie są główne cele i zadania tej jednostki?
Zgodnie ze statutem Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego mamy 25 celów. Poniżej wymienię więc jedynie te najistotniejsze:
- Przygotowanie młodzieży do służby w szeroko rozumianych służbach mundurowych.
- Przekazywanie młodzieży wiedzy historycznej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, w oparciu o takie wartości, jak Bóg, Honor, Ojczyzna.
- Kształtowanie postawy patriotycznej młodzieży.
- Uczenie szacunku dla tradycji niepodległościowej oraz działanie na rzecz umacniania niepodległości Rzeczypospolitej.
- Wdrażanie młodzieży do uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym Ojczyzny
- Praca nad rozwojem charakteru młodzieży, uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole, kształtowanie cech takich jak poświęcenie, przyjaźń, solidarność.
- Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej wśród młodzieży
- Popularyzacja strzelectwa praktycznego, sportowego i rekreacyjnego z broni sportowej, kolekcjonerskiej i historycznej.
- Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen.
- Współpraca ze szkołami, uczelniami, i innymi instytucjami oświatowymi i wychowawczymi w celu krzewienia sportu i kultury strzeleckiej, oraz propagowania i pielęgnacji idei patriotycznych, wyszkolenia strzeleckiego.
Po więcej informacji odsyłam pod adres https://www.kgstrzelec.pl/ gdzie można się zapoznać ze statutem naszego Związku i deklaracją ideową.
Jakie działania podejmuje ta jednostka, aby realizować swoje cele?
Przede wszystkim są to szkolenia strzeleckie i wojskowe dla członków naszej jednostki, które są prowadzone w cyklu całorocznym. To najistotniejszy obszar działań Związku, przygotowujący młodych ludzi do pracy w służbach mundurowych. Każdy strzelec przechodzi podstawowy kurs nabycia umiejętności żołnierskich. Ma to zapewnić mu wiedzę z zakresu wojskowości, wyrobić potrzebne w służbie cnoty żołnierskie, a także rozwinąć sprawność fizyczną. Zajęcia odbywają się w świetlicy, na poligonie, itp. Karność i dyscyplinę pozwala utrzymać musztra, Opracowana na podstawie wojskowych regulaminów. Strzelcy poznają budowę broni. Uczą się ją składać i rozbierać, doskonalą również umiejętności posługiwania się nią w trakcie zajęć w strzelaniu i podczas zawodów w tej dyscyplinie. Sprawność fizyczna doskonalona jest podczas treningów sportów walki. Wszyscy strzelcy objęci są ponadto szkoleniem z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Całość uzupełniona jest zajęciami w terenie, kiedy przychodzi czas na marsze na orientacje oraz podstawy taktyki. Po kursie podstawowym rozpoczyna się szkolenie zaawansowane. Zajęcia dotyczą szczegółowych umiejętności potrzebnych przy ogniu zaporowym, poruszaniu się z bronią, wykrywaniu i likwidowaniu zagrożeń dla własnego ugrupowania, wejścia do pomieszczeń, obezwładniania przeciwnika czy konwojowania. Naczelną zasadą takich szkoleń jest maksymalne przybliżenie warunków treningów do realnego pola walki. Ukoronowaniem niejako wyszkolenia strzelca jest taktyka „czarna” i „zielona”. Celem podstawowym jest więc przygotowanie przeszkolonego i przyzwyczajonego do działań wojskowych, przy tym pozytywnie zmotywowanego oraz przekonanego strzelca.
Oprócz tego prowadzimy letnie obozy sportowo-wypoczynkowe dla młodzieży z terenu powiatu mieleckiego, bierzemy czynny udział w obchodach świąt narodowych w naszym powiecie, niejednokrotnie będąc współorganizatorami tych obchodów. Jesteśmy również lokalnym organizatorem biegu Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczymy również w różnego rodzaju zawodach sportowo-obronnych.
Jakie są najważniejsze osiągnięcia tej jednostki w realizacji swoich celów?
Pierwszym istotnym osiągnięciem było wystawienie w pierwszym roku naszego działania do przyrzeczenia strzeleckiego 50 członków naszej jednostki, byliśmy wówczas najliczniejszą reprezentacją w całym Związku. Wspomniałem już o sztandarze, który udało nam się pozyskać już w pierwszym roku działalności, a często przez ograniczenia budżetowe jednostki strzeleckie pozyskują sztandary dopiero po kilku latach działalności. Co roku pomimo ograniczeń budżetowych udaje nam się organizować obozy sportowo-wypoczynkowe dla chętnej młodzieży. Udało również się nam zorganizować zawody sportowo-obronne Rajd Niezłomnego. Nasi strzelcy zajmują pierwsze miejsca w lokalnych turniejach strzeleckich. Również w ogólnopolskich zawodach Igrzyska Niepodległości naszym strzelcom udaje się zajmować pierwsze miejsca. Nie można tutaj też nie wspomnieć o nawiązaniu współpracy ze szkołami, o których już wspominałem wcześniej, jest to bardzo istotne w realizacji celów Związku.
Jakie są plany i cele tej jednostki na najbliższą przyszłość?
Zbliża się 10. rocznica działalności naszej jednostki, więc będziemy się przygotowywać do organizacji wydarzeń z tym związanych, tak, żeby godnie ją uczcić. Planujemy również kolejne obozy dla młodzieży. Myślimy również o zorganizowaniu kolejnych zawodów sportowo-obronnych. Planujemy również dalszy rozwój naszej jednostki.
Jakie wyzwania i możliwości widzi ta jednostka w kontekście swojej przyszłej działalności?
Podstawowym wyzwaniem są ograniczenia budżetowe, zwłaszcza, że nie pobieramy składek członkowskich od naszej młodzieży. Wyzwaniem będzie też dalszy rozwój naszej jednostki, gdyż wiąże się to z nawiązywaniem współpracy z kolejnymi szkołami i pozyskiwaniem w nasze szeregi nowej kadry nauczycielskiej. Nie mniej jednak będziemy się starali wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję.
Jak można zapisać się do jednostki oraz czy są jakieś wymagania?
Zacznę może od naszego Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Rekrutujemy w wielu miejscach w Polsce i na Podkarpaciu – odsyłam po więcej informacji tutaj:
Jeżeli chodzi o naszą mielecką jednostkę to można się do nas zapisywać pisząc prywatną wiadomość na naszym profilu https://www.facebook.com/JS2093Mielec lub pisząc maila na adres: strzelec.mielec@gmail.com. Można również kontaktować się telefonicznie pod mój numer 697697386.
Od naszej młodzieży jak już wspominałem nie pobieramy składek członkowskich. Ale zapisać się do nas może każdy od lat 11 do 99. Jedynymi wymogami jest chęć do udziału w naszych zajęciach oraz skompletowanie po okresie próbnym własnego podstawowego wyposażenia wojskowego (mundur, beret, buty wojskowe).
Jest Pan zastępcą jednostki oraz jego rzecznikiem prasowym, ale również… działaczem – proszę coś o sobie powiedzieć?
Zgadza się. Byłem jednym z członków założycieli naszej jednostki oraz jej pierwszym dowódcą. Obecnie wspieram jednostkę pod względem informacyjnym, logistycznym, rekrutacji i pełnię rolę rzecznika jednostki – oficera prasowego. Jeżeli chodzi o działalność społeczną to od 2014 roku angażuję się społecznie. Jestem członkiem trzech organizacji pozarządowych: proobronnej czyli Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, społeczno-edukacyjnej – Stowarzyszenia Społeczno-Edukacyjnego „Orzeł Biały Strzelec” oraz samorządowej: Teraz Mielec. Byłem również członkiem i koordynatorem charytatywnej grupy biegowej Solidarni.
Co roku biorę aktywny udział w organizacji Biegu Tropem Wilczym w Mielcu, gdzie jestem odpowiedzialny za ustalenie harmonogramu biegu, wyznaczenie i zabezpieczenie trasy biegu, zapisy i kontakt z uczestnikami oraz promocję biegu w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych.
Współorganizowałem również zawody sportowo-obronne „Rajd Niezłomnego” skierowane do młodzieżowych zespołów zarówno z terenu powiatu mieleckiego jak i województwa. Brałem również udział w zabezpieczaniu tras „Ekstremalnej Drogi Krzyżowej”. Byłem również członkiem Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu, działając na rzecz kultywowania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Byłem także aktywnym uczestnikiem pikników na terenie Mielca, prowadząc na nich strzelnicę ASG i stoisko informacyjno-promocyjne naszej jednostki.
Jestem również współorganizatorem obchodów związanych z Armią Krajową, Powstaniem Warszawskim oraz Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy wyklętych jestem zapraszany do szkół, gdzie jako reprezentant Jednostki Strzeleckiej daję prelekcje na tematy związane z obchodami tego święta.
W 2018 roku współorganizowałem w Mielcu inauguracyjny „Bieg Niepodległości” w Mielcu oraz w latach 2018-2019 „Bieg Hetmana”. W 2020 roku współorganizowałem bieg charytatywny „Biegadełko” na rzecz zwierząt z ośrodka „Czekadełko” w Wadowicach Dolnych.
Na początku pandemii Covid współorganizowałem „Wielką mieleckiej zbiórki gorącego serca” na rzecz mieleckiego szpitala i na rzecz wsparcia wolontariuszy dostarczających posiłki z jadłodajni Caritas w Mielcu osobom potrzebującym. W wyniku tej akcji dostarczono do szpitala maseczki, opaski telemedyczne oraz fumigator a także wyposażono wolontariuszy dostarczających posiłki w maseczki, rękawiczki, płyn do dezynfekcji oraz opakowania na żywność.
Współorganizowałem akcję zbiórkową Pomoc Dla Ukrainy, w wyniku której zebrany sprzęt specjalistyczny, taktyczny, żywność i inne niezbędne produkty przekazano bezpośrednio na Ukrainę dla żołnierzy walczących na froncie, w tym celu współorganizowałem ponad 20 punktów zbiórki na ternie powiatu mieleckiego, w sklepach, aptekach, szkołach, przedszkolach, oraz uczestniczyłem w transporcie, selekcji i pakowaniu zebranych darów. W ramach akcji przekazano łącznie ze zbiórki ponad 5 ton towarów.
Współorganizowałem wyjazdy wolontariuszy do punktu recepcyjnego dla uchodźców w Przemyślu z terenu powiatu mieleckiego, gdzie pełniłem służbę wolontariacką i koordynacyjną przy obsłudze uchodźców.
Brałem również udział jako wolontariusz w mieleckiej miejskiej zbiórce darów na rzecz uchodźców z Ukrainy odbierając dary od mieszkańców powiatu mieleckiego oraz pomagając przy sortowaniu darów.
Aktywnie działam na rzecz promocji wolontariatu, zwłaszcza wśród młodzieży i na rzecz promowania akcji charytatywnych, współpracując na tym polu z ZHP, przedszkolami, szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi z terenu powiatu mieleckiego, jak również ze szkolnymi kołami Caritas i szkolnymi organizacjami charytatywnymi, oraz przedstawicielami sieci handlowych.
Od 2021 roku w ramach naszej Jednostki Strzeleckiej organizuję na rzecz różnych fundacji zbiórki do puszek dla potrzebujących dzieci i młodzieży z terenu powiatu mieleckiego.
Jakie wyzwania i satysfakcje Pan doświadcza w działalności? Czy mógłby podzielić się osobistą filozofią lub wizją, która napędza Pana zaangażowanie?
Niezaprzeczalną satysfakcją jest pomoc bliźnim – w organizowanych w ramach jednostki zbiórkach charytatywnych udało nam się uzbierać ponad 120 tys. PLN, które pomogły dzieciom w dojściu do zdrowia. Satysfakcją dla mnie jest również ogromne serce i zaangażowanie naszych strzelców w akcje charytatywne. Za każdym razem wyzwaniem jest organizacja takiej zbiórki, bo poza papierologią i rozliczeniami jest to duża praca włożona w logistykę i promocję. Wyzwaniem była zbiórka dla Mai spod Mielca, gdzie udało się uzbierać blisko 40 tys. PLN, ale wiązało się to z dużym nakładem pracy i koordynowaniem blisko setki wolontariuszy. Wyzwaniem jest także konkurencja. Nieraz zdarza się, że nie tylko my kwestujemy w danym miejscu i czasie. Niejednokrotnie konkurujemy z obywatelami pewnego sąsiadującego z nami kraju, którzy kwestują dla różnych fundacji pod budynkami bez zgody administratora danego budynku. Co ciekawe otrzymują oni prowizję około 10% od zebranych środków, podczas gdy my robimy to za darmo, a nawet dokładamy do tych zbiórek z własnych kieszeni. Więc nasza skuteczność jest nieraz obniżona z tego powodu.
Nieraz wyzwaniem jest też dostępność wolontariuszy, bo zwykle to jest ucząca się młodzież, która nieraz ma swoje plany weekendowe, a zbiórki prowadzimy w te soboty, gdzie nie prowadzimy zajęć. W związku z tym czuję potrzebę oddolnego stworzenia lokalnej strefy wolontariatu.
Uważam, że pomimo przeciwności warto wierzyć w sukces i trzeba korzystać z każdej nadarzającej się szansy oraz poszukiwać kreatywnych rozwiązań. W 2015 roku borykałem się z problemem braku sprzętu do szkolenia młodzieży, ale dzięki udziałowi w ogólnopolskim konkursie pasji, jako laureat – zdobywca 2 miejsca wygrałem 15 tys. PLN, które w całości przeznaczyłem na zakup sprzętu do szkolenia młodzieży. W roku bieżącym moim marzeniem było zwiększenie atrakcyjności turystycznej powiatu mieleckiego, zamarzyły mi się turystyczne gry terenowe, które byłyby dostępne przez cały rok. I jak za dotknięciem magicznej różdżki znowu pojawił się ogólnopolski konkurs, w którym udało mi się wygrać realizację 2 gier terenowych, gdzie z pozoru wydawało by się, że wygrają duże ośrodki miejskie, a tymczasem 2 z 10 nagród wygrało moje małe miasto powiatowe. Jak już wspomniałem moją prywatną misją jest promocja wolontariatu wśród młodzieży. Mam też dwa anglojęzyczne motta, które napędzają moje zaangażowanie: „I shall never rest – till my good is better and my better best” oraz „United we stand, divided we fall”.
Na koniec pytanie – Co Państwa zdaniem szczególnie wyróżnia Podkarpacie?
Przez niektóre media w Polsce i niektórych celebrytów Podkarpacie jest uważane za stolicę ciemnogrodu, katotalibański, zacofany zaścianek Polski. Ba, nawet nawoływali swojego czasu do bojkotu firm z Podkarpacia. Jednak prawda jest zgoła inna. Podkarpacie dumnie pokazuje, że można łączyć głęboką wiarę religijną z wysokim wskaźnikami medycznymi, naukowymi i technologicznymi.
I tak dla przykładu Podkarpacie:
- ma najniższy wskaźnik w Polsce umieralności na nowotwory,
- ma najniższy wskaźnik w Polsce umieralności na choroby przewlekłe,
- ma najwyższy wskaźnik w Polsce (jeden z najwyższych wśród europejskich regionów) postępu technologicznego,
- ma najwyższy wskaźnik spodziewanej długości życia w Polsce,
- ma najwyższy w Polsce (jeden z najwyższych wśród europejskich regionów) stosunek liczby studentów do liczby mieszkańców w miastach (Rzeszów),
- ma najniższy wskaźnik przestępczości w Polsce,
- ma najwyższy wskaźnik zawieralności małżeństw w Polsce i jeden z najniższych wskaźników rozwodów,
- jest liderem zdawalności matury (drugie miejsce za świętokrzyskim),
- na Podkarpaciu dzieci najczęściej rodzą się w małżeństwach w porównaniu do innych województw,
- ma najniższy wskaźnik wielkości ruchu antyszczepionkowego w Polsce,
- ma najwyższy odsetek abstynentów w Polsce,
- ma najniższy wskaźnik zadłużenia w Polsce,
- rozwinęło najważniejszy klaster lotniczy Europy Środkowej,
- ma najwyższy wskaźnik innowacji w Polsce.
W raporcie firmy konsultingowej Grand Thornton z 2017, który wówczas publikowałem na swoim mikroblogu o tytule „Innowacje kwitną na Podkarpaciu” firma stwierdza, że Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Tu mogę się pochwalić, że w 2019 roku popełniłem artykuł na podkarpackiej blogosferze o tytule „Podkarpacie — ciemnogród i zacofanie, czy też lider statystyk?”. Jakież było moje zdziwienie, że po roku ktoś go odkopał i ludzie zaczęli go szeroko udostępniać. I tak mój artykuł zaliczył przeszło 8,6 tysiąca polubień i udostępnień.