Wywiad przeprowadzany jest w ramach akcji “Liderzy i Inicjatywy Podkarpacia”, który ma na celu zwiększanie świadomości wśród społeczeństwa działalności organizacji pozarządowych oraz wsparcie ich w promocji.
Wywiad przeprowadził redaktor naczelny PPi – Cezary Skwarło
Jak powstało Jedlickie Stowarzyszenie Sportowo Turystyczne Wojtek MTB. i jakie były inspiracje założycieli? Szczególnie interesuje nas końcówka “MTB”?
Jedlickie Stowarzyszenie Sportowo Turystyczne Wojtek MTB powstało w 2001 roku. Założeniem stowarzyszenia zainspirowało nas chęć organizowania imprez sportowych i propagowanie turystyki rowerowej i biegów. Wcześniej działałem samodzielnie przez kilka lat jako Wojtek MTB. Nazwa pochodziła od imienia oraz od skrótu MTB – Mountain Terrain Bike ponieważ startowałem i ścigałem się w zawodach MTB- Zawody rowerowe górskie w terenie.
Jakie są główne cele Jedlickiego Stowarzyszenia?
Cele naszego stowarzyszenia mamy spisane szczegółowo w statucie, ale tak w skrócie to: Propagowanie sportu oraz turystyki rowerowej wśród wszystkich grup wiekowych. Oraz promowanie naszej gminy jak i również całego Podkarpacia. Angażujemy się także w projekty powstawania druk i szlaków rowerowych między innymi Rowerostrada Solina – Zakopane.
Jakie projekty bądź inicjatywy zrealizowało do tej pory Stowarzyszenie Jedlickie Stowarzyszenie Sportowo Turystyczne Wojtek MTB?
JSST Wojtek MTB ma w swojej ofercie kilka projektów, które organizujemy co roku. Pierwszym z nich jest: Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze. W przyszłym roku (czerwiec) będzie organizowany już po raz 10. Jest to rajd rodzinny promujący integracje, zdrowy styl życia i aspekty turystyczne Gminy Jedlicze. Mamy uczestników z różnych stron naszego regionu i Polski. Startuje nas około 200 osób w różnym wieku począwszy od kilku letnich dzieci do osób dorosłych 70-80 letnich. Drugim projektem jest Bieg z flagą dla dorosłych ( 8km)oraz bieg z chorągiewką (500m) dla najmłodszych. Biegi organizujemy od 5 lat. Są to biegi promujące święto flagi oraz aspekty promowania biegów wśród wszystkich grup wiekowych. Kolejnym projektem jest Wakacyjna Przygoda Rowerowa jest to wyjazd organizowany pod koniec wakacji, który ma na celu promowanie miejsc turystycznych oraz historycznych znajdujących się w naszym regionie. Wyjeżdżamy także w mniejszych grupach na dłuższe trasy po całym terenie Podkarpacia i nie tylko.
Jakie są plany Stowarzyszenia Jedlickiego Stowarzyszenie Sportowo Turystyczne Wojtek MTB na przyszłość?
Plany na przyszłość to przekształcenie biegu z flagą w zawody biegowe w dniu flagi. Oraz promowanie jazdy i bezpieczeństwa na rowerze wśród przedszkolaków jak i również wśród młodzieży.
Jakie wyzwania stoją przed Stowarzyszeniem w realizacji dalszych projektów?
Wyzwania stojące przed Stowarzyszeniem na przyszłość to zwiększenie liczebności członków stowarzyszenia co pomoże nam w realizacji większej ilości projektów. I tu chciałem nadmienić, że udział we wszystkich naszych projektach jest darmowy. Między innymi dzięki wkładowi pracy członków stowarzyszenia.
Jak wygląda Państwa współpraca z innymi organizacjami i instytucjami?
Nasza współpraca z innymi instytucjami i organizacjami jest bardzo rozszerzona. Największą współpracę mamy z Urzędem Gminy w Jedliczu, z którą współpracujemy już od kilkunastu lat. Dwa nasze największe projekty są realizowane przy udziale Urzędu Gminy Jedlicze. Współpracujemy również ze stowarzyszeniem Aktywny Beskid, Rowery Madej jak i również z GorliceBike. Właśnie z tymi stowarzyszeniami działamy na rzecz powstania Rowerostrady.
Jest Pan prezesem stowarzyszenia. Co mógłby Pani powiedzieć o sobie?
Lubię aktywnie spędzać czas jedząc na rowerze. Rower jest taką moją odskocznią od dnia codziennego gdzie można odpocząć i zrelaksować się. Prowadzenie stowarzyszenia jest wyzwaniem, które zajmuje dużo czasu, ale przy wsparciu innych członków stowarzyszenia jest łatwiej. Prowadzę także portale dla naszego stowarzyszenia jak i również portal informacyjny dla mieszkańców naszej miejscowości Jaszczew, gdzie działam społecznie jako radny sołecki. Od niedawna posiadam uprawnienia instruktora turystyki kwalifikowanej- o specjalności Turystyka Rowerowa co na pewno pozwoli mi na dalszy rozwój moich pasji. Od dwóch lat zajmuje się fotografowanie krzyży i kapliczek przydrożnych znajdujących się na Podkarpaciu, które umieszczam z informacja gdzie się znajdują na Instagramie #kapliczki.krzyze.przydrożne. Mam już wykonane ponad 1200 fotografii. I myślę że nie ma szans, by zrobić przynajmniej połowę wszystkich pamiątek historii, które niszczeją na naszych oczach. Uwielbiam wyjazdy rowerem w miejsca jeszcze mi nieznane gdzie później innym mogę pokazać informacje o trasie i miejscach godnych zobaczenia
Jakie wyzwania i satysfakcje Pan doświadcza w kierowaniu organizacją? Czy mógłby Pan podzielić się osobistą filozofią lub wizją, która napędza Pani zaangażowanie?
Może odpowiem jakie satysfakcje mam podczas kierowania stowarzyszeniem. A są nimi na pewno wyróżnienia, jakie otrzymałem za propagowanie działalności sportowej. Między innymi jako Najlepszy działacz Gminy Jedlicze oraz wyróżnienia podczas Gali Sportu Powiatu Krośnieńskiego. Wykonywanie wszystkich prac związanych z działalnością jest społeczne. Ale jest wielka satysfakcja kiedy widać tej pracy efekty i ktoś to docenia, a nawet zwykłe słowo dziękuje ma duże znaczenie
Na koniec pytanie – Co Pan zdaniem szczególnie wyróżnia Podkarpacie?
Podkarpacie jest jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Znajdziemy tutaj tereny górskie, leśne, ale przede wszystkim duża ilość miejsc przyrodniczych i historycznych począwszy od kościołów i cerkwi po muzea i rezerwaty przyrody. Mamy trasy dla pieszych i rowerzystów a w zimie trasy narciarskie. Dużą zaletą naszego regionu jest jeszcze możliwość znalezienia miejsc, gdzie można odpocząć i zrelaksować się w ciszy i spokoju