Wywiad przeprowadzany jest w ramach akcji “Liderzy i Inicjatywy Podkarpacia”, który ma na celu zwiększanie świadomości wśród społeczeństwa działalności organizacji pozarządowych oraz wsparcie ich w promocji.
Wywiad przeprowadził redaktor naczelny PPi – Cezary Skwarło
Jaka jest historia powstania Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci?
Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci powstała w 2017 roku z myślą o wspieraniu rodzin i systemu pieczy zastępczej. Poprzez swoje działania ma na celu pomoc i wspieranie rodziny w każdej sytuacji, oraz promocję rodzicielstwa zastępczego.
Sami rodzice zastępczy widząc potrzebę postanowili powołać Fundację. Brak wsparcia, niedoskonałości systemowe, zbyt dużo dzieci umieszczonych w domach dziecka, niska świadomość społeczna i brak wiedzy na temat traumy, FAS (Płodowego Zespołu Alkoholowego) oraz o tym, czym jest rodzicielstwo zastępcze – były motorem do powołania Fundacji i rozpoczęcia działań wspierających, pomocowych oraz promocyjnych. Od początku działalność Fundacja opiera się na społecznej pracy Zarządu i Zespołu Fundacji. Zespół to profesjonaliści w dziedzinie opieki nad dzieckiem – rodzice zastępczy, z wieloletnim doświadczeniem, którzy za swoje działania na rzecz dzieci zostali odznaczeni Prezydenckimi Krzyżami Zasługi. Wspierani przez grupę ekspertów – terapeutów pracujących z naszymi podopiecznymi. Wolontariusze – Fundament Centrum wolontariatu z Wielkim Sercem, to młode, aktywne osoby, które dorastały w rodzinnej pieczy zastępczej, dzieci biologiczne i powierzone rodziców zastępczych. Zespół Fundacji to nie pojedyncze osoby, ale całe rodziny, które angażują swój czas i umiejętności.
Czy może mi Pani opowiedzieć o konkretnych wyzwaniach, z jakimi Fundacja musiała zmierzyć się w swoich początkach, i jak one wpłynęły na jej obecną postać?
Tak, na początku było trudno, musieliśmy jasno określić wartości na jakich chcemy działać. Wartości spójne z naszym życiem, organizacyjnym i prywatnym. Wiele osób nie identyfikowało sie z naszymi wartościami, nie popierało pracy społecznej i musieliśmy się rozstać. Od samego początku stawialiśmy wysoko poprzeczkę. Kierując działania do dzieci porzuconych, skrzywdzonych, musieliśmy wybierać najlepszych specjalistów, oferować usługi najwyższej jakości aby po raz kolejny nie skrzywdzić dzieci. Stąd nasza czujność n terapeutów i specjalistów pracujących z dziećmi.
Czy istnieje jakaś szczególna historia lub moment, który ukształtował misję Fundacji?
Grupa rodzin zastępczych, dobrze pełniąca swoją funkcję. Kochająca dzieci. Musieliśmy wybrać , co chcemy robić narzekać na system czy wspierać dzieci.
Jakie są główne cele Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci?
Prowadzenie i rozwijanie Dziecięcego Ośrodka Wsparcia dla dzieci i rodzin – DOM to innowacyjna odpowiedź na codzienną potrzebę dzieci i rodzin.
Ośrodek działała na terenie województwa podkarpackiego, ale swoim wsparciem chce może objąć rodziny polskie i ukraińskie w Polsce. Zapewniamy kompleksowe wsparcie dla rodzin zastępczych borykających się z różnymi problemami.
Kierujemy swoje działania przede wszystkim do rodzin zastępczych i adopcyjnych, a w szczególności do dzieci wychowujących się w tych rodzinach, oraz pomagamy rodzinom wielodzietnym, zagrożonym wykluczeniem społecznym i obcokrajowcom w trudnej sytuacji. Chcemy wspierać całą komórkę rodzinną, jak i rodziców zastępczych, którzy mimo, że wychowują dzieci z nimi nie spokrewnione, wraz z dziećmi biologicznymi tworzą dla nich ciepły dom. Pragniemy także, pomóc usamodzielniającej się młodzieży, zapewnić solidny start dorastającym podopiecznym poprzez pracę w ośrodku i organizowanie im praktyk i warsztatów.
W Ośrodku są prowadzone zajęcia, terapie i warsztaty wyrównawcze, grupy wsparcia, organizowane konferencje i szkolenia, oraz świetlica Mozaika Pokoleń – Klub Seniora korzystają także mieszkańcy lokalnej społeczności.
Jakie są najważniejsze wyzwania, z jakimi Fundacja musi się zmierzyć w realizacji swojej misji?
Do Rodzin Zastępczych trafiają dzieci: porzucone, z dużym zaniedbaniem w każdej sferze życia, osierocone przez rodziców, ale i tzw. “sieroty społeczne” to dzieci których rodzice wyjechali za granicę kraju, a dzieci pozostały. Podopieczni rodzin zastępczych to dzieci i młodzież często po traumatycznych przejściach – istnieje potrzeba znacznie bardziej kompleksowej pomocy rodzinom i dzieciom, niż grupa wsparcia, imprezy integracyjne, czy incydentalne szkolenia. W Polsce nikt takiego kompleksowego wsparcia i pomocy dzieciom i rodzicom zastępczym nie zapewnia. Nasza Fundacja daje wsparcie rodzinom zastępczym w każdej sferze działania.
Fundacja obejmuje opieką 21 rodzin zastępczych zawodowych, 6 rodzinnych domy dziecka, 20 rodzin zastepczych, kilkanaście rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. w tym ok 500 podopiecznych małoletnich i usamodzielniających się. Współpracujemy z wieloma organizacjami działającymi na rzecz rodzicielstwa zastępczego, ośrodkami pomocy społecznej. Wzmacniamy rodziców, którym zostały odebrane dzieci aby wzrastali i walczyli o siebie i dzieci. Promujemy rodzicielstwo zastępcze, rozwijamy umiejętności rodziców zastępczych. Zaadoptowaliśmy w Polsce w nowe narzędzie komunikacji i nauki emocji z Malty – Karty Przyjaźni. Wspieramy rodziców zastępczych w ich trudnej roli, jaką wybrali.
Fundacja działa społecznie i swoją działalność opiera na społecznej pracy rodzin zastępczych i ich przyjaciół.
Jakie aktualnie projekty realizuje Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci?
SPYNKA – Od kwietnia 2022 roku dla Fundacji Rozwoju Dzieci, w partnerstwie z UNICEF, Plan International, World Childhood Foundation i innymi międzynarodowymi organizacjami charytatywnymi oraz we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami, realizuje Program SPYNKA wspierający dzieci i matki z Ukrainy.
W ramach programu prowadzimy Spynke – grupę opiekuńczo-edukacyjne dla dzieci ukraińskich i polskich tworzone w różnych województwach w całej Polsce.
W ramach programu Pajacyk, który jest finansowany przez PAH ( Polską Akcję Humanitarną), Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci rozpoczyna projekt Świetlica Mozaika. W ramach projektu realizowane będą:
- indywidualne wsparcie psychologiczne dla dzieci i dla rodziców/opiekunów, zarówno z Polski jak i z Ukrainy.
- zajęcia grupowe: arteterapia, bajkoterapia oraz warsztaty Karty Przyjaźni
Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu profilaktykę problemów zdrowia psychicznego a także polepszenie dobrostanu psychologicznego oraz ogólnej sytuacji życiowej dzieci i młodzieży ze środowisk defaworyzowanych oraz wychowujących się w warunkach niekorzystnych dla ich prawidłowego rozwoju.
W jaki sposób fundacja współpracuje z innymi organizacjami i instytucjami?
Nasze działania są skierowane do jednolitej grupy – osób opiekujących się dziećmi. Zapewnienie dzieciom w sytuacji kryzysowej optymalnej opieki o charakterze rodzinnym (w ramach rodziny biologicznej/ zastępczej/adopcyjnej).
Współpracujemy z wieloma organizacjami, by zapewnić dzieciom szczęśliwe dzieciństwo. Jest trudno, jest wiele km do przejechania, ale przynosi wiele radości moc przekazywanej wiedzy, dzielenie się doświadczeniem. Każde dziecko umieszczone w rodzinie to ogromny sukces. Wspieramy się wzajemnie z organizacjami pracującymi na rzecz rodzin zastępczych i dzieci. Tworzymy porozumienia na rzecz dzieci z ngo i instytucjami. Jesteśmy także członkiem organizacji PARASOL Podkarpackiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Doświadczenie nauczyło nas, że razem możemy więcej.
Jakie są najbliższe plany Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci?
Zaspokojenie potrzeb dzieci i ich rodzin. Utrzymanie Dziecięcego Ośrodka Wsparcia i pomoc jeszcze większej ilości dzieci.
Czy istnieją obszary, na których Fundacja chciałaby rozszerzyć swoje działania w przyszłości?
Na pewno chcielibyśmy stworzyć bezpieczne miejsca z profesjonalnym wsparciem dla rodzin. Doświadczony, zespół terapeutyczny. Stworzenie narzędzi do pracy z dziećmi i rodzinami. Wiele publikacji z wiedzą rodziców zastępczych i terapeutów.
Jesteśmy mała organizacja, której marzeniem jest utrzymanie oraz rozwój i powstanie wielu takich miejsc jak nasz DOM na mapie Polski.
Jakie jest najbardziej inspirujące doświadczenie dla Pani jako lidera Fundacji, które wpłynęło na jego zaangażowanie w działalność charytatywną? Proszę przy okazji coś o sobie powiedzieć?
Sama jestem mama zastępczą od 12 lat, wiem jak ważna jest pomoc dzieciom. Jeśli widzę skrzywdzone dziecko, staram się dobrać mu odpowiednią pomoc. Rodzice zastępczy to społecznicy ludzie o wielkim sercu. Kiedyś angażowałam się na poziomie ogólnokrajowym w rozwój rodzicielstwa, jednak problemy w regionie nie rozwiązywały się wręcz nawarstwiły. Teraz nasza Fundacja może być przykładem dla innych. Każde dziecko i rodzina uzyska profesjonalną pomoc. Ostatnio dostałam pracę jednej z moich podopiecznych “ Kto jest dla Ciebie przykładem do naśladowania?” – praca była o mnie. To niesamowite uczucie, które daje siłę do działania i pomocy innym.
Czy mógłby Pani podzielić się osobistą filozofią lub wizją, która napędza Pani zaangażowanie?
Moim marzeniem jest abyśmy zauważyli dzieci, one nie są winne sytuacji w której się znalazły. Często nie umieją wyrazić emocji, maskują je i tworzą się problemy. Każde dziecko powinno wychowywać się w rodzinie. Czasem jest tak, że rodzina jest dysfunkcyjna, przychodzi kryzys, wtedy powinna być zastępcza rodzina, które podejmuje się ratowanie dzieciństwa. W żadnym przypadku dzieci nie powinny trafiać do instytucji Domu Dziecka.
Na koniec pytanie – Co Pani zdaniem szczególnie wyróżnia Podkarpacie?
Podkarpackie wyróżnia rodzinna tradycja. Tutaj wszyscy czujemy sie jak w jednej dużej rodzinie. Społeczeństwo jest bardzo zaangażowane w różne akcje społeczne. Mamy tutaj dużo dobrej energii.