W dniach 16-18 sierpnia odbędzie się Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”, który jest cykliczną imprezą plenerową opierającą się na rekonstrukcji historycznej i archeologii doświadczalnej, związanej z okresem epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza. Wydarzenie po dekadzie organizacji cieszy się zasłużoną renomą w Polsce i Europie. Organizatorzy zapraszają wtedy grupy odtwórców z terenu całej Polski, a także Litwy, Węgier, Słowacji i Czech. Będzie to rzadka okazja do doświadczenia historii w spektakularny sposób. Więcej o Festiwalu poniżej.
Co mówią o festiwalu organizatorzy:
Podczas festiwalu podejmowana jest próba rekonstrukcji życia naszych przodków. W obozie wojów, na placu festiwalowym oraz w parku archeologicznym można przyjrzeć się życiu codziennemu, m.in. przygotowywaniu posiłków, kompletowaniu sprzętu bojowego, przygotowywaniu i ozdabianiu ubrań, wykonaniu wyrobów ze skóry, a także obejrzeć pokazy wykonywane przez rzemieślników, prezentujących wcześniej wspomniane okresy historyczne. Na stałe w program festiwalu wpisały się turnieje, które są najbardziej widowiskowym elementem imprezy. Walki i potyczki najlepszych wojowników, które składają się na finały turniejów są rozstrzygane w niedzielę tuż przed rozdaniem nagród. Największą popularnością wśród turystów cieszy się rekonstrukcja bitwy, która ma miejsce w obydwa festiwalowe dni w godzinach popołudniowych. Elementem wieńczącym bitwę jest inscenizacja pochówku ciałopalnego poległego woja wraz z tradycyjnymi obrzędami pogrzebowymi. Podczas festiwalu można wysłuchać koncertów muzyki.
Wszystko odbędzie się w Skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy nieopodal Jasła. Poniżej o samym skansenie oraz parę zdjęć.
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest Trzcinicy, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Utworzono go w celu ochrony oraz udostępnienia grodziska turystom, jako oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Pomysłodawcą budowy skansenu w Trzcinicy jest Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego. Karpacka Troja to oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Projekt zakładał utworzenie skansenu archeologicznego na obszarze ponad 8 ha. Cały kompleks składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej.
W pawilonie zwiedzimy wspaniale zaaranżowaną ekspozycję i obejrzymy wielokrotnie nagradzany, widowiskowy film o Karpackiej Troi. W parku archeologicznym zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię – w sumie zwiedzamy aż 18 chat! Na terenie parku znajduje się również infrastruktura edukacyjna, plac festiwalowy oraz sektor hodowlany ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 200 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Wszystkie rekonstrukcje wykonano w oparciu o wyniki badań naukowych oraz dostępną w tym zakresie wiedzę. Zwiedzanie Skansenu zamyka wzniesiona w 2014 roku platforma widokowa.
Projekt Skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy – atrakcją turystyczną regionu został dofinansowany przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego kwotą ponad 1 miliona 700 tysięcy euro. Wsparły go znacząco również Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oraz samorządy lokalne. Budowa Skansenu rozpoczęła się w październiku 2007 roku, a zakończona została w listopadzie 2009 roku. Niestety, teren, na którym powstał Skansen zalany został 4 czerwca 2010 roku przez wody rzeki Ropy. Obiekt, podobnie jak znaczna część Jasła i regionu, przegrał walkę z żywiołem. Ucierpiał zarówno pawilon wystawowy, jak i rekonstrukcje domostw. Zniszczenia okazały się tak duże, że zdecydowano o przełożeniu, planowanej na czerwiec 2010 roku, imprezy otwarcia placówki. Odbudowa Skansenu była możliwa dzięki środkom z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Otwarcie miało miejsce 24 czerwca 2011 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowano specjalne widowisko plenerowe, pt. Karpacka Troja Dwa Oblicza, które łączyło w sobie wiele dziedzin audiowizualnych. Spektakl opowiedział historię grodziska w Trzcinicy, a wzięli w nim udział aktorzy, grupy rekonstrukcyjne oraz zespoły muzyki dawnej. Wówczas odbył się również I Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza, którego cykl kontynuowany jest w sierpniu każdego roku. Nie jest to jedyna nasza impreza plenerowa – każda pora roku w Skansenie przynosi nowe cykle wydarzeń, dzięki którym Karpacka Troja ożywa i można tu rzeczywiście dotknąć przeszłości. Historię tego miejsca, regionu, Polski, a nawet najdawniejszą historię ludzkości, dawne cywilizacje i kultury poznać można poprzez nasze lekcje muzealne, warsztaty i pokazy archeologii doświadczalnej.
Skansen był wielokrotnie nagradzany, między innymi przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną jako najlepszy produkt turystyczny 2011 roku oraz przez Narodowy Instytut Dziedzictwa jako produkt turystyczny roku 2016