W dniu 01.12.2023r. miało miejsce oficjalne otwarcie „Mediateki” w Sanoku: innowacyjnej przestrzeni, która oferuje wiele możliwości dla mieszkańców Sanoka. Jest to jedyna tego rodzaju placówka na terenie województwa. w ramach projektu powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności „SOWA” a to lokalne centrum nauki wzbogaci mieszkańców o nowe środowisko edukacyjne. Więcej o nowym projekcie poniżej.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, jest pierwszym etapem projektu realizowanego przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. SOWA promuje ideę uczenia się poprzez samodzielne eksperymentowanie i będzie dopełnieniem oferty Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku.
Przestrzeń ta złożona z kilkunastu stanowisk badawczych. Można przy nich samodzielnie odkrywać zjawiska przyrodnicze, z którymi spotykamy się na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. Można też posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem, narysować „lustrzany” obraz i zmierzyć się z siłą grawitacji.
Jest także część w sam raz dla przyszłych inżynierów czyli Majsternia, innymi słowy strefa dla tych, którzy lubią łamigłówki i rozwiązywanie problemów. Nie ma tu instrukcji obsługi są za to wyzwania i zestawy akcesoriów, do zmierzenia się z tymi logicznymi zagwozdkami. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte w życiu codziennym i w szkole, konstruktorzy mają za zadanie rozwiązać problemy o różnym stopniu trudności. Między innymi zbudują mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. W tym miejscu można także wyćwiczyć umiejętność współpracy, rozwiązując zadania w parach lub w grupie.
A oto jak otwarcie podsumował Burmistrz Miasta Sanoka Pan Tomasz Matuszewski na swoich mediach społecznościowych:
Jestem przekonany, że Mediateka będzie atrakcją nie tylko dla Sanoczan, ale również dla turystów. Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które zainspiruje młodych, tętniące życiem i przynoszące spodziewane efekty – a mieszkańcy i przyjezdni chętnie będą tu zaglądać, aby rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać wiedzę oraz spędzać czas w ciekawy i wartościowy sposób.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030