Zorganizowano konferencję prasową na terenie przyszłego zakładu karnego w Sanoku. Podczas tego wydarzenia podpisano umowę na realizację tej inwestycji. Cały projekt nazwano „Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji”, a jego przybliżona wartość to 60 mln zł. Wspomniana kwota została zabezpieczona, a w krótce powinny rozpocząć się pierwsze prace budowlane.
- Nazwa zadania: „Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji”.
- Inwestor: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie.
- Lata realizacji: 2022-2024.
- Lokalizacja inwestycji: Sanok ul. Stróżowska, woj. Podkarpackie.
- Finansowanie: w ramach ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022 – 2025” o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025”. W ramach realizacji określonego w art. 9 pkt 4 cytowanej ustawy przedsięwzięcia nr 4 pn. „Pozyskanie nowych miejsc zakwaterowania osadzonych oraz odtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnych Służby Więziennej”.
- Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji obejmuje:
1) etap I – budynek pawilonu zakwaterowania osadzonych i budynek widzeniowy. - Starosta Powiatu Sanockiego wydał dnia 9.08.2019 r. decyzję pozwolenia na budowę Zakładu Karnego w Sanoku.
Początkowy projekt zakładał miejsce dla nawet 1000 osadzonych oraz hale produkcyjne, na ten moment jednak Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej postanowił okroić pierwotny projekt, po licznych protestach mieszkańców. Nazwa projektu, a dokładniej jej człon „I etap inwestycji”, zakłada iż istnieje możliwość do dalszego rozwoju projektu. Na tą chwilę według projektu obiekt będzie mógł pomieścić około 260 więźniów. Do tego uwzględniono pawilon mieszkalny i budynek widzeń oraz place rekreacyjne, a także zewnętrzne i wewnętrzne drogi, parkingi i spacerniaki, a także infrastruktura techniczna.
Na koniec poprzedniego roku rozstrzygnięty został przetarg na pierwszą część wyposażenia nowego zakładu karnego w Sanoku. Realizatorem zadania będzie Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej „Mazovia”, a kwota tego zadania to trochę ponad 800 tys. zł.
Charakterystyka budowy Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji:
Realizacja inwestycji wpisuje się w działania Służby Więziennej polegające na pozyskiwaniu dodatkowych miejsc zakwaterowania osadzonych w jednostkach penitencjarnych, poprawę bezpieczeństwa oraz warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy.
Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom i stosowaniu nowoczesnych i ekologicznych technologii, zapewniono bardziej ekonomiczne funkcjonowanie przyszłej jednostki.
Przyjęte rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne nie mają negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i inne obiekty budowlane, w związku z czym inwestycję można uznać za nieuciążliwą dla środowiska.
W budynkach zostaną zastosowane rozwiązania mające zapewnić warunki niezbędne do korzystania dla osób niepełnosprawnych:
– wejścia do budynku znajdować się będą na jednym poziomie;
– wszystkie kondygnacje w budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Pawilon zaprojektowano w prostokątnym układzie, zwartej formie, z trzema kondygnacjami nadziemnymi, jedną kondygnacją podziemną i poddaszem nieużytkowym z dachem czterospadowym. Zlokalizowany jest w centralnej części terenu inwestycji. Wyposażony będzie w instalację wykorzystującą wody opadowe z dachów budynków. Tak zwana woda szara wykorzystywana będzie do spłukiwania toalet.
Jako rozwiązanie systemowe w celu poprawy efektywność energetycznej budowanych pawilonów w każdym z nich zaprojektowano instalację fotowoltaiczną.
Zdania mieszkańców na temat projektu, które pojawiają się licznie w mediach społecznościowych są bardzo podzielone, mamy w planach jednak by osoby zaangażowane w projekt odniosły się także do niektórych z nich, o czym wkrótce.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030