Weszliśmy w okres wakacji i urlopów. Wielu z nas nie miało czasu na zaplanowanie tego okresu i teraz staje przed faktem „Co mogę zrobić podczas urlopu lub wakacji”. Przygotowaliśmy kilka atrakcji w zależności, na co kto ma ochotę.
Dla chcących wyciszenia
Najlepszy wyborem są Bieszczady. Nie trzeba wiele przekonywać, że Bieszczady to jedne z najwspanialszych polskich gór. Dzikie, dziewicze, wyjątkowe, a nawet można pokusić się, że prastare. Dla każdego, kto ceni spokój, bliskość z naturą i historią.
Dla zainteresowanych zwiedzaniem atrakcji Bieszczad – zapraszamy na stronę:
https://hasajacezajace.com/bieszczady/
Dla chcących relaksu i zdrowia
Nie ma lepszego miejsca niż podkarpackie uzdrowiska. W województwie podkarpackim znajduje kilka miejscowości charakteryzującymi się walorami leczniczymi i specyficznym mikroklimatem.
Zdecydowanie największym kurortem Podkarpacia w aspekcie ilości domów wczasowych i sanatoriów jest Polańczyk. Znajduje się nad Jeziorem Solińskim.
Iwonicz-Zdrój zaś znajduje się na liście najstarszych uzdrowisk w Polsce. Słynie z leczniczych wód mineralnych.
Z wysokiej jakości naturalnej borowiny leczniczej znany jest natomiast Horyniec-Zdrój.
W Rymanowie-Zdroju występuje mikroklimat o szczególnych właściwościach prozdrowotnych, a powietrze nasycone jest jodem. Zaś dla osób, które cenią walory architektoniczne można spotkać tam wspaniałe, XIX-wieczne wille i pensjonaty.
Najmłodszym podkarpackim uzdrowiskiem jest Latoszyn Zdrój, z leczniczymi wodami, które również oferują relaks oraz zdrowy klimat.
Dla kochających zabytki
Historia i kultura to ważny i jakże piękny element naszej historii. Nie dziwi nas, że tak wiele osób ma ochotę zobaczyć jak żyła kiedyś szlachta i magnaci.
Dlatego polecamy przynajmniej 10 najlepszych zabytków na Podkarpaciu
1) Jarosław i kamienica Orsettich
2) Dwór Starościński w Leżajski
3) Pałac w Dzikowie
4) Zamek w Przemyślu
5) Zamek Lubomirskich w Rzeszowie
6) Haczów i kościół WNMP
7) Blizne i kościół Wszystkich Świętych
8) Zamek w Krasiczynie
9) Zamek w Baranowie Sandomierskim
10) Zamek w Łańcucie
Chcecie więcej szczegółów wedle tej listy? Została przygotowana i opisana na stronie https://www.epodkarpacie.com/top-10-najpiekniejsze-zabytki-podkarpacia/
Dla kochających parki
Przystosowane do weekendowych wycieczek i wypoczynku w naturze wśród dźwięku ptaków. Trudno się dziwić, że tak wielu wybiera się właśnie do parków. Na Podkarpaciu jest w tym zakresie wielki wybór:
Parki krajobrazowe: Ciśniańsko-Wetliński, Czarnorzecko-Strzyżowski, Jaśliski, Doliny Sanu, Gór Słonnych, Pogórza Przemyskiego oraz w części parki krajobrazowe: Puszczy Solskiej, Południoworoztoczań- ski, Lasy Janowskie oraz Pasma Brzanki.
Dwa parki narodowe: Bieszczadzki i Magurski
Oraz 94 rezerwaty florystyczne, faunistyczne, geologiczne, krajobrazowe, leśne, torfowiskowe, a nawet kulturowe. Niektóre są dostępne do zwiedzania
Szczegóły można zobaczyć na stronach:
– https://www.zielonepodkarpacie.pl/obszary-/parki-krajobrazowe/
– https://www.alltrails.com/pl-pl/poland/subcarpathian-podkarpackie/state-parks
– https://www.nocowanie.pl/najciekawsza-rezerwaty-przyrody-na-podkarpaciu.html
Nie pozostaje nic innego jak wyjść z domu i ruszyć zwiedzać Podkarpacie!
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030