Kolejny ważny dla regionu budynek przejdzie modernizację. Do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie trafią blisko 3 miliony złotych na odnowienie Pałacu Biskupiego, który jednocześnie jest siedzibą muzeum.
Ważne informacje napłynęły z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Otóż Muzeum Podkarpackie w Krośnie otrzymało dofinansowanie w kwocie 2,8 miliona złotych, które to środki przeznaczy na konserwację i renowację renesansowego Pałacu Biskupiego, który jednocześnie jest siedzibą muzeum.
– Podpisaliśmy kolejną umowę na duże środki, jakie udało się pozyskać województwu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom finansowym, będziemy mogli wspólnie przeprowadzić prace konserwatorskie, aby zachować ten niezwykły obiekt dla przyszłych pokoleń
mówił wicemarszałek Piotr Pilch.
Zadowolenia z podpisania umowy nie krył także dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Garncarski.
– Jest mi niezmiernie miło, że mogę podpisać tę umowę. Pozyskane środki przeznaczymy na remont elewacji, kamieniarki i kartuszy, aby dzięki tym działaniom Pałac Biskupi uzyskał ,,nową szatę”
wyjaśnił.
Warto przy okazji przypomnieć, że nie będzie to pierwsza, ważna modernizacja prowadzona w muzeum. Do 9 maja bowiem trwa głosowanie w konkursie „Modernizacje i budowy w Polsce” ( https://muzeum.krosno.pl/zaglosuj-na-muzeum-podkarpackie/), do którego Muzeum Podkarpackie w Krośnie zgłosiło wyremontowaną kamienicę Zgoda. W wyniku remontu i modernizacji odnowiono elewację, wzmocniono konstrukcje dachu oraz wymieniono pokrycie, zadaszono dziedziniec wewnętrzny, zrewitalizowano klatkę schodową, zainstalowano windę. Piwnice odgruzowano i osuszono, powstała w nich nowoczesna wystawa archeologiczna.
W kamienicy wymieniono wszystkie instalacje i wyposażono w automatyczną klimatyzację i wentylację oraz w systemy bezpieczeństwa. W kamienicy powstały magazyny studyjne sztuki, sala edukacyjno-kulturalna oraz pracownia konserwatorska malarstwa i rzeźby polichromowanej.
Niewątpliwie Muzeum Podkarpackie w Krośnie należy do jednych najciekawszych obiektów muzealnych nie tylko na Podkarpaciu, ale w skali całego kraju. Słynie z najcenniejszej w Europie kolekcji lamp naftowych.
W roku 1950 inicjatywę utworzenia Muzeum podjął krośnieński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Trzy lata później, władze miasta udostępniły na potrzeby Muzeum pomieszczenia w Pałacu Biskupim. 22 lipca 1954 roku jest oficjalną datą powstania krośnieńskiego Muzeum. W 2000 roku zmieniono jego nazwę na Muzeum Podkarpackie w Krośnie.
Choć Muzeum najbardziej znane jest z unikatowej kolekcji lamp naftowych, to w Pałacu Biskupim prezentowane są wystawy o różnorodnej tematyce. Muzeum szczyci się największą w Polsce kolekcją współczesnego szkła użytkowego i artystycznego oraz zbiorami archeologicznymi. Gromadzone są również zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem. Muzeum posiada ponadto znakomitą kolekcję poloników z Francji, pamiątek polskiej emigracji politycznej oraz największy w regionie zbiór zabytków japońskich.
W strukturze Muzeum funkcjonują działy merytoryczne: Archeologiczny, Historyczny, Artystyczny, Historii Oświetlenia, Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego oraz Oświatowo-Promocyjny.
Z kolei Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem. W ramach Programu Województwo Podkarpackie otrzymało dotację na 17 zadań na łączną kwotę 29 204 771,63 zł.
Fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie – Pałac Biskupi oraz Kamienica “Zgoda” 2023 r., fot. R. Kubit//FB/Muzeum Podkarpackie