Z inicjatywy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ruszyła obywatelska inicjatywa zbiórki podpisów pod projektem ustawy o dobrowolności składek ZUS. Ma to pomóc przede wszystkim małym firmom i ponad 200.000 rodzin zadłużonych z powodu obciążenia składkami.
Jak to wygląda obecnie?
Przedsiębiorca, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, będzie musiał w 2023 roku co miesiąc odprowadzać składkę w wysokości ok. 1418 zł. Opłata ta jest stała i nie zależy od osiąganego dochodu. Dla firm, które osiągają małe dochody lub straty m.in.: małe zakłady fryzjerskie, kosmetyczne czy krawieckie, ale też setek tysięcy innych, tak duże obciążenie składką powoduje wpadanie przedsiębiorców w spiralę zadłużenia. W 2013 była przeprowadzona abolicja wobec zadłużonych za własne składki przedsiębiorców. W 2022 roku zadłużonych i już windykowanych przez ZUS było już znowu 210 000 rodzin. Ten system zawsze będzie skutkował powiększającą się z roku na rok liczbą Polaków wyrzuconych z oficjalnego obiegu gospodarczego do szarej strefy.
Proponowane rozwiązanie: dobrowolny ZUS na wzór niemiecki
W Niemczech składka dla przedsiębiorców jest dobrowolna (przy zachowaniu obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne). Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w tzw. „10 Rzecznika” w pkt 1. proponuje wprowadzenie w Polsce systemu podobnego jak u naszych zachodnich sąsiadów. Tę ideę podjęły organizacje przedsiębiorców z Rady Przedsiębiorców oraz firmy z Rady Konsultacyjnej przy RMSP, powołując Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie wprowadzenia dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców.
Główne korzyści z tego rozwiązania:
- Pobudzenie aktywności gospodarczej Polaków w tym start-upów i innych innowacyjnych firm.
- Ograniczenie działalności w szarej strefie.
- Po przeprowadzeniu amnestii wzorem ustawy z 2013 roku setki tysięcy Polaków wróci do legalnego obiegu gospodarczego, a ich rodziny zostaną uratowane od pauperyzacji.
- Poprawi się konkurencyjność polskich firm wobec firm niemieckich i innych krajów.
- Wzrosną wpływy do budżetu państwa z zalegalizowanych firm i z nowo powstałych aktywności.