Wywiad przeprowadzony w ramach kampanii “Liderzy i Inicjatywy Podkarpacia” promującego inicjatywy oraz liderów działających na terenie podkarpacia.
Wywiad z prezeską Moniką Mironiuk przeprowadził Łukasz Razowski
Czym zajmuje się Stowarzyszeniem Inicjatyw Bieszczadzkich Przełączenie?
Nasza organizacja zajmuje się szeroko pojętą działalnością społeczną w zakresie integracji społeczności lokalnej. Głównie tej zamieszkującej teren powiatu bieszczadzkiego, ale również i tej rozsianej po całym świecie. Zależy nam na bliskiej współpracy z samorządem, co – odpukać – udaje się nam bardzo dobrze i za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Chwalimy sobie partnerstwo z władzami Gminy Lutowiska, zarówno z radnymi jak i samym wójtem, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Starostwem Powiatowym, Lasami Państwowymi – Nadleśnictwo Stuposiany i Lutowiska- oraz Urzędem Marszałkowskim. Wchodzimy w liczne partnerstwa z innymi organizacjami pozarządowymi np. Klub Otrycki, Stowarzyszenie Zatwarnica, Fundacja Bieszczadzka, oraz lokalnymi przedsiębiorcami, którzy gorąco wspierają naszą misję , jak Restauracja Wilcza Jama, Schronisko PTTK Jaworzec.
Całość naszych działań charakteryzuje ta sentencja: Misją Stowarzyszenia Inicjatyw Bieszczadzkich „Przełączenie” jest działalność na rzecz wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju lokalnej społeczności w obszarze reintegracji społecznej i zawodowej. Zajmujemy się rozwojem turystyki i sportu. Wspieramy inicjatywy edukacyjne, proekologiczne oraz promujące zdrowy styl życia. W tym celu prowadzimy działalność szkoleniową, doradczą i informacyjną. Udostępniamy nasze zasoby lokalowe i sprzętowe. Organizujemy wydarzenia i imprezy tematyczne.
Jesteśmy młodą organizacją bo zaledwie trzyletnią, data rejestracji w KRS to 17 marca 2021 roku. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy miłośników i pasjonatów Bieszczadów, a jednocześnie profesjonalistów działających od ponad dekady w branżach turystycznej, artystycznej, samorządowej, doradztwa finansowego, marketingu i PR, czy innych dziedzin zarówno z Bieszczadów, jak i z innych regionów Polski. Początkowo w skład Przełączenia wchodziło 12 osób, obecnie jest nas 23. Z częścią osób w ramach stowarzyszenia znamy się od ponad dwudziestu lat, z innymi od zaledwie roku, ale wszystkich nas łączy chęć działania na rzecz wspólnego dobra. Każdy z członków udziela się całkowicie charytatywnie. Nikt nie pobiera żadnego wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy na rzecz organizacji, a wszystkie co do grosza pozyskane środki finansowe w ramach prowadzonych działań wydatkowane są na działalność formalną organizacji tj. na organizację festiwali, wydarzeń kulturalnych, szkoleń, warsztatów, itd. W zaledwie kilka lat udało nam się pozyskać na cele statutowe ponad hektarową działkę na terenie Gminy Lutowiska we wsi Dwernik, dzięki przychylności ówczesnego Wójta Gminy Lutowiska Pana Krzysztofa Mroza, nad rzeką San. Działka graniczy z ogólnodostępną plażą i miejscem spotkań społeczności lokalnej od wielu lat. Od tego czasu w ramach pozyskanych środków cała działka wypiękniała. Powstała zadaszona Bieszczadzka Scena Plenerowa – BSP. Zadbaliśmy o bezpieczeństwo naszych gości, usuwając zakrzaczenia, suche gałęzie, walące się drzewa oraz zalegające śmieci. Teren jest systematycznie koszony i sprzątany. Udostępniliśmy bezpłatnie toalety przenośne, dbając o ich czystość. Wybudowaliśmy ogólnodostępny piec chlebowy z miejscem do grillowania. Użyczyliśmy dla wszystkich miejsce ogniskowe, oraz przeprowadziliśmy wiele, wiele innych inicjatyw…zachęcam do śledzenia naszego profilu facebook.com/przelaczeniebieszczady oraz naszej strony bieszczadzka.org, która jednak obecnie jest w przebudowie.
Niebawem wystartuje jedna z organizowanych przez Stowarzyszenie imprez – Bieszczadzki Festiwal Filmowy „ale Czad!. Festiwali filmowych w kraju nie brakuje. Czym się wyróżnia ten nasz, bieszczadzki?
Bieszczadzki Festiwal Filmowy “ale Czad!”, który odbędzie się w terminie 15-18 sierpnia 2024 r. jest przede wszystkim imprezą ogólnodostępną i bezpłatną dla wszystkich chętnych. Na pewno jest to jeden z elementów wyróżniających nasze wydarzenie. Ponadto charakteryzuje nas niepowtarzalny klimat imprezy odbywającej się w warunkach plenerowych tuż nad rzeką San, na deskach Bieszczadzkiej Sceny Plenerowej w Dwerniku. Odbywać się tu będą liczne panele dyskusyjne, koncerty muzyki filmowej oraz folkowej w nowoczesnym rockowym wydaniu. Całość uświetniać będą nocne pokazy filmowe, wystawy zdjęć oraz występy teatralne. Na ten moment jesteśmy w trakcie spinania całego programu, który realizowany będzie aż w trzech miejscowościach: otwarcie – Ustrzyki Dolne – Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto”, kolejne dwa dni BSP w Dwerniku i finał w Lutowiskach. Niebanalną propozycją festiwalową będą również piątkowe pokazy filmowe w ramach “Kina nad Sanem”. Jest to nowa koncepcja, w ramach której poznawać będziemy kolejne produkcje wchodzące w ramy “ale Czad-u!”. Pierwszy pokaz już 28 czerwca o godz. 20:00 w Dwerniku na BSP. Cykl otwiera film “Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” w reżyserii Roberta Żurakowskiewgo, który jest jednocześnie pomysłodawcą festiwalu i jego dyrektorem programowym
(szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ: https://www.facebook.com/przelaczeniebieszczady/posts/pfbid02Y9hUPRzyj5WsYhU4dhFyLuVYos9T4HoiR6GKLPqEA74xJb1bBAp6QCFrBxtocY4Nl ).
Trzeba dodać iż, w organizację zaangażowało się wielu przedstawicieli władz samorządowych na czele z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, Starosty Bieszczadzkiego, Wójta Gminy Lutowiska oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach. Bardzo dziękujemy za te zaangażowanie, bez nich byłoby bardzo ciężko…
Realizujecie także granty m.in. Narodowego Instytutu Wolności? Co to za inicjatywy?
Zgadza się. W ubiegłym roku wygraliśmy konkurs organizowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2023-2030. W wyniku czego udało nam się pozyskać dotację w wysokości 354 000 złotych na lata 2023-2025. Działania, które zostały poddane pod realizację to choćby te związane ze zwiększeniem możliwości organizacyjnych stowarzyszenia w kierunku zwiększania dostępu do wydarzeń kulturalnych, warsztatów, szkoleń, wydarzeń i imprez tematycznych dla społeczności regionu bieszczadzkiego m.in.:”KINO nad Sanem”, BFF “ale Czad!”, planowany festiwal jazzowy “San OFF Jazz!”, Noc Kupały, warsztaty ceramiczne, pełnowymiarowe boisko do siatkówki, Bieszczadzka Scena Plenerowa, bezpłatny portal internetowy dla mieszkańców mający służyć jako platforma sprzedażowo-reklamowa oraz wiele innych pomysłów. Jesteśmy na początku tej drogi, ale środki, które otrzymaliśmy znacznie przyśpieszą i zwiększą nasze możliwości rozwojowe. Najważniejsze, że jest dla kogo i komu działać. Dzięki dofinansowaniu mogliśmy rozwinąć się także jako przedsiębiorstwo społeczne. Prowadzimy pole namiotowe, planujemy otworzyć kawiarnię, może coś więcej, zobaczymy. Oczywiście nie zajmujemy się tym na co dzień, raczej z doskoku w dniach wolnych od naszych obowiązków zawodowych i rodzinnych. Wszystkie zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczane są na dalszy rozwój stowarzyszenia i na organizację planowanych wydarzeń. Wszystkie informacje o naszych poczynaniach można na bieżąco śledzić na naszym profilu na Fb i na stronie internetowej SIB Przełączenie do czego gorąco zachęcamy.
Kto może zostać członkiem Stowarzyszenia?
Praktycznie każdy. Nie zamykamy się na współpracę. O sile naszej organizacji stanowią ich członkowie, dlatego jeśli jest nas dużo, jesteśmy zdziałać znacznie więcej. Ważne jest aby taka osoba chciała działać i udowodniła to swoimi czynami. To chyba główny wymóg którym się kierujemy. Oczywiście trzeba spełnić pewne procedury przewidziane w statucie, ale to tylko zwykła formalność.
Jak można Was wspierać?
Można nas wspierać na kilka sposobów. Jednym z nim jest pomoc finansowa, realizowana poprzez wpłaty darowizn na nasze konto: 85 1140 2004 0000 3502 8113 2233, tytuł przelewu: Darowizna na działania statutowe Stowarzyszenia Inicjatyw Bieszczadzkich „Przełączenie”. Dla osób mieszkających poza granicami Polski: BREXPLPWMBK PL 85 1140 2004 0000 3502 8113 2233 . Poza darowiznami finansowymi, można nas również wspierać sprzętem (budowlanym, scenicznym, rekreacyjnym,…) oraz materiałami budowlanymi jak drewno, stal, paliwo…. To chyba najłatwiejsze ze sposobów. Innym sposobem jest czynna pomoc przy organizacji najróżniejszych inicjatyw. Począwszy od zostania wolontariuszem przy festiwalu, warsztatach, lub poprzez realizację własnych pomysłów, które mogą przyczynić się do szeroko rozumianej integracji społeczności lokalnej. Zawsze brakuje nam rąk do pracy. Tak naprawdę każda propozycja będzie przez nas brana pod uwagę – wystarczy napisać do nas maila opisując ewentualny pomysł na siebie lub deklarując jakąkolwiek inną chęć współpracy – zapraszamy do kontaktu przez maila biuro@bieszczadzka.org.
Jakie macie Państwo plany na przyszłość?
Chcielibyśmy zadbać w 100 procentach o użyczoną nam przestrzeń. Chcemy odkrzaczyć pozostałą część działki i udostępnić ją mieszkańcom. Planujemy przygotować tam bezpieczną przestrzeń do wypoczynku i uprawiania sportu. Pojawią się zadaszone ławy piknikowe wraz z miejscami do grillowania. Pojawią się kolejne toalety dla wypoczywających nad wodą mieszkańców gminy i turystów. Marzy nam się plac zabaw dla dzieci i dorosłych, park i ścieżki dydaktyczne, może jakieś drzewa i krzewy owocowe… Pomysłów jest dużo tylko czasu brak… (śmiech).