W dniach 4 i 5 listopada (Sobota, Niedziela) w Sanockim Domu Kultury miały miejsce trzy występy “Musicalu o (NIE)wiernej Polsce” przygotowane przez Stowarzyszenie Rozpaleni Duchem wspólnie z Parafią pw. Przemienienia Pańskiego i Akademią Wokalno-Aktorską MF. Artis z Brzozowa, wszystko pod kierownictwem Księdza Dominika Długosza z parafii Przemieniania Pańskiego. W tym artykule krótko o musicalu, oraz seria zdjęć z wydarzenia.
Zdjęcia pochodzą z Sobotniego premierowego przedstawienia, na które tłumnie przybyli ludzie z Sanoka i okolic. Przed rozpoczęciem musicalu Ksiądz Dominik Długosz wyraził podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt, a także osób które objęły patronatem wydarzenie, a także w paru słowach określił czym jest owy występ:
Nigdy nie możemy zapomnieć wielkich a zarazem zwykłych polskich patriotów, którzy po prostu kochali naszą Ojczyznę. Jednak historia ich życia pokazuje, że często była to miłość połączona z wiernością aż po przelanie krwi. Dziś wszyscy: dzieci, młodzież a nawet dorośli sprzedają chrześcijańskie wartości, za ochłapy płytkiego i wygodnego życia. Pojawiają się jednak i tacy, którym zależy na wszechstronnym rozwoju i chcą przekazać lokalnej społeczności, swoim rodzinom, znajomym, dzieciom i młodzieży fundamentalne wartości. Temu służy Musical o (nie)Wiernej Polsce
Po wstępie Księdza Długosza rozpoczętą właściwą część występu. Spektakl rozpoczął się od krótkiego wstępu narratorki, która pokrótce wprowadzała nas w poszczególne części musicalu, zwane tutaj ranami, gdyż każda z części, opisywała jakieś z wydarzeń dla Polski tragicznych. Poprzeplatane z historyczną narracją były oczywiście także części wokalne i taneczne. Mieliśmy głownie do czynienia z pieśniami patriotycznymi jak m.in. “Rota”, “Dziś idę walczyć – Mamo!”, “Dziewczyna z granatem”, czy “Modlitwa Szarych Szeregów”, a także utwory kościelne jak “Pie Jesu”. Do tego było parę pieśni do zaaranżowanych melodii ludowych z tekstem zmienionym na patriotyczny. Co do wydarzeń historycznych, a więc części edukacyjnej spektaklu, przybliżony został między innymi los przetrzymywanych więźniów na warszawskim Pawiaku, co stało się z poświęceniem Żołnierzy Niezłomnych, mogliśmy posłuchać dzienników ludzi z obozu w Auschwitz, czy dowiedzieć się o łódzkich obozach dla dzieci.
Spektakl ten trzeba bardzo pochwalić za wysoką jakość produkcyjną, oraz wspaniałą grę występujących artystów. Bogata scenografia jeszcze bardziej pozwalała się wczuć w losy ludzi opisywanych podczas musicalu. Podsumowując wydarzenie można uznać za bardzo udane, gdzie wystąpiła ponad setka aktorów, tancerzy i śpiewaków z różnych pokoleń, a przy tym udało się w tak dużym projekcie uniknąć nawet najmniejszych potknięć.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030