Wieloletnią tradycją w Lesku jest coroczna kwesta w dniu święta Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym i komunalnym. Kwestarze – wolontariusze już od wczesnych godzin rannych kwestują w ramach działalności Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Lesku. I przez minione lata przeprowadzono restaurację wielu zabytkowych grobów osób szczególnie zasłużonych dla miasta Leska nauczycieli czy działaczy samorządowych którzy w swej pracy kładli nacisk na działalność społeczną. Wraz z rocznicą 100 – lecia odzyskania niepodległości odrestaurowano grobowiec Aleksandra Śliżyńskiego burmistrza Leska w latach 1916 – 1930 r, osoby niezwykle zasłużonej dla Leska i patrona jednej z ulic. Olbrzymi wkład swych na ten cel środków ofiarowała przez stowarzyszenia Maria Romanek – Rejmańska.
Kwestorzy w osobach Bożeny Wyrozumskiej i Michała Michniewicza , zwracają uwagę na duża hojność leszczan zauważając , że datki ofiarowane są w formie banknotów, ale niekiedy osoby powracające już po odwiedzinach grobów bliskich pomimo , że już wcześniej wsparły akcję datkiem to jeszcze na odchodnym wrzucają do puszki jakieś drobne kwoty wyszukane w zakamarkach kieszeń.
– Bardzo lubię to święto – mówiła była pedagog Agnieszka Jedziniak, chociaż jeden dzień w roku przystajemy i zdajemy sobie sprawę z kruchości życia, kwestuję bardzo krótko i puszka już jest wypełniona, to wielka radość dla kwestujących gdy odzew nie trafia w próżnie.
Również Fundacja im Mirona Lisikiewicza działająca pod auspicjami leskiego szpitala , dba o grób swego patrona – mówi Jan Jakim pracownik leskiego szpitala, doktor Lisikiewicz to patron „ naszego” szpitala, bardzo zasłużony lekarz dla Leska w okresie międzywojennym z pełnym zaangażowaniem leczył mieszkańców Leska i okolic aż do lat 70-tych, i zawsze gdy zauważał niedostatek w domostwie chorego nie pobierał opłaty, pomagał również podczas okupacji osobom pochodzenia żydowskiego, wielka postać naszego miasta i medyk z powołania, nie muszę chyba dodawać, że zawsze ze starannością dbam o jego grób.
Tradycja odwiedzania grobów w dniu pierwszego listopad obchodzona jest w całym chrześcijańskim świecie, ale polskie obchody tego święta są tak niepowtarzalne , że ich wyjątkowość może posłużyć innym jak należy traktować pamięć o zmarłych.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030