Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił dodatkowy nabór na Delegatów do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego w okręgu wyborczym nr 5 obejmującym powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, sanocki, leski oraz miasto na prawach powiatu Krosno.
O działalności młodzieżowego, podkarpackiego parlamentu mówi Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Szymon Świętoniowski.
– Od kiedy działa Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego?
Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego, a raczej jego II kadencja działa od 18 września 2023 r. To właśnie wtedy 33 Delegatów zostało zaprzysiężonych.
– Kto może zostać jego członkiem? Jak przebiegają wybory?
Delegatem Młodzieżowego Sejmiku może zostać każdy mieszkaniec województwa podkarpackiego, który ukończył 17 lat, ale nie ukończył 22 roku życia. Kandydaci wybierani są przez specjalnie powołaną Komisję Wyborczą na podstawie przesłanych zgłoszeń zawierających informacje o kandydacie. Bardzo serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w naborze uzupełniającym do Młodzieżowego Sejmiku w okręgu wyborczym nr 5, obejmującym powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, sanocki, leski, miasto na prawach powiatu Krosno. Więcej o naborze można dowiedzieć się na stronie internetowej Sejmiku Województwa Podkarpackiego, www.sejmik.podkarpackie.pl.
– Dlaczego warto już w młodym wieku zaangażować się w działalność samorządową?
Angażowanie się w działalność samorządową przez ludzi młodych niesie wiele korzyści. Pozwolę sobie to opisać na przykładzie działalności w Młodzieżowym Sejmiku. Praca w nim pozwala nam – młodym ludziom rozwijać umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne oraz przywódcze. Uczymy się, jak funkcjonuje administracja publiczna, jakie są procedury oraz jak skutecznie realizować projekty na rzecz naszej lokalnej społeczności. Cała ta działalność przekłada się na zdobywanie cennego doświadczenia, które może pomóc w dorosłym życiu.
– Sejmik realizuje szereg pomysłów. Jakie zrealizowano w ostatnim czasie?
Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego, zrealizował do tej pory największe wydarzenie sportowe – Młodzieżowe Rozgrywki Piłkarskie – które odbyły się w lutym tego roku zgromadziły około 1000 osób zainteresowanych. Komisja Uchwałodawcza zorganizowała konsultację w ramach nowelizacji programu stypendialnego ,,Nie zagubić talentu”. Opinia wydana przez Młodzieżowy Sejmik została uwzględniona przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.
– A jakie będą realizowane w najbliższej przyszłości?
Jednym z kolejnych kluczowych wydarzeń jest Kongres Praw Ucznia, który odbędzie się najprawdopodobniej dopiero po tegorocznych wakacjach. Poza tym, zajmujemy się realizacją konkursu Młodzi Aktywni. Już 4 czerwca tego roku, odbędzie się Debata Przed Wyborami do Parlamentu Europejskiego organizowana we współpracy z Radą Młodzieży Rzeszowa. Zachęcamy do śledzenia nas na mediach, celem lepszego poznania naszych inicjatyw.
– Jakie macie Państwo plany na pozostałą część kadencji?
Jedną z najważniejszych, moim zdaniem inicjatyw są pracę nad Strategią dla Młodych Województwa Podkarpackiego. To obszerny dokument, którego praca najprawdopodobniej potrwa do końca naszej kadencji. Poza tym, kampania promocyjno-informacyjna na temat potrzeby powstawania młodzieżowych rad gmin/miast/powiatów oraz młodzieżowych sejmików. Kampania powiązana jest z naszymi indywidualnymi działaniami, które mają na celu zwiększenie liczby młodzieżowych rad na terenie Województwa Podkarpackiego. Aktualnie trwają rozmowy nad powołaniem Młodzieżowej Rady Powiatu w Lubaczowie i Przeworsku. Musimy zwiększyć świadomość młodych ludzi, pokazać im na dobrych przykładach, że faktycznie mogą coś zrobić, mają i będą mieli wpływ na życie w swoich lokalnych samorządach. Mimo wszystko nie ograniczamy się, niektóre z planów wychodzą nagle i są realizowane bardzo szybko.