Wywiad przeprowadzany jest w ramach akcji “Liderzy i Inicjatywy Podkarpacia”, który ma na celu zwiększanie świadomości wśród społeczeństwa działalności organizacji pozarządowych oraz wsparcie ich w promocji.
Wywiad przeprowadził redaktor naczelny PPi – Cezary Skwarło
Na początek, skąd się wziął pomysł założenia Stowarzyszenia Rozwoju Artystycznego Allegretto?
Motto, które nas prowadzi to ” Z miłości do kultury” bo właśnie kultura i jej rozwój jest idea, która nas prowadzi.
Czy są jakieś wyjątkowe wydarzenia lub postacie, które zdecydowanie odcisnęły swoje piętno na historii Stowarzyszenia Rozwoju Artystycznego Allegretto?
Zdecydowanie tak. Pomimo tego, że będziemy niebawem świętować rok naszej działalności mamy na swoim koncie wiele sukcesów. Nasze podopieczne z Rzeszowskiej Akademii Mażoretek Illusion dzięki wsparciu stowarzyszenia miały możliwość wystartować w Mistrzostwach Europy Mażoretek i wielokrotnie stanęły na podium. To ogromny sukces w świecie tańca mażoretkowego.
Jakie są główne cele Stowarzyszenia Rozwoju Artystycznego Allegretto i jakie działania podejmujecie, aby je osiągnąć?
Stowarzyszenie ma za zadanie wspierać młodzież w kwestii rozwoju tanecznego i muzycznego. Naszym głównym celem jest wspomaganie drużyny wspaniałych dziewczyn z Rzeszowa i okolic zrzeszonych w formacji Rzeszowska Akademia Mażoretek Illusion. Stowarzyszenie pozyskuje środki na wydarzenia taneczno – muzyczne, które mają za zadanie poszerzać horyzonty artystyczne młodych ludzi.
Proszę dla widzów portalu opowiedzieć coś więcej o mażoretkach?
Mażoretki to niesamowita forma tańca, która przybiera charakter paradny i sportowy. Dziewczęta występują w rytm orkiestr dętych na licznych paradach i festiwalach ale również biorą udział w zawodach najwyższej rangi. Mażoretki to dziewczęta tańczące z różnorodnymi rekwizytami takimi jak pałeczki mażoretkowe, pompony, flagi czy buławy. Nieodłącznym elementem dziewcząt z czym są zazwyczaj kojarzone to piękne, wysokie białe kozaki i mocno przyozdobione, błyszczące kreacje czy też wyrazisty makijaż.
Jakie projekty bądź inicjatywy zrealizowało do tej pory Stowarzyszenie Rozwoju Artystycznego Allegretto?
Najważniejszym projektem zrealizowanym przez Stowarzyszenie był zdecydowanie kontrakt z Fundacją Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki pozyskanym środkom stowarzyszenie zorganizowało w Czeskim Hlucinie i Polskim Cieszynie warsztaty taneczne dla grupy 80 tancerek z Polski i Czech. Było to nielada wyzwanie ponieważ musieliśmy współpracować również z Czeskimi usługodawcami ale ze względu na przyjazny świat tancerzy nasi przyjaciele z Cieszyna pomagali nam organizacyjnie. Szkolenie obejmowało weekendowe warsztaty z wielu różnych dziedzin i technik tańca. Zajęcia z dziewczętami prowadzili wybitni trenerzy z Polski i Czech. Również wielkim wyzwaniem była logistyka – wożenie rekwizytów, transport młodzieży, organizacja cateringu jednak wszystko zostało dopięte na ostatni guzik a uczestnicy od razu wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach. Całość projektu była obsługiwana w języku angielskim nad czym czuwała nasza wiceprezes stowarzyszenia- Anna Kuczma i dzięki jej zaangażowaniu i doskonale napisanemu projektowi udało nam się otrzymać grant i zorganizować to świetne wydarzenie.
Jak Stowarzyszenie Rozwoju Artystycznego Allegretto angażuje się w swoją społeczność lokalną?
Zdecydowanie widać nas na ulicach miasta Rzeszowa gdy nasze piękne tancerki maszerując w licznych paradach. Zawsze chętnie angażujemy się w inicjatywy społeczne organizowane na terenie miasta Rzeszowa i jego okolicach. Drzwi do Akademii Mażoretek również są otwarte dla wszystkich chętnych dziewczyn, które chciałyby spróbować sił w szeregach takiego zespołu a ze strony naszej oferujemy mnóstwo serca i zaangażowania w to by każdy czuł się z nami jak w domu i w gronie przyjaciół.
Jakie są plany Stowarzyszenia Rozwoju Artystycznego Allegretto na przyszłość?
Chcielibyśmy pójść krok dalej i organizować wydarzenia takie jak konkursy taneczne oraz muzyczne. Mamy bardzo dużo wspaniałych pomysłów i projektów takich wydarzeń. Chcemy aby Rzeszów jak i całe Podkarpacie było roztańczone i pełne dźwięków instrumentów dętych. Wielokrotnie słyszymy ze środowiska głosy o potrzebie organizacji tego typu wydarzeń i jest to plan oraz marzenia na dalszy rozwój naszego stowarzyszenia.
Jakie wyzwania stoją przed Stowarzyszeniem w realizacji dalszych projektów?
Wydaję mi się, że największym problemem są jak zawsze finansowanie. Mamy liczne grono osób chętnych do współpracy i działań organizacyjnych ale brakuje nam funduszy na tego typu wydarzenia. Stowarzyszenie wspierane jest poprzez wpłaty darowizn od osób prywatnych oraz firm. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z Urzędem Miasta Rzeszowa oraz Urzędem Marszałkowskim ale i te instytucje mają ograniczone możliwości wsparcia. Zależy nam na tym aby organizowane przez nas wydarzenia były bezpłatne dla uczestników a to oczywiście generuje koszty. Jesteśmy niezwykle otwarci na różne wsparcia- czy to pomoc medialna, ufundowanie nagród dla uczestników, wsparcie w postaci usług gastronomicznych czy też użyczenie hali sportowej do przeprowadzenia konkursu lub przeglądu. Całym sercem staram się dziękować i rewanżować za okazaną pomoc. Dziewczyny z Akademii bardzo chętnie występują z okazji eventów firmowych, również staramy się reklamować naszych sponsorów na naszych mediach społecznościowych. Tak, zdecydowanie największą barierą są niestety finanse.
Jest Pani prezesem stowarzyszenia Rozwoju Artystycznego Allegretto. Proszę coś o sobie powiedzieć?
Jestem pedagogiem, choreografem, trenerem zespołów mażoretkowych. Akademia Illusion jak i stowarzyszenie jest moim dzieckiem które nie powstałoby bez zaangażowania, dzieci, ich rodziców, moich przyjaciół i rodziny. Wszyscy wiedzą, że to co robię – robię zawsze na 1000% a jeśli na czymś mi zależy to włożę w to całe swoje serce. Kocham ludzi, kocham środowisko artystyczne choć i ono nie jest bez skazy. Przez różnorodność doświadczeń z nim związanych jestem tu gdzie jestem i nie zamieniłabym tego miejsca na żadne inne. Miłość do tańca i muzyki trwa już od prawie 25 lat. Od małego wiedziałam, ze kiedyś chce zostać choreografem. Próbowałam wielu form tanecznych lecz to właśnie mażoretki które goszczą w moim sercu od prawie 14 lat są tym co kocham. Przez wiele lat byłam tancerką zespołu mażoretek Altro s Głogowie Młp. Z którego pochodzę oraz mażoretek Incanto działającego przy WDK w Rzeszowie. Po wielu latach zostałam również tamburmajorką Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek z tej samej instytucji. To jedyna taka orkiestra w Europie! I tak po wielu, wielu latach jestem tutaj, na swoim a raczej na naszym- bo Akademia i nasze Stowarzyszenie to przestrzeń dla wszystkich.
Jakie wyzwania i satysfakcje Pan doświadcza w kierowaniu organizacją? Czy mógłby podzielić się osobistą filozofią lub wizją, która napędza Pana zaangażowanie?
Myślę, że dowodów na to jak bardzo kocham to co robię jest wiele. Kiedy wstaję w głowie mam muzykę i nowe kroki do licznych choreografii a kiedy się kładę myślę o tym gdzie zabrać dziewczyny na ferie. I taki powinien być każdy trener- powinien pamiętać, że to dobro tych dzieci jest zawsze na pierwszym miejscu. One przecież kiedyś zajmą nasze miejsca w szeregach i będą czynić dobro tak jak my robimy to teraz.
Wyzwań jest wiele, bo ja chcę być ciągle lepsza i piąć się coraz wyżej w tym co robię. Chce dawać od siebie jeszcze więcej bo wierzę, że dobro wraca i to ze zdwojoną siłą. Jako prezes i trener nie pobieram wynagrodzenia za pracę- robię to z miłości do tych dzieci i myślę że to też pewien klucz do czerpania z tego ogromnej radości. Dać z siebie i nie oczekiwać niczego w zamian, tego brakuje w dzisiejszym świecie…
Na koniec pytanie – Co Pani zdaniem szczególnie wyróżnia Podkarpacie?
Podkarpacie to region z pięknymi tradycjami ludowymi, które są w nas mocno zakorzenione i to czyni ten region wyjątkowym. Moim marzeniem a wręcz pragnieniem jest to byśmy się tu lokalnie nie wynaradawiali. Mamy piękne obrzędy, piękna kulturę regionu, piękna muzykę i taniec i nie gońmy za modą, nie pędźmy tam gdzie wszyscy tylko dlatego że coś nie jest modne. Pielęgnujmy kulturę naszego regionu bo jest szczególnie wyjątkowa na tle innych regionów Polski. Myślę że to właśnie ta nasza kultura ludowa wyróżnia nasz region.