W tym roku podkarpackie szkoły wyższe mogą liczyć na 1,7 mln złotych z budżetu województwa wsparcia na zakupy inwestycyjne. Dotacja trafiła do dziesięciu uczelni z terenu Podkarpacia. Pomoc w tej formie samorząd przyznaje uczelniom od 2004 roku, a od początku realizacji takiego wsparcia z budżetu województwa przeznaczono na ten cel 27,5 mln zł.
Samorząd województwa podkarpackiego organizuje wsparcie dla uczelni z regionu od wielu lat – w sumie przeznaczono już blisko 26 milionów złotych. W tym roku będzie to kolejny milion 700 tysięcy złotych. Pod uwagę brana jest przede wszystkim zgodność projektów uczelni ze strategią rozwoju regionu oraz potrzebami lokalnego rynku pracy.
W tym roku największą dotację , bo aż 420 tysięcy złotych – dostała Politechnika Rzeszowska, która tworzy pierwsze na polskich uczelniach laboratorium badań nad technologiami wodorowymi.
Drugą pod względem wysokości dotację dostał Uniwersytet Rzeszowski. To aż 405 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na rzecz pracowni kryminologii i kryminalistyki, w której nie tylko kształcą się studenci, ale prowadzona są także najróżniejsze ekspertyzy.
160 tysięcy złotych dostała Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu. Pozwoli to uczelni doposażyć między innymi Centrum Symulacji Medycznych, w którym kształcą się przyszłe pielęgniarki.
W sumie dotacje na zakup nowego sprzętu do swoich laboratoriów i pracowni dostało dziś 10 podkarpackich uczelni, między innymi Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle.
W spotkaniu i podpisaniu umów z przedstawicielami szkół wyższych uczestniczyli: marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch.
Nasza współpraca i relacje z uczelniami są niezmiernie ważne i kluczowe z punktu widzenia rozwoju społecznego i gospodarczego naszego województwa – mówił marszałek Ortyl zwracając się do przedstawicieli uczelni – Wszyscy stoimy przed dużym wyzwaniem związanym z brakami kadrowymi, dlatego wszyscy patrzymy w kierunku uczelni, które kształcą inżynierów. Wiemy, jak wielkie potrzeby kadrowe nasz przemysł zgłasza już teraz
Władysław Ortyl
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030