We wtorek 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godz. 17.00. Przez całą minutę będzie słychać jednolity dźwięk syren.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, zdecydował o ich włączeniu. Syren nie było w sierpniu 2022 roku, prezydent zdecydował wtedy, że ich nie będzie, mając na uwadze obywateli Ukrainy.
Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. W ten sposób rzeszowianie będą mogli symbolicznie uczcić pamięć patriotycznego zrywu mieszkańców Warszawy w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Jednocześnie uprzedzamy uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszym mieście, a dla których syreny wiążą się z traumatycznymi wspomnieniami, że nie jest to sygnał alarmowy, tylko sygnał upamiętniający ważne wydarzenie w historii Polski.
Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Włączenie syren odbywa się w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania. Jak co roku ma to symbolizować moment wybuchu Powstania Warszawskiego oraz oddanie hołdu jego uczestnikom i ofiarom cywilnym.
Mieszkańców Rzeszowa do udziału w uroczystych obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” zapraszają: Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki .
Plan wydarzenia 1 sierpnia 2023r.
- 16:40 – Wystawienie posterunków honorowych
- 17:00 Uroczystości rocznicowe przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. Syrena alarmowa, podniesienie Flagi Państwowej na maszt, odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
- 17:45 – zakończenie oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem
- 18:00 Msza Św. w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030