Od muzyki poprzez teatr po tradycje ludowe. Artyści, twórcy kultury, przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa Podkarpacia czy nawet… gospodynie wiejskie… W Rzeszowie przyznano regionalne nagrody w dziedzinie szeroko pojętej, podkarpackiej kultury.
Jak najlepiej promować region? Najprawdopodobniej przez miejscową kulturę. Ta na Podkarpaciu – w różnej odsłonie – na szczęście ma się dobrze i kwitnie, nie tylko u stóp Karpat, ale i rozlewa się poza nasze województwo zachęcając do odwiedzenia Podkarpacia. W Rzeszowie odbyła 26. edycji Gali Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło kilkudziesięciu twórców i animatorów kultury z regionu, którzy zostali uhonorowani za swoje działania i wkład w rozwój kultury na Podkarpaciu.
Nagrody “Znak Kultury”, przyznawane przez marszałka, są wyrazem uznania dla osób szczególnie zasłużonych, nagradzających nie tylko konkretne osiągnięcia, ale również wkład w zachowanie dziedzictwa Podkarpacia.
Działalność artystyczna niejedno ma imię. Nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach, takich jak twórczość artystyczna, upowszechnianie kultury czy ochrona dziedzictwa narodowego. Na wsparcie laureatów przeznaczono z budżetu województwa 169 tysięcy złotych. Od początku przyznawania nagród kwota ta wyniosła już ponad 3,5 mln złotych. co podkreśla ważność i docenienie wkładu nagrodzonych osób.
Wśród laureatów znaleźli się zarówno indywidualni twórcy, jak i grupy artystyczne. Działalność nagrodzonych obejmowała różnorodne dziedziny kultury, od muzyki poprzez teatr po tradycje ludowe. Nagrody indywidualne i grupowe zostały przyznane osobom i zespołom za całokształt działalności oraz szczególne osiągnięcia, które przyczyniają się do bogacenia dziedzictwa kulturowego regionu.
Dodatkowo, wznowione zostało przyznawanie nagrody imienia Franciszka Kotuli – wybitnego regionalisty, muzealnika i etnografa. Nagrody honorowe Marszałka Województwa Podkarpackiego “Mecenas Kultury Podkarpackiej” trafiły do osób, przedsiębiorców i instytucji za ich znaczące wsparcie dla dziedzictwa kulturowego regionu.
Nie zabrakło również stypendiów twórczych dla wybitnych twórców, którzy zostali wyróżnieni za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój kultury na Podkarpaciu. Tegoroczna gala była nie tylko czasem uhonorowania zasłużonych osób, ale także okazją do podkreślenia znaczenia kultury i dziedzictwa narodowego dla społeczności lokalnej oraz całego regionu.
Choć tworzymy z pasji i otrzymanego talentu w różnych dziedzinach, które przeżyliśmy i widzieliśmy, nie dla gratyfikacji, ale cieszymy się, że ten dar został dostrzeżony i zachęci nas do dalszej pracy. Kultura to wielka przestrzeń mocy. Każdy twórca czy zespół przyniósł dorobek swojego miejsca, swojej małej ojczyzny – tradycję, ceremoniał, pamięć, historię, natchnienie, siłę i wszystkie drogi, które rozpoczynają się już od progu, aby dziś przekształcił się w tej wspaniałej uroczystości w duchowy talent Podkarpacia
mówiła jedna z nagrodzonych Maria Stefanik.
LAUREACI:
– Brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Stanisława Popka – stalowowolskiego artysty-rzeźbiarza oraz Pawła Bukowskiego Dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
– Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali: Zygmunt Kluz, Stanisława Bełch, Maria Monikowska-Tabisz, Maria Stefanik, Tadeusz Kałamarz, Wacław Kochanowicz, Andrzej Ciach i Aleksander Pogorilec.
– Nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia otrzymali: Barbara Bokota-Tomala i Paweł Sroka.
– W kategorii dokonań zbiorowych za całokształt twórczości uhonorowano: Orkiestrę Dętą ,,Lutnia” z Zarszyna, Grupę Obrzędową im. Marii i Józefa Dziedziców w Trzcianie, Zespół Ludowy ,,Białoboczoki” z Białobok, Zespół Teatralny przy Towarzystwie Gimnastycznym ,,Sokół” w Dynowie, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy ,,Mazurzanie” z Mazur, Koło Gospodyń Wiejskich w Cewkowie, Strzyżowski Chór Kameralny ze Strzyżowa.
– Za szczególne osiągnięcia grupowe nagrodami uhonorowano: Przeworską Kapelę Podwórkową ,,Beka”, Chór ,,Alba Cantans” z Rzeszowa, Zespół ludowy ,,Lubatowianie” z Lubatowej, Towarzystwo Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ostrowiacy” z Ostrowa, Sanocki Chór Kameralny z Sanoka.
– Nagrody im. Franciszka Kotuli powędrowały do: Władysławy Prucnal, Haliny Ordon oraz Koła Gospodyń Wiejskich Krzemienicy.
– Nagrody honorowe Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej” trafiły w ręce Elżbiety Welc, Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie oraz firmy Greinplast.
– Troje twórców zostało nagrodzonych stypendiami twórczymi. Są to: Monika Janik-Hussakowska, Rafał Kleszcz oraz Julia Rut.