Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała projekt z Budżetu Obywatelskiego ,,Nasze Nowoczesne Przedszkola’’ uzasadniając swoją decyzję brakiem kryterium ogólnodostępności w projekcie co powinno się znaleźć w nim według zapisów w uchwałach Rady Miasta Tarnobrzega. O budżecie obywatelskim w którym pojawił się ten projekt pisaliśmy tutaj: https://ppitv.pl/wyniki-glosowania-na-projekty-zlozone-do-budzetu-obywatelskiego-miasta-tarnobrzega-na-2024-r/. RIO zawnioskowało wyeliminowanie z uchwały budżetowej na rok 2024 wydatków budżetu obywatelskiego na ten projekt. Miasto odwołało się od decyzji RIO, lecz spotkało się z decyzją odmowną. Więcej szczegółów na ten temat poniżej.
Kryterium Ogólnodostępności
Według Regionalnej Izby Obrachunkowej, projekt „Nasze Nowoczesne Przedszkola” nie spełnił kryterium ogólnodostępności, o którym wspomnieliśmy iż zapisano w uchwałach Rady Miasta. Dopuszczony pod głosowanie projekt miał na celu unowocześnienie tarnobrzeskich przedszkoli poprzez:
- przeprowadzenie remontu wymagających tego sal we wszystkich 14 jednostkach,
- zakup klimatyzatorów do każdej sali w każdej jednostce,
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych,
- zakup sprzętu multimedialnego,
- zakup urządzeń zabawowych,
- zakup sprzętu do utrzymania porządku i czystości
Projekt miał podwyższyć standard pracy wychowawców, personelu oraz komfort uczęszczających do przedszkoli 1316 dzieci. Wartość projektu oszacowano na 1,372 mln zł.
Tymczasem według zapisów uchwały Nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 roku, do budżetu obywatelskiego nie mogą być zgłaszane projekty nie spełniające kryterium ogólnodostępności, w szczególności zadanie dotyczące szkół lub placówek w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, chyba że przewiduje się jego realizację na terenie ogólnodostępnym dla mieszkańców. Niestety z klimatyzacji, remontów, fotowoltaiki, sprzętu zabawowego, multimedialnego i porządkowego na terenie przedszkoli raczej nie będzie mógł skorzystać ogół mieszkańców.
Regionalna Izba Obrachunkowa zaznacza iż wybrany do realizacji projekt nie spełnia wymogu ogólnodostępności określonego przez Radę Miasta Tarnobrzega w powyższej uchwale, nie może być zatem realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Odwołanie od decyzji
Miasto odwołało się od decyzji Izby jednak uzyskali oni odpowiedź odmowną. Mogliśmy się dowiedzieć o tym od jednej z Radnych Pani Monice Łagowskiej-Cebuli:
Moi Drodzy,
Monika Łagowska-Cebula Radna Miasta Tarnobrzega
W zeszłym tygodniu: 2 lutego zamieściłam na Facebooku tekst, w którym argumentowałam dlaczego uważam, że Budżet Obywatelski został odebrany Mieszkańcom oraz uległ degradacji.
Podałam, iż Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że wygrany projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok ,,Nasze Nowoczesne Przedszkola’’ nie spełnia zasad ogólnodostępności, w związku z tym nie powinien być realizowany. Zostało złożone odwołanie, które niestety zgodnie z Uchwałą Nr VI/335/2024 z dnia 6 lutego 2024 roku Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie nie zostało uwzględnione i oczekuje się wyeliminowania z uchwały budżetowej na 2024 rok wydatków budżetu obywatelskiego na ten projekt. Nieusunięcie nieprawidłowości, spowoduje konieczność stwierdzenia nieważności uchwały budżetowej na 2024 rok – w zakwestionowanej części.
Niestety po raz kolejny w tej kadencji dopuszczono pod głosowanie projekt, który takiego dopuszczenia mieć nie powinien. Moim zdaniem nie jest to błąd pomysłodawców któregoś ze wspomnianych projektów, a Komisji sprawdzających ich poprawność w zakresie merytorycznym i formalnym.
Szkoda.
Poprzednie kłopoty Miasta z RIO
RIO kwestionowało już rozstrzygnięcia Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 i 2022, problem występuje więc regularnie co 2 lata. W 2020 roku prezydent błędnie ustalił wysokość wydatków na projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”. Projekt przez to nie powinien być dopuszczony, bo przekraczał maksymalną kwotę dla dużych projektów. W dodatku część inwestycji zaplanowano na terenie działki należącej do jednej z parafii, co jest niedozwolone.
W roku 2022 zgłoszono projekt „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne” i taką nazwę projektu przegłosowano. Jednakże pozytywną opinię Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa uzyskał zupełnie inny projekt: „Miejskie ciągi piesze – przyjazne i bezpieczne”. Koszt głosowanego projektu przekraczał zaplanowaną przez prezydenta kwotę i nie powinien być dopuszczony do głosowania z tego powodu. Jest więc to powtarzający się już problem dotyczący Budżetów Obywatelskich.
Podsumowanie
Podsumowując Miasto najprawdopodobniej odwoła się jeszcze do wyższych instancji, jednak ze względu na niespełnianie przez projekt warunki podyktowane uchwałą Nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega, projekt zapewne nie będzie mógł zostać zrealizowany, a na pewno nie w ramach Budżetu Obywatelskiego.