Kilka miesięcy temu Grupa PKN Orlen podała do informacji, że wśród planowanych przez nią lokalizacji małych elektrowni atomowych z reaktorami typu SMR jest Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Stalowa Wola/Tarnobrzeg. W poniższym artykule przedstawimy proponowane lokacje powstania elektrowni.
Lokalizacje:
Obecnie przedstawione, proponowane lokalizacje małych elektrowni atomowych z reaktorami typu SMR nie są jeszcze ostateczne i mogą ulec zmianie. Bierzemy tu pod uwagę brak umieszczenia inwestycji w planach zagospodarowania terenu w obu lokacjach.
Na poniższej grafice przedstawiamy wybrane lokacje, obie w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jedna z nich to okolice wyspy na Jeziorze Tarnobrzeskim, gdzie planowana wielkość placówki to około 70ha, oraz druga w okolicy Stalowej Woli, lekko na południowy zachód o planowanej wielkości 100ha.
Grupa Orlen planuje wdrożenie technologii typu SMR: BWRX-300 opracowanej przez GE Hitachi.
Reaktor SMR jest umieszczany około 30 m pod ziemią w szczelnym zbiorniku z wodą, która go chłodzi. Dzięki temu potrzebuje niewielkiej strefy bezpieczeństwa – ok. 300/400 m – bez ingerencji w pobliskie budynki czy instalacje. Jest to technologia gdzie moc reaktorów jest ponad 4 razy mniejsza od operujących w obecnie budowanych elektrowniach jądrowych. Ich budowa jest znacznie tańsza i bardziej efektywna ekonomicznie, niż budowa tradycyjnych reaktorów jądrowych.
Kontrowersje i bezpieczeństwo:
Mimo dużego bezpieczeństwa zastosowanej planowo technologii lokalizacje te wzbudzają kontrowersje. Przy lokacji w okolicach Jeziora Tarnobrzeskiego problemem jest iż jakieś 2 km od planowanej elektrowni, ma powstać pole namiotowe. Do tego domy na osiedlu Ocice są położone w odległości około 1 km. Jednak czy obawy są słuszne?
Z podanego obszaru elektrowni jądrowej, czyli 70 ha, sama instalacja mieści się jednak w terenie o wielkości 260×332 m. Do tego reaktory umieszczane są około 35 m pod ziemią w szczelnym zbiorniku.
W ciągu 60 lat pracy reaktor typu BWRX-300 pozwala uniknąć emisji 175 mln ton CO2, ponad 80 mln ton związków siarki i azotu oraz 3,5 mln ton pyłu, który wygenerowałoby spalenie 65 mln ton węgla.
W trakcie analizy lokalizacji badano tektonikę i sejsmikę w danej lokalizacji, ryzyko powodzi, katastrof lotniczych, lokalizację obiektów wojskowych i dostępność wody do chłodzenia reaktora.
Pozostaje czekać, jakie decyzję zapadną i do jakich ustaleń dojdą Samorządy oraz przedstawiciele Grupy PKN Orlen. Postaramy się Państwa informować o rozwoju sytuacji.