Według nieoficjalnych doniesień mówi się, że w marcu br. zostanie wznowione połączenie kolejowe relacji Sanok – Ustrzyki Dolne i dalej przejście graniczne w Krościenku. Połączenie tej relacji zostało zlikwidowane 12 lat temu.
Potrzeba przywrócenia połączenia, o którym wyżej mowa była od dawna. Pierwsze prace na linii 108 w kierunku granicy rozpoczęto w 2021 roku na odcinku Zagórz-Uherce. Remont pozwolił na realizację przewozów do Uherzec Mineralnych.
Wojna u naszych sąsiadów, a co za tym idzie potrzeba transportu uchodźców skłoniła do szybkiej reaktywacji relacji Sanok–Ustrzyki Dolne. Aby było to możliwe przeprowadzono doraźny remont. Niestety pierwszy skład z uchodźcami wykoleił się po paru kilometrach. Incydent ten przyczynił się do przeprowadzenia gruntownego remont, dzięki czemu uruchomiono połączenia wakacyjne.
Niestety, potrzeba było wojny, aby w krótkim czasie uświadomić sobie rolę i znaczenie kolei w ruchu przygranicznym. Cieszę się, że pociągi wróciły po długiej przerwie w Bieszczady, tym bardziej, że jest duża szansa, żeby zostały z nami już na stałe.
tak mówił podczas kursu inauguracyjnego 25 czerwca 2022 roku Piotr Pilch – wicemarszałek województwa podkarpackiego.
W okresie wakacyjnym 2022 roku pociąg relacji Sanok–Ustrzyki Dolne kursował w weekendy. Ze stacji w Sanoku pociągi wyjeżdżały wówczas o godz. 6:18 i 19:31, a z Ustrzyk Dolnych o godz. 7:32 i 20:43. Poza stacją początkową i końcową na trasie znajduje się jeszcze osiem przystanków: Nowy Zagórz, Załuż, Lesko Łukawica, Jankowice, Uherce Mineralne Tunel, Uherce Mineralne, Olszanica, Adamówka Ustianowa. Czas przejazdu wynosi 1 godz. 4 min. Kursy realizuje Polregio.
Teraz, jak wspominaliśmy na wstępie mówi się, że kurs pociągu Sanok – Ustrzyki Dolne zostanie wznowiony na stałe już w marcu br.
Województwo podkarpackie początkiem 2023 roku planuje uruchomić pociągi stałego kursowania pomiędzy Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi. Jednak na chwilę obecną z uwagi na uwarunkowania techniczno – organizacyjne nie jesteśmy jeszcze w stanie wskazać dokładnego terminu, kiedy to nastąpi.
tak sprawę skomentował na łamach jednego z podkarpackich portali informacyjnych Daniel Kozik z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.