Od jakiegoś czasu władze samorządowe Sanoka podejmują kroki by oprzeć gospodarkę energetyczną miasta na ekologicznym źródle energii jakim jest wodór. Otóż miejska spółka Hydro Sanok pozyskała niedawno inwestora, firmę Hynfra, która zadeklarowała współpracę w projekcie dekarbonizacji i uniezależnienia energetycznego miasta.
Miasto Sanok jest pionierem tego typu rozwiązań w Polsce. Jako pierwsze założyło spółkę wodorową wspomnianą wcześniej firmę Hydro Sanok. Cały projekt ma za zadanie wytworzenia stałego źródła taniej bez emisyjnej energii dla miasta, będącej używane zarówno w dostarczaniu energii do mieszkańców jak i transporcie publicznym. Miejscowa fabryka autobusów Autosan już może pochwalić się produkcją modelu napędzanego tym rodzajem paliwa.
Jest to inicjatywa samorządowa, która na pewno przeciera szlaki dla alternatyw dla obecnie używanych paliw i jak wspomina Tomoe Ueda, prezes firmy Hynfra:
„To modelowy przykład tego, jak powinna wyglądać dekarbonizacja w samorządach, gdzie lokalna społeczność będzie samowystarczalna energetycznie i zasilana zieloną energią. Sanoczanie i ich miasto przechodzą w zupełnie nowy wymiar – za sprawą zielonej reindustrializacji będą mieli czyste, zeroemisyjne miasto, z nowymi miejscami pracy i lepszy komfort życia. Sanok może być wzorem dla innych miejscowości w całej Polsce„
Jeśli chodzi o stronę techniczną oprócz wodoru, projekt ma także obejmować także panele fotowoltaiczne i inne. Między innymi budowę magazynu energii i ciepła, budowę instalacji do elektrolizy wodoru, powstanie stacji tankowania wodoru i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Ma także powstać pompa ciepła zapewniająca bez emisyjne ogrzewanie.
Dzięki inwestorowi takiemu jak Hynfra, oraz innym partnerom władze Sanoka możliwe, że będą w stanie urzeczywistnić program szacowany 1,5mld pln przy budżecie miasta zaledwie 200 mln pln, gdzie budżet ten obsługuje także inne projekty.