Około 2,4 mln złotych przeznaczył Rzeszów na pomoc osobom w kryzysie bezdomności w 2023 roku. Pieniądze zostały wykorzystane do działań, które pozwoliły przeżyć najbardziej potrzebującym i narażonym na niebezpieczeństwo osobom. Wśród zadań było dostarczanie jedzenia, opieka medyczna i więcej. Poniżej szczegółowe informacje.
Mamy w Rzeszowie osoby, które nie mają gdzie mieszkać. Ci ludzie są dla nas tak samo ważni, jak każdy mieszkaniec. Dlatego miasto przygotowało kilka programów, które pomagają osobom w kryzysie bezdomności. To między innymi finansowanie schronisk dla mężczyzn i kobiet, noclegowni, jadłodajni. Jest też Autobus Ciepła, który kursuje po całym mieście oraz Zupa na placu
wymienia Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
Dodaje, że obecnie w mieście jest około 40 osób w bezpośredni sposób dotkniętych bezdomnością. To tacy ludzie, którzy nie przebywają w schroniskach czy noclegowniach, a cały czas spędzają na zewnątrz. Dla nich również przewidziano pomoc.
Streetworking, opieka medyczna, posiłki. Rzeszów dba o najuboższych
W 2023 roku miasto przeznaczyło około 2,4 mln złotych na programy związane z pomocą osobom w kryzysie bezdomności. Wśród zadań znalazły się:
- Finansowanie schroniska dla mężczyzn oraz kobiet – 1 540 000 zł;
- Finansowanie noclegowni – 82 000 zł;
- Finansowanie jadłodajni – 640 000 zł;
- Akcja „Zupa na placu”, opłacenie street workerów oraz usług medycznych, Autobus Ciepła – 130 000 zł.
Jak programy przekładają się na rzeczywistość? Codziennie w Autobusie Ciepła wydawane jest aż 110 litrów zupy. Żeby przygotować posiłki dla potrzebujących na jeden dzień potrzeba: 18 kg ziemniaków, 2,7 kg marchewki, około 1 kg cebuli, 5,4 kg mięsa, 1 kg włoszczyzny. Do tego dochodzi jeszcze ok. 5 kg ryżu lub kaszy albo 6 kg makaronu.
Z „Zupy na placu” może skorzystać każda potrzebująca osoba w poniedziałki o godz. 19 na pl. Ofiar Getta. Z kolei Autobus Ciepła kursuje od poniedziałku do piątku przejeżdżając trasę:
- 10.30 – 11.30 – parking przy Zarządzie Transportu Miejskiego, ul. Trembeckiego 3,
- 11.50 – 12.50 – parking przy kościele Matki Bożej Różańcowej, ul. Orla 17,
- 13.10 – 14.10 – parking obok hali widowiskowo-sportowej Podpromie,
- 14.30 – 15.30 – Park Papieski, parking od strony al. Armii Krajowej.