W piątek 26 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się finał bluesowego Festiwalu Polskiej Twórczości „Ziemia Dzieciństwa” o którym wspominaliśmy w poprzednim artykule. Najlepsi wykonawcy zaprezentują swoje interpretacje przed jury pod przewodnictwem Marka Bałaty, walcząc o Grand Prix. To muzyczne święto w mieście Tadeusza Nalepy zakończy koncert zespołu Portal Blues, który rozpocznie się o godz. 18:30. Wstęp wolny. Szczegóły poniżej.
W sobotę 26 kwietnia Rzeszów stanie się prawdziwą stolicą polskiego bluesa. W Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się finał piątej edycji Festiwalu Polskiej Twórczości „Ziemia Dzieciństwa”, który nawiązuje do dorobku Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. Wydarzenie zwieńczy wieczorny koncert zespołu Portal Blues – doświadczonego sekstetu, który od ponad dwóch dekad wykonuje klasykę bluesa i rytm and bluesa, występując na największych festiwalach w kraju.
Festiwalowe przesłuchania rozpoczną się o godz. 14:00. Jury pod przewodnictwem Marka Bałaty – wybitnego wokalisty jazzowego – oceni 11 finalistów, którzy zaprezentują po dwa utwory: jeden z kręgu polskiego bluesa, drugi z repertuaru muzyki rozrywkowej. Zwycięzcę Grand Prix poznamy około godz. 18:00.
Tuż po ogłoszeniu wyników, o 18:30, na scenie pojawi się zespół Portal Blues w składzie: Sebastian Stachurski (gitara, wokal), Maciej Łosiewicz (instrumenty klawiszowe), Wojciech Kwieciński (gitara basowa), Robert Winczowski (perkusja), Julia Honkisz i Katarzyna Kłusek (wokal). Artyści mają w dorobku współpracę z takimi nazwiskami jak Piotr Nalepa, Ania Rusowicz, Piotr Cugowski, Józef Skrzek czy Sławek Wierzcholski.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Warto zajrzeć do WDK nie tylko dla emocji konkursowych, ale i dla porządnej dawki żywego bluesa w mieście, w którym grał Tadeusz Nalepa.
Festiwal organizowany jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie we współpracy z ośrodkami kultury w Boguchwale, Dębicy i Przecławiu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Festiwal finansowany jest z budżetu Województwa Podkarpackiego.

