W dniu 11.11.2023r. odbędzie się VI Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, Narodowego Centrum Kultury, Starosty Powiatu Mieleckiego i Burmistrza Radomyśla Wielkiego. Konkurs ten odbędzie się po raz szósty z okazji Święta Niepodległości, a tematyką będzie historia z czasów rodzącej się niepodległości Rzeczpospolitej. “Zapraszamy więc wszystkich miłośników historii bez względu na miejsce zamieszkania, wiek i wykształcenie do wspólnej zabawy oraz upamiętnienia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczestników, nie tylko laureatów, przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody” – tak zachęca uczestników organizator wydarzenia Pan Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim. Szczegóły konkursu w artykule.
Cztery rundy pytań
Konkurs odbędzie się w sobotę, 11 listopada br., o godz. 17.00 w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim (ul. Ogrodowa 1). Na uczestników będzie czekał test wyboru składający się z czterech tur:
1 tura pytań z dwiema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
2 tura pytań z trzema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
3 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
4 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (jedna lub dwie odpowiedzi prawidłowe; każda prawidłowa odpowiedź – to jeden punkt; w przypadku zaznaczenia dobrej i błędnej odpowiedzi w jednym pytaniu – zero punktów).
Czas na napisanie Testu to ok. 30 minut. Po teście odbędzie się Koncert Niepodległościowy przygotowany przez Szkołę Muzyczną w Radomyślu Wielkim (będzie to czas na sprawdzenie testów).
Atrakcyjne nagrody
Wręczenie nagród nastąpi ok. godz. 18.45. Jury dokona oceny Testu i ustali laureatów oraz wyróżnionych wedle kryterium liczby punktów otrzymanych przez poszczególnych uczestników Testu w trzech kategoriach wiekowych – uczniowie szkół podstawowych; uczniowie szkół ponadpodstawowych; dorośli. Nagrody dla laureatów z miejsc 1-3 to vouchery finansowe i książki historyczne, wyróżnieni otrzymają książki historyczne, gry edukacyjne i gadżety od fundatorów.
O co zapytają organizatorzy?
W teście organizowanym przez Urząd Miejski i SCKiB znajdą się pytania dotyczące historii Polski z lat 1914-1922, z następującej tematyki:
– kształtowanie się granic II RP: m.in. plebiscyty, powstania, wojna polsko-bolszewicka, wojna polsko-ukraińska, najważniejsze postanowienia wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu;
– najważniejsze postacie sceny politycznej i wojskowej (m.in. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller, Rozwadowski);
– najważniejsze polskie formacje wojskowe podczas I wojny światowej (podstawowe informacje);
– mocarstwa i zaborcy wobec Polski w czasie I wojny światowej;
– konstytucja marcowa – najważniejsze postanowienia; władze II RP (naczelnik państwa, rząd, prezydent);
– legioniści związani z Radomyślem Wielkim
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030