Parę dni temu zakończył się przeprowadzony przez Szkołę Podoficerską “SONDA” z Zegrza im. W. Markowskiego ps. „Rybka” kurs na podoficerów do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozwoliło to na pozyskanie kilkudziesięciu nowych kaprali dla lokalnej 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego p.s. “Grot”. Więcej o egzaminie i garść informacji o samej jednostce w artykule poniżej.
Kurs i egzaminy
Była to już 2. edycja Bazowego Kursu Podoficerskiego w Przemyskiej Brygadzie im. gen. dyw. Stefana Roweckiego p.s. “Grot” przeprowadzona przez Szkołę Podoficerską “SONDA” z Zegrza im. W. Markowskiego ps. „Rybka”. Uczestniczyło w nim prawie 40 przyszłych podoficerów. Egzamin końcowy kursu, organizowanego dla 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przeprowadzony został na terenie obiektów należących do jednostki oraz strzelnicy na terenie poligonu w Nowej Dębie. Kurs to był kilkumiesięczny okres wytężonej pracy szkoleniowej, który zakończył się wcześniej wspomnianym egzaminem.
Egzamin pod okiem egzaminatorów ze Szkoły Podoficerów “SONDA” z Zegrza składał się z kilku etapów gdzie na początku egzaminu, przyszli podoficerowie musieli wykazać się odpowiednią wiedzą teoretyczną, zweryfikowaną testem kompetencyjnym. Następnie odbył się sprawdzian z przygotowania fizycznego żołnierzy. Po tym przyszedł czas na pozostałą, najważniejszą część egzaminu. Było to praktyczne sprawdzenie posiadanej wiedzy z zakresu procesu dowodzenia, metodyki prowadzenia zajęć, orientowania topograficznego, zasad prowadzenia łączności. Na koniec jeszcze zweryfikowano umiejętności strzeleckie kandydatów.
Podczas obecnej edycji kursu zdali wszyscy kandydaci. Wykazali się oni odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami gwarantującymi, iż przyszli dowódcy najniższego szczebla, będą w odpowiedni sposób mogli dowodzić swoim podwładnymi, a także przekazać im nabyte umiejętności. Osobiście umożliwi im też to uzyskanie awansu na stopień kaprala i objęcie stanowisk dowódców sekcji w kompanii obrony pogranicza, będącej podstawowym elementem bojowym Komponentu Obrony Pogranicza, w skład którego wchodzi 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej.
20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego p.s. “Grot”
20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej wchodzi w skład Komponentu Obrony Pogranicza i będzie jedną z pierwszych jednostek, które w przypadku agresji od strony granic podkarpacia, zostanie wciągnięta do obrony naszego regionu i kraju, jako jednostka pomocnicza. Są też jako siły reagujące, na wszelkie lokalne sytuacje nadzwyczajne, jak klęski żywiołowe czy większe wypadki.
Na stronie jednostki możemy znaleźć idealnie podsumowujące słowa zatytułowane tam “Nasza Misja”:
Naszą Brygadę budujemy na solidnym fundamencie – wartościach i zasadach, które są dla nas – Terytorialsów drogowskazem. Na nich budujemy także społeczną odpowiedzialność za mieszkańców województwa podkarpackiego. Terytorialność jest dla nas kluczem. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej go społeczności, z której się wywodzimy, którą znamy „jak własną kieszeń”. Misją 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków.
Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany wstąpieniem w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, to wszelkie informacje jak wstąpić może znaleźć na stronie internetowej jednostki.
Podstawowe wymagania jakie znajdziemy na stronie to:
Zgodnie z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony, o pełnienie służby w WOT może ubiegać się osoba, która spełnia następujące warunki:
· posiada obywatelstwo polskie;
· posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej;
· posiada wiek co najmniej osiemnastu lat;
· nie była karana za przestępstwo umyślne;
· nie była przeznaczona do służby zastępczej;
· nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego
· nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-
mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przeznaczonej do militaryzacji
· posiada wykształcenie:
· co najmniej wyższe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów,
· co najmniej średnie – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów,
· co najmniej podstawowe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych.