Podkarpacie walczy o o prestiżowy tytuł: Wydarzenie Historyczne Roku 2023! Jeszcze do końca lipca można głosować na przedsięwzięcia przygotowane w ramach „Obchodów Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu”, które znalazły się w ostatnim etapie plebiscytu.
LINK DO GŁOSOWANIA: https://whr.muzhp.pl/#vote
„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Jego celem jest uhonorowanie tórców, organizatorów, a także inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.
Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja”.
Dlatego cieszy fakt, że Przedsięwzięcia przygotowane w ramach „Obchodów Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu” znalazły się w ostatnim etapie tego prestiżowego plebiscytu.
Laureatów plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2023” wybiorą internauci w głosowaniu, które potrwa do końca lipca. Spośród 135 zgłoszeń z kraju i zagranicy, jury wybrało 15 najlepszych projektów podzielonych na trzy kategorie konkursowe: edukacja, wydarzenie i wystawa. W tradycyjnie najbardziej konkurencyjnej kategorii – wydarzenie, wyróżniono projekt z województwa podkarpackiego, organizowany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, mianowicie cykl przedsięwzięć pod nazwą „Obchody Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu”.
To teraz m.in. od mieszkańców Podkarpacia – internautów, zależy, którzy z finalistów zdobędą pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach. Głosy można oddać na stronie Muzeum Historii Polski, gdzie znajduje się formularz głosowania.
Zachęcam do głosowania na nasze wydarzenie. Obchody Roku Rodziny Ulmów miały na Podkarpaciu naprawdę bogatą oprawę. Zrealizowaliśmy wiele ciekawych i ważnych przedsięwzięć, w które zaangażowani byli mieszkańcy regionu, różne instytucje, samorządy oraz stowarzyszenia. Zagłosujmy na projekt, który nie tylko pochodzi z Podkarpacia, ale współtworzy naszą tożsamość!
zachęca do głosowania marszałek Władysław Ortyl.
W ramach obchodów roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu organizowane było wiele wydarzeń, takich jak widowisko słowno-muzyczne „Przerwane dzieciństwo”, spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” czy akcja sadzenia jabłoni pod hasłem „Po owocach ich poznacie”. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie.
Głosowanie potrwa do 31 lipca 2024 roku, a wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali we wrześniu w siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Plebiscyt cieszy się coraz większym zainteresowaniem, od początku zgłoszono ponad 2000 przedsięwzięć, a udział w internetowym głosowaniu wzięło ponad 50 tysięcy internautów. To dowód na aktywność społeczności oraz chęć docenienia wartościowych inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych. Zapraszamy do oddania swojego głosu i wsparcia projektów, które tworzą historię naszego kraju i regionów.
Rodzina Ulmów
Rodzina Ulmów z podkarpackiej wsi Markowa, w powiecie łańcuckim, to niezwykli polscy bohaterowie, którzy stali się symbolem odwagi, miłości i poświęcenia podczas II wojny światowej. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci zostali zamordowani za udzielanie pomocy Żydom, a dziś są uznawani za błogosławionych Kościoła katolickiego.
Józef i Wiktoria Ulmowie byli pracowitym i pełnym pasji małżeństwem. Mimo trudnych czasów najokrutniejszej wojny w historii świata, cieszyli się dobrą opinią w swojej społeczności jako ludzie uczciwi, wierzący i zaangażowani. Wiktoria zajmowała się domem i opieką nad dziećmi; angażowała się także w lokalne działania kulturalne. Józef natomiast był rolnikiem i pasjonatem fotografii, która dzisiaj stanowi ważne źródło dokumentacji życia w Markowej.
Decyzja Ulmów o udzieleniu pomocy ośmiu Żydom, których ukrywali pod swoim dachem, była aktem niezwykłej odwagi i miłosierdzia. Pomimo zarożenia dla swojego życia i życia swoich dzieci, postanowili podjąć to ryzyko, aby ratować niewinnych ludzi przed zagładą. Ich postawa miała doniosłe znaczenie moralne i religijne, świadcząc o gotowości do poświęcenia się dla dobra drugiego człowieka.
Niestety, w tragiczny sposób historia rodziny Ulmów zakończyła się 24 marca 1944 roku, kiedy niemiecka żandarmeria rozstrzelała Józefa i Wiktorię oraz siedmioro ich dzieci. Oprócz nich, zamordowano również osiem ukrywanych przez nich Żydów, którzy znaleźli schronienie w domu Ulmów. To straszliwe wydarzenie było próbą zastraszenia innych ludzi podejmujących podobne działania ratujące życie osób prześladowanych.
Dzisiaj Rodzina Ulmów jest uznawana za wzór odwagi, miłości bliźniego i poświęcenia. Ich życie i tragiczna śmierć stanowią niezatartą kartę historii Polski, która przypomina nam o potędze ludzkiej solidarności i gotowości do działania w imię wartości najwyższych. Oczekiwanie na ich beatyfikację jest wyrazem uznania dla ich bohaterskiego czynu i przykładem dla kolejnych pokoleń.