24. ranking przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. Uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. To jeden z najbardziej rozbudowanych i transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie.
Ranking jest tworzony przede wszystkim dla maturzystów, by ułatwić im wybór kierunku studiów i uczelni.
– Ale ranking to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”.
Najlepszymi polskimi uczelniami w najnowszym rankingu „Perspektywy 2023” są ex aequo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski. Politechnika Warszawska zajmuje 3. miejsce, a miejsce 4. ex aequo zajmuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza.
Najlepszą uczelnią niepubliczną jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. najlepszą publiczną uczelnią zawodową. Najlepsze studia w Polsce prowadzi Uniwersytet Warszawski (aż 22 kierunki). Za nim jest Politechnika Warszawska (15 kierunków) i UJ (11 kierunków).
Jak wypadło Podkarpacie?
Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2023 – W przedziale miejsc 54-61 uplasowała się Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, a Uniwersytet Rzeszowski w grupie 62-70.
Ranking Uczelni Niepublicznych Perspektywy 2023: Niestety brak podkrpackich uczelni.
Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych ósme miejsce zajęła Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, a 9. – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.
Inne statystyki
W kategoii – prestiż Politechnika Rzeszowska zajęła 28. miejsce (przed SGH w Warszawie), a Uniwersytet Rzeszowski dopiero 42. miejsce.
W kategorii “absolwent na rynku pracy” Politechnika Rzeszowska znajduje się na 42. miejscu.
W kategorii innowacyjność – Politechnika Rzeszowska jest na 17. pozycji, Uniwersytet Rzeszowski na 43.
W kategorii potencjał naukowy: Uniwersytet Rzeszowski – 24, Politechnika Rzeszowska – 46.
Kierunki studiów na Podkarpaciu?
UR = Uniwesytet Rzeszowski | PRz = Politechnika Rzeszowska
Humanistyczne: archeologia na Uniwersytecie Rzeszowskim zajęła 8 miejsce, filologia angielska – 19, filologia polska – 19, filologie obce – 18, filozofia – 17, historia – 17, kulturoznawstwo – 13.
Kierunki społeczne: administracja na Uniwersytecie Rzeszowskim – 25, kierunki o bezpieczeństwie na Politechnice Rzeszowskiej – 4, kierunki o bezpieczeństwie na UR – 23, dziennikarstwo i komunikacja na UR – 20, pedagogika na UR – 25, politologia na UR – 15, socjologia na UR – 22, prawo na UR – 24.
Kierunku ekonomiczne: ekonomia na UR – 29, finanse i rachunkowość na PRz – 9, finanse i rachunkowość na UR – 19.
Kierunki ścisłe: informatyka na UR – 14, matematyka na PRz – 20, matematyka na UR – 23.
Kierunki przyrodnicze: biologia na UR – 20, biotechnologia na UR – 14, ochrona środowiska na UR – 21.
Kierunki techniczne: automatyka i robotyka na PRz – 11, architektura na PRz – 13, biotechnologia na PRz – 15, budownictwo na PRz – 18, elektronika i telekomunikacja na PRz – 10, elektrotechnika na PRz – 15, energetyka na PRz – 10, mechanika i budowa maszyn na PRz – 18, informatyka na PRz – 16, inżynieria materiałowa na PRz – 13, inżynieria środowiska na PRz – 23, mechatronika na PRz – 16, technologia chemiczna na PRz – 10, lotnictwo i kosmonautyka na PRz – 4, zarządzanie i inżynieria produkcji na PRz – 20.
Kierunki rolnicze, leśne i weterynaryjne: architektura krajobrazu na UR – 11, dietetyka na UR – 15, kierunki rolnicze i leśne na UR – 9.
Kierunki medyczne i o zdrowiu: fizjoterapia na UR – 14, kierunek lekarski na UR – 14, pielęgniarstwo na UR – 14, położnictwo na UR – 12, ratownictwo medyczne na UR – 12, turystyka i rekreacja na UR – 16, wych. fizyczne na UR – 9, zdrowie publiczne na UR – 10.
Wnioski?
Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko uniwersytety, rzeszowski uniwersytet zajmuje 3. miejsce… od końca. W kwestii uczelni technicznych Politechnika rzeszowska zajęła 18. pozycję na 23.
Nie jest to sytuacja budująca dla przyszłych absolwentów terenów województwa Podkarpackiego. To niestety kolejny motyw do tego, by wyjeżdżali oni do innych województw. Jeżeli nie zaczną się porządne inwestycje w jakość nauczania w województwie, będzie następowały kolejne fale wyjazdów młodych ludzi.
Link do pełnego raportu
https://2023.ranking.perspektywy.pl/
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030