Modernizacje oznakowania całego odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego na terenie regionu, rewitalizacja terenu parkingu w Wołosatem, budowa deszczochronów itp. GSB na terenie Podkarpacie przejdzie gruntowną przemianę, dzięki unijnym milionom. Europejskie dotacje mają także trafić do podkarpackich atrakcji turystycznych. Wszystko to, by w regionie w najlepsze rozwijała się turystyka.
Samorząd województwa podkarpackiego otrzymał środki na rozwój Szlaku Beskidzkiego. Otóż jak podkreślają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, „Główny Szlak Beskidzki – Centrum Turystyki Aktywnej Polskich Karpat” to projekt strategiczny Samorządu Województwa Podkarpackiego, który został wsparty kwotą ponad 22 mionów złotych z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Z kolei 26 milionów złotych to koszt wszystkich inwestycji zaplanowanych w ramach tego ważnego dla podkarpackiej turystyki projektu. Oprócz bowiem pieniędzy ze środków unijnych, na sfinansowanie projektu zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu samorządu województwa, jako wkład własny.
– To będzie sukces – nie krył zadowolenia wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch tuż przed podpisaniem stosownych umów z partnerami Głównego Szlaku Beskidzkiego, czyli gminą Bukowsko, Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz nadleśnictwami: Baligród, Komańcza, Rymanów i Cisna.
To bardzo ważne, abyśmy poprawili i stworzyli nową infrastrukturę dla turystów oraz udostępnili jak największą część odcinków dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ten projekt jest ważny dla Bieszczadów, ale nie tylko. Tam turystów nie brakuje, a chcemy promować i dać turystom szansę poznania Pogórza Bukowskiego, Pogórza Jasielskiego, Beskidu Niskiego, bo tam te szlaki będą rozwijane. Będziemy nie tylko poprawić infrastrukturę szlaku, ale także wskazywać miejsca ważne dla historii tych ziem – na przykład cmentarze z czasów I oraz II wojny światowej. Powstaną specjalne tablice informacyjne, będzie dedykowany portal internetowy. To wszystko ma zachęcić turystów, aby korzystali ze szlaku, który powstał jeszcze przed drugą wojną światową. Jestem przekonany, że będziemy mogli wspólnie cieszyć się sukcesem, że turyści trafią nie tylko w Bieszczady, ale także w inne fragmentu szlaku, które mają tak wiele do zaoferowania
podkreślał wicemarszałek.
Warto podkreślić, że Główny Szlak Beskidzki to jeden z najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce. Przebiega przez Bieszczady, Beskid Żywiecki, Śląski, Niski i Sądecki oraz przez Gorce. Jego długość to niemal 500 km – co sprawia, że jest to najdłuższy polski szlak, biegnący przez trzy województwa: podkarpackie, małopolskie i śląskie.
W ramach wspomnianego projektu wyłoniony zostanie wykonawca, który opracuje dokumentację techniczną i architektoniczną tzw. małej infrastruktury usytuowanej na terenie całego szlaku. Samorząd województwa podkarpackiego ma zadbać o renowację i modernizacje oznakowania całego odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego na terenie regionu oraz skoordynować działania promocyjne i edukacyjne.
Natomiast wśród inwestycji Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdzie się rewitalizacja terenu parkingu w Wołosatem wraz z istniejącymi budynkami i infrastrukturą turystyczną, a także przygotowanie strefy odpoczynku dla turystów.
Część środków trafi do nadleśnictw, gdzie zostaną wybudowane m.in. deszczochrony.
Pozostałe projekty:
Na tym nie koniec zastrzyku unijnych środków w podkarpacką turystykę. Otóż jak podaje serwis prasowy samorządu wojewódzkiego, wsparcie z Funduszy Europejskich w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2024-2027 otrzymają również:
– Pałac Myśliwski w Julinie – 26,5 mln złotych na projekt: „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowe, konserwatorskie oraz przebudowę i wykreowanie przestrzeni ekspozycyjnych w Pałacu Myśliwskim w Julinie”;
– Arboretum w Bolestraszycach – za 1,7 mln złotych dotacji powstaną dwa wyjścia z podziemnej trasy turystycznej w Arboretum. Jedno z wyjść prowadzić będzie przez pawilon ogrodowy na teren parku, natomiast drugie będzie wiodło z trasy podziemnej, w stronę skarpy i w tym przypadku planowana jest budowa stalowych schodów. Projekt obejmuje również budowę pawilonu ogrodowego i ciągu komunikacyjnego;
– Muzeum w Kolbuszowej – dzięki unijnym 3,4 mln złotych powstaną trzy nowe obiekty, które mają służyć turystom odwiedzającym park: recepcja z zapleczem, toalety oraz wiata. Celem projektu jest rozwiązanie problemów z brakiem odpowiedniej infrastruktury, służących osobom odwiedzającym kolbuszowskie muzeum, w tym osobom z niepełnosprawnościami.
Łącznie na wszystkie trzy projekty realizowane w tych obiektach trafi 31,6 milionów złotych unijnego wsparcia.
Fot. UMWP