Kilkanaście milionów złotych już trafiło do ponad ćwierć setki grup działania z Podkarpacia. I na tym nie koniec wojewódzkiego wsparcia dla społeczników – we wrześniu ma ruszyć kolejny nabór na pozyskanie środków unijnych.
Jak podaje serwis prasowy samorządu Podkarpacia, blisko 11 milionów złotych zostanie przekazanych do 26 Lokalnych Grup Działania z terenu województwa. Środki te pochodzą z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), a ich przeznaczenie obejmuje nie tylko wsparcie operacyjne i szkoleniowe, ale również monitorowanie i ocenę działań wspierających strategie rozwoju lokalnego. Innymi słowy umożliwią realizację szeregu działań mających na celu efektywną pracę LGD oraz doskonalenie zawodowe osób zaangażowanych w Lokalne Strategie Rozwoju.
– Pieniądze, na które podpisaliśmy właśnie umowy, przeznaczone są głównie na prowadzenie biur prowadzonych przez Lokalne Grupy Działania, za zakup potrzebnego sprzętu, a także na przygotowanie beneficjentów i ich szkolenie, aby mogli i potrafili skutecznie sięgać po środki finansowe, które będą w dyspozycji Lokalnych Grup Działania – mówi wicemarszałek Karol Ożóg.
Nabór wniosków o dofinansowanie trwał od 26 lutego do 12 marca 2024 roku, a każda z 26 Lokalnych Grup Działania z Podkarpacia złożyła wniosek, który został pozytywnie oceniony. Realizowane projekty mają zapewnić sprawną pracę LGD oraz rozwój kompetencji osób zaangażowanych w proces tworzenia i realizacji lokalnych strategii rozwoju.
Warto podkreślić, że grupy, które nie otrzymały dofinansowania w tym rozdaniu, będą miały kolejną szansę na ubieganie się o środki unijne. Kolejne naboru wniosków o dofinansowanie w ramach priorytetu VIII – Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) zostaną ogłoszone w drugiej połowie września, co daje możliwość kontynuacji działań na rzecz rozwoju lokalnego w Podkarpaciu.
Decyzja o przyznaniu funduszy Lokalnym Grupom Działania to krok w kierunku wsparcia lokalnych inicjatyw rozwojowych i zapewnienia stabilności oraz efektywności pracy na poziomie społeczności lokalnych. Dzięki tym środkom, mieszkańcy Podkarpacia mogą liczyć na rozwój i poprawę jakości życia w swoich regionach.
Lokalna Grupa Działania ma dbać o rozwój własnego regionu, promować go, wykorzystywać lokalne zasoby. Ma formę partnerstwa publiczno – prywatnego. LGD muszą posiadać osobowość prawną i mogą przyjmować formę fundacji, stowarzyszeń i związków stowarzyszeń. Grupy te są rodzajem partnerstwa terytorialnego, powstałego jako oddolna inicjatywa, zrzeszająca przedstawicieli lokalnych organizacji z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego oraz mieszkańców działających na rzecz lokalnej społeczności.