Budowa trybun przy boiskach, modernizacja świetlic i domów wiejskich czy tez montaż oświetlenie ulicznego i ścieżek rowerowych… Podkarpackie wsie wyładnieją i staną się bardziej nowoczesne. Radni podkarpackiego sejmiku wojewódzkiego zgodzili się na przyznanie wsparcia finansowego dla ponad pół setki sołectw. W sumie z wojewódzkiej kasy do wsi trafi ponad milion złotych.
Pod koniec maja Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej w 2024 r. dla 55 gmin w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025. Środki mają zostać przeznaczone na realizację Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi.
To, gdzie i ile trafi środków, można sprawdzić TUTAJ.
Jak wyjaśniają przedstawiciele samorządu Podkarpacia, o kolejności przyznania pomocy decydowała kolejność wynikająca z listy rankingowej. Pomoc finansowa zostanie przekazana gminom na współfinansowanie zadań realizowanych w sołectwach uczestniczących w Podkarpackim Programie Odnowy Wsi na lata 2021-2025. Następnym etapem będzie zawarcie umów o dofinansowanie zadań.
Pomocą finansową objęci zostaną wnioskodawcy znajdujący się na zatwierdzonej liście rankingowej, do wysokości środków zabezpieczonych w budżecie Województwa Podkarpackiego tj. do kwoty 1 083 143 zł.
Środki zostaną przeznaczone na przeróżne pomysły, które zaproponowały wiejskie społeczności – od budowy trybun przy boisku GKS Górnik Grabownica, przez m.in. utworzenie ogólnodostępnej zewnętrznej tężni solankowej w Ubieszynie, czy też Budowa strefy rekreacyjnej w miejscowości Będzienica, po takie projekty społeczne jak organizacja imprezy integracyjnej “Miodobranie”, warsztaty dla dzieci i seniorów oraz warsztaty kulinarne “Dobrków – wieś miodem płynąca”.
Warto przypomnieć, że Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025 w swoim założeniu ma wpływać na rozwój obszarów wiejskich województwa podkarpackiego.
Podkarpacie to jedno z wyróżniających się województw w Polsce, które wdraża samorządowy program wpisujący się w wielopłaszczyznowy proces odnowy wsi. Zasadniczym celem programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej. W założeniach ma sprzyjać zmianom strukturalnym obszarów wiejskich związanych z rozwijaniem pozarolniczych form aktywności mieszkańców wsi, promując przy tym postulat wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, który ma polegać m.in. na rozwoju nowych funkcji np. turystycznych, czy biznesowych oraz budowaniu tożsamości społeczeństwa obywatelskiego
wyjaśniają przedstawiciele Podkarpacia
Ponadto PPOW ma umożliwiać realizację – przy udziale samorządu gminy – drobnych inicjatyw pochodzących bezpośrednio od członków grup społecznych funkcjonujących na obszarach wiejskich, dzięki współpracy mieszkańców reprezentujących różne sektory zawodowe dochodzi do integracji lokalnych środowisk w trosce o budowanie swoich „Małych ojczyzn”.
Fot. Sołectwo Roztoki, źródło UG Tarnowiec