Po świątecznej przerwie 4 stycznia, około godziny 8:00 protestujący zrzeszeni pod hasłem “Rolnicy z Oszukanej Wsi” wznowili protesty na przejściu granicznym w Medyce. Protest został zawieszony po rozmowach z nowym Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim, jako gest dobrej woli. Blokada została jednak wznowiona, a protestujący przepuszczają około 3 samochody na godzinę. Więcej informacji na temat protestu w artykule.
Ponad 30 dni trwał uprzednio protest na granicy w Medyce. Po miesiącu – 24 grudnia rolnicy zawiesili blokadę. Dzień wcześniej do Medyki przyjechał minister rolnictwa Czesław Siekierski, który zapewnił, że postulaty rolników zostaną spełnione.
Jesteśmy zadowoleni z rozmów zarówno z ministrem, jak i wojewodziną. Pan minister powiedział, że jesteśmy jego rolnikami, a on jest naszym ministrem i chwalimy go za to, ale trzeba podkreślić, że z tych rozmów powstała jedynie notatka robocza, która miała miejsce na granicy
powiedział podczas konferencji prasowej lider rolników z “Podkarpackiej oszukanej wsi”, Roman Kondrów
Stąd miedzy innymi wznowienie blokady. Pan Roman Kondrów zaznaczył, że oprócz tego protestujący chcą “podpisać porozumienie” dwustronne z ministerstwem, co miałoby zapewnić ponowne zawieszenie protestu.
Jeśli takie porozumienie zostanie podpisane, to protest zostanie jak najszybciej zawieszony
Roman Kondrów
Póki co jednak blokada trwa, w rozmowie z PAP, Pan Kodrów zaznaczył, że minister Siekierski obiecał spełnienie postulatów, ale “nie zostawił nic na piśmie”.
Dla nas ważne jest, żebyśmy otrzymali zapewnienie spełnienia naszych postulatów na piśmie. Jeśli minister nie może udzielić takiego zapewnienia, niech napisze je premier
Postulaty Rolników
Poniżej opisujemy spełnienia jakich postulatów oczekują rolnicy. Wymienili je oni na piśmie na ręce posła Marka Rząsy:
1. Zatrzymanie importu towarów rolnych z Ukrainy. Utrzymanie i rozszerzenie o dodatkowe art. rolno-spożywcze (owoce miękkie, cukier, spirytus, miód, koncentrat jabłkowy, jaja świeże, mięso drobiowe) rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 września 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.
2. Kontrola tranzytu przez Polskę ukraińskiego zboża. [kontrola jakości, jak i kontrola wyjazdu, otrzymujemy sygnały, że zboże przejeżdża przez Polskę do Niemiec, a następnie wraca]
3. Wycofanie obowiązku dotyczącego ugorowania 4% gruntów rolnych.
4. Możliwość budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000m2).
5. Zwolnienie z podatku rolnego w uzasadnionej trudnej sytuacji gospodarstwa rolnego i utrzymanie podatku rolnego na poziomie tegorocznym.
6. Wprowadzenie długoterminowych form kredytowania rolnictwa oraz kontynuowanie kredytów płynnościowych.
7. Stworzenie programu restrukturyzacyjnego dla zadłużonych gospodarstw rolnych.
8. Rozwijanie eksportu polskich art. rolno-spożywczych do państw trzecich. Radca rolny w każdej ważnej (ze względu na eksport towarów rolnych) polskiej placówce dyplomatycznej. [cel: upłynnienie zapasów zboża na polskim rynku]
Odpowiedź Ministerstwa
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował w środę rolników protestujących na polsko-ukraińskiej granicy, iż zrealizuje ich postulaty – podał resort. Z kolei wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak zapowiedział, że w na poniedziałek planuje spotkanie z przewodniczącym protestu.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski przesłał dziś rolnikom ze Stowarzyszenia “Oszukana wieś” notatkę po spotkaniu w Medyce, która zawiera potwierdzenie przyjęcia do realizacji ich postulatów
czytamy na mediach społecznościowych ministerstwa
Minister Siekierski odniósł się także do tych postulatów podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji finansów, na którym omawiany był budżet rolny. Jak powiedział, środki realizację żądań protestujących zostały uzgodnione z ministrem finansów.
Jesteśmy po rozmowach z rolnikami na granicy. Mamy przewidziane w rezerwie celowej dopłaty (…) do kukurydzy, także mamy przewidziane dopłaty do kredytów, na razie na poziomie 150 mln zł, wywołałoby to akcję kredytową 2,5 mld zł
Minister Rolnictwa Czesław Siekierski
Powiedział także, iż ten kierunek ministerstwo będzie chciało wzmacniać, “gdyż nisko oprocentowane kredyty to najlepszy sposób wspierania rolnictwa”.
Następny postulat, który dotyczący podatku rolnego, wynikał z innej formuły jego wyliczenia. Według Ministra nie jest to duża kwota, mianowicie 355 mln zł.
Umówiliśmy się z rolnikami, że my wystąpimy przy akceptacji ministra finansów, o to, by samorządy, jeżeli zwolnią rolników z tej podwyżki, to w projekcie ustawy będzie zapisane, że samorządy miałyby to zrekompensowane w roku 2025, i by nie powodowałoby to obniżki subwencji budżetowej dla samorządów
dodał Minister
Wyjaśnił, iż chodzi o to, by nie podwyższać podatku rolnego w tym trudnym okresie, jakim jest przejęcie urzędu przez nowy rząd, oraz dalej trwający konflikt u naszego sąsiada.
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, na antenie RMF 24 poinformował, że planuje spotkanie w poniedziałek z przewodniczącym protestujących Romanem Kondratowem w ministerstwie rolnictwa.