Kontrole na polsko-słowackiej granicy zostały przedłużone o kolejne 20 dni, do 2 listopada. Z Polski na Słowację oraz na odwrót można się przedostać w wyznaczonych punktach. Straż Graniczna zaznacza, że przekroczenie granicy ze Słowacją w Tatrach jest nielegalne i może kosztować 500 złotych.
Decyzja o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją i zamknięciu niektórych przejść dla ruchu samochodowego została wprowadzona zgodnie z procedurą w strefie Schengen na 10 dni, do 13 października. W czwartek, 12 października, Mariusz Kamiński, szef MSWiA poinformował o ich przedłużeniu o następne 20 dni, do 2 listopada.
Jutro kończy się pierwszy okres, na który została wprowadzona tymczasowa kontrola na granicy ze Słowacją. Dzisiaj ogłosimy komunikat, że do 2 listopada tymczasowa kontrola zostanie przedłużona. Jest to zgodne z kodeksem Schengen. Taka jest procedura. Dziś też poinformujemy Komisję Europejską, że wchodzimy w drugi etap i przedłużamy tymczasową kontrolę. Są dobre wyniki, są jasne efekty. Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę”-
Mariusz Kamiński, szef MSWiA
Od północy w środę (4 października) została tymczasowo wprowadzona kontrola na granicy ze Słowacją. Granicę można przekraczać przez 8 przejść drogowych i 3 kolejowe oraz 11 pieszych, nie wolno w innych miejscach – np. na górskich szlakach w Tatrach.
W związku z tym Straż Graniczna informuje, że przekraczanie tzw. turystycznych przejść granicznych, jest niedozwolone i jest uznawane za nielegalne. Do 2 listopada nie ma możliwości przekraczania granicy państwa m.in. na ścieżkach przyrodniczych Bieszczadzkiego Parku Narodowego: „Wielka Rawka – Kremenaros – Nova Sedlica” oraz „Wetlina – Rabia Skała – Runina”.
11 przejść na granicy polsko-słowackiej
Polska uruchomi 11 przejść granicznych – osiem drogowych i trzy kolejowe, dodatkowo pojawią miejsca, w których granicę będzie można przekroczyć pieszo – tutaj dopuszczony zostanie wyłącznie ruch obywateli Unii Europejskiej.
Przejścia graniczne pojawią się w miejscowościach:
- Radoszyce (woj. podkarpackie)
- Barwinek (woj. podkarpackie)
- Łupków (przejście kolejowe, woj. podkarpackie)
- Muszyna (kolejowe, woj. małopolskie)
- Muszynka (woj. małopolskie)
- Piwniczna Zdrój (woj. małopolskie)
- Jurgów (woj. małopolskie)
- Chyżne (woj. małopolskie)
- Zwardoń (woj. śląskie)
- Zwardoń-Skalité (kolejowe, woj. śląskie)
- Korbielów (woj. śląskie)
Dlaczego doszło do przywrócenia kontroli granicznych?
Można jasno stwierdzić, że nielegalna migracja i liczba ujawnionych nielegalnych imigrantów wzrosła niemal o 1000 proc. Część trafia przez Polskę na teren Niemiec i innych państw UE. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w okolicach granicy ze Słowacją przeprowadzaliśmy intensywne kontrole. Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych imigrantów
Mariusz Kamiński, szef MSWiA
Całość działań związana jest z kolejnym kryzysem emigracyjnym. Przez Słowację przechodzi jeden z odnóg tzw. “szlaku bałkańskiego” czyli miejsc nielegalnego przekraczania granicy.
Nasze działania muszą być skuteczne i szlak bałkański, którego jedna z odnóg wiedzie przez Polskę, w kierunku Europy Zachodniej, zostanie skutecznie zablokowana – deklarował we wtorek minister Kamiński. – Ten szklak to jest Afryka Północna, Bliski Wschód, Grecja, Bułgaria. Ogromny problem mają Węgrzy, Chorwaci. Tam należy rzucać siły. Tam powinien działań Frontex. My tu w Polsce tak naprawdę łatamy dziury w statku, który nazywa się Europa, który zaczyna tonąć pod wpływem ogromnej liczny nielegalnych imigrantów
Mariusz Kamiński, szef MSWiA
W góry zabierz dowód osobisty lub paszport
Major Dorota Kądziołka, rzeczniczka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przypomina też, że w czasie obowiązywania nowych przepisów każdy turysta powinien mieć przy sobie dowód osobisty bądź paszport.
Apelujemy, aby stosować się do aktualnych przepisów, nie przekraczać granicy w niedozwolonych miejscach i posiadać przy sobie dokumenty
Major Dorota Kądziołka, rzeczniczka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030