W dniu 26.08.2023 r. w miejscowości Zgłobień pod Rzeszowem, odbędzie się Festyn z okazji 80-lecia urodzin muzyka Tadeusza Nalepy. Podczas imprezy odbędzie się także podsumowanie pierwszego Konkursu Piosenek Tadeusza Nalepy, zorganizowany by uczcić dorobek nieżyjącego muzyka. Całość odbędzie się w parku jego imienia w Zgłobniu szczegóły dalej w artykule.
Harmonogram imprezy:
-16:00- Atrakcje dla dzieci, oraz rozgrywki sportowe
-18:00- Widowisko “To nasz blues…” w ramach którego odbędzie się:
-przegląd piosenek Tadeusza Nalepy wykonany w nietypowych aranżacjach: na bluesowo, jazzowo, ludowo, w stylu muzyki poważnej wraz z chórem, czy w stylu balladowo-ogniskowym
-ogłoszenie wyników Konkursu na Piosenkę Tadeusza Nalepy dla dzieci i młodzieży wraz z występami Laureatów
– odsłonięcie obelisku poświęconego Tadeuszowi Nalepie
-20:00 do 00:00- Zabawa taneczna pod akompaniamentem zespołu “Galicja Band“
Organizatorzy w razie niesprzyjających warunków pogodowych przeniosą imprezę na Sale gimnastyczną Szkoły Podstawowej w Zgłobniu.
Oto kilka słów o samym autorze z notki biograficznej mu poświęconej:
Nalepa mówił o sobie, że jest dzieckiem wojny, bo przyszedł na świat w 1943 roku. Niedługo potem na rzeszowszczyznę nadciągnął front i mały Tadzio o mało nie zginął. We wspomnieniach bliskich zachował się obrazek, jak ojciec przewozi go w wózku, a obok świszczą kule, bo trwa wymiana ognia między nacierającymi żołnierzami Armii Sowieckiej i cofającymi się Niemcami. Rodzina przeprowadziła się do Rzeszowa zaraz po wojnie i zamieszkała przy ul. Hetmańskiej. I to właśnie miasto ukształtowało „króla polskiego rocka” – Nalepa wolał to określenie od „ojca polskiego bluesa”.
Pochodził z muzykalnej rodziny. Jego dziadek Michał był prymistą w wiejskiej kapeli, która grywała na weselach i zabawach. Mama uwielbiała śpiewać, a ojciec chciał, by syn tak jak on nauczył się grać na akordeonie. W Zgłobniu pochowani są nie tylko dziadkowie Nalepy, ale i rodzice. Sam Nalepa (zmarł w 2007 roku) spoczywa na Powązkach.
Na dorobek artysty składa się obecnie kilkadziesiąt płyt, kompilacji, albumów koncertowych i materiałów video. Za życia wydał 20 premierowych płyt studyjnych. Jedną z zespołem Blackout, dziesięć z Breakout, a pozostałe pod własnym nazwiskiem, a także płytę i zapis video widowiska telewizyjnego z okazji 60 urodzin, zorganizowanego w Rzeszowie, a transmitowanego na żywo przez 2 programu TVP. Część z tych wydawnictw uzyskała status „złotej płyty”.
Komponował muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Za muzykę do filmu „Śmierć Dziecioroba” otrzymał nagrodę główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030