W dniu 25 marca 2025 r. w Jasielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Panią Zofią Macek, regionalistką, pasjonatką lokalnej historii i kronikarką dziejów małej miejscowości regionu jaką jest Szebnia. W trakcie wydarzenia, które przyciągnęło ponad 160 osób, Pani Zofia opowiedziała o burzliwych losach Szebni, naznaczonych trudnymi doświadczeniami okresu II wojny światowej. Więcej poniżej.
Pani Zofia Macek, historyczka z wykształcenia i pasji, przeniosła zebranych myślami do czasów sprzed niemal dziewięćdziesięciu lat, kiedy to na terenie Szebni powstał oboz jeniecki dla radzieckich żołnierzy, a później oboz pracy przymusowej. Wybór tej miejscowości na miejsce obozu nie był przypadkowy – jej strategiczna lokalizacja na trasie kolejowej między Jasłem a Rzeszowem miała kluczowe znaczenie.
W czasie istnienia obozu tysiące osób z pobliskich miejscowości, w tym Polacy, Żydzi, Romowie i Łemkowie, zostały brutalnie zmuszone do ciężkiej pracy i żyły w skrajnych warunkach. Głód, choroby, wycieńczenie oraz częste egzekucje na rękach niemieckich żołnierzy – to codzienność obozu. Wiele osób ginęło w jego murach lub w okolicznych lasach Dobrucowej i Warzyc.
Podczas spotkania Pani Zofia Macek, autorka licznych publikacji o trudnych dziejach regionu, zaprezentowała swoją najnowszą książkę „Jeńcom głodem uśpionym. Pamiętamy!”, która stanowi zwieńczenie jej pracy. W książce znalazły się fotografie zrobione przez niemieckiego żołnierza, który w 1939 roku przybył do Szebni z Wehrmachtem, aby pomóc w budowie obozu. Obrazy te, uchwycone w tragicznych momentach, mają ogromną siłę wyrazu i potrafią przekazać więcej niż słowa. Zdjęcia znanych nam miejsc w mrocznej scenerii tamtych czasów przypominają o trudnych wyborach i tragicznym losie, który kształtował historię tych, którzy żyli przed nami.
Podczas wydarzenia zebrani mogli nabyć album oraz inne publikacje autorki, a po prelekcji Pani Zofia chętnie rozmawiała z uczestnikami, podpisując książki na pamiątkę tego wartościowego spotkania.




