Wybory zbliżają się coraz szybciej, dla przypomnienia, będzie to Niedziela 07.04.2024r. Tymczasem przedstawiamy po krótce sylwetki pięciu kandydatów na burmistrza miasta Jasła na najbliższą kadencję. Są to Wojciech Zając, Andrzej Czernecki, Adam Kostrząb, Bogdan Ziemba i Krzysztof Czeluśniak. Kim są kandydaci, oraz jakie dotychczas pełnili funkcje dowiedzą się Państwo w poniższym artykule.
Wojciech Zając
Syn zmarłego pod Smoleńskiem senatora Stanisława Zająca (PiS) oraz Alicji Zając(PiS), która poszła w ślady męża i zasiada w drugiej izbie parlamentu. Był pierwszym kandydatem, który potwierdził swój start w nadchodzących wyborach. Zyskał także poparcie “Suwerennej Polski” co ogłosiła podczas konferencji prasowej Maria Kurowska.
Jeżeli chodzi o Suwerenną Polskę to mamy pewne typy radnych. Natomiast jeżeli chodzi o burmistrza miasta Jasła to tutaj popieramy jeden z komitetów, który jest komitetem wyborczym wyborców, ponieważ każdy z kandydatów chciał iść w tej idei „jesteśmy dla wszystkich”. Nie chcemy się dzielić partyjnie. Uważamy, że ta partyjność już dosyć mocno zaburzyła te nasze stosunki międzyludzkie, społeczne, a więc nie chcemy partyjnie. Są kandydaci, przynajmniej dwóch, bo już jednego banery wiszą. Wiem, że część moich ludzi, którzy są członkami Suwerennej Polski, kandyduje z komitetu Wojciecha Zająca, bo on kandyduje jako jeden z kandydatów na burmistrza. Kandydaci Suwerennej Polski idą z nim w komitecie.
Maria Kurowska o swoim poparciu dla kandydata
Poniżej także garść informacji na temat dotychczasowych dokonań (dane za oficjalnym profilem Sejmiku Województwa)
Radny Województwa Podkarpackiego V i VI kadencji. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego VI kadencji od dnia 26 listopada 2019 r., Wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki i Infrastruktury, członek Komisji Głównej oraz Komisji Statutowej.
Członek Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, delegat do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej,
W latach 2014-2018 Radny Województwa Podkarpackiego V kadencji, Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej oraz Komisji Karpackiej, członek Komisji Rewizyjnej, Komisji Rozwoju Regionalnego, Komisji Głównej, delegat do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
W latach 2010-2014 radny Rady Powiatu w Jaśle.
W latach 2007-2016 asystent w Katedrze Prawa Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, absolwent studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Aktywny społecznie, znany z szeregu inicjatyw. W przeszłości współpracował ze Stowarzyszeniem na Rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych „Niebieski Parasol” w Jaśle, gdzie udzielał bezpłatnych porad prawnych oraz prowadził warsztaty w ramach realizowanych przez Stowarzyszenie projektów. Aktualnie jest wiceprzewodniczącym Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego, członkiem Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, członkiem Rady Muzeum przy Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Jest również współzałożycielem i członkiem zarządu Stowarzyszenia im. Senatora Stanisława Zająca w Jaśle oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.
Andrzej Czarnecki
Wspólny kandydat komitetu Wyborczego “Jaślanie”, oraz partii “Prawo i Sprawiedliwość” w wyborach w 2018 roku. Burmistrz Jasła w latach 1997-2006 oraz 2010-2014. Tym razem 61-leni kandydat weźmie udział w wyborach reprezentując własny komitet. Aktualnie wypełnia mandat radnego i jest przewodniczącym zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki (od 2011 r., wcześniej sprawował tę funkcję od 1998 do 2006 r.). Poniżej za danymi z Urzędu miasta Jasła wymieniamy dotychczasowe osiągnięcia z dwóch poprzednich kadencji tego kandydata jako burmistrza Jasła.
Kadencja (1997-2006)
- powstała w Jaśle między innymi kryta pływalnia, obwodnica południowa, przebudowa rynku, rewitalizacja parku miejskiego, ponad 160 mieszkań komunalnych (w ramach spółki TBS), ponad 40 km kanalizacji na terenie całego miasta, wodociąg do osiedla Gamrat, obwałowanie osiedla Gądki i etap, sala gimnastyczna przy gimnazjum nr I i szkoła podstawowa nr 6 na os. Rafineryjnym, korty tenisowe na terenie MOSiR, modernizacja ogródka jordanowskiego I etap, Powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna w Warzycach i Gamracie, powstała Podkarpacka Szkoła Wyższa. Przygotowano projekty i zapewniono ich finansowanie: modernizacji ujęcia wody dla Jasła i wymiany starych azbestowych wodociągów, budowy zakładu utylizacji odpadów dla Jasła, termomodernizacji szkół Gimnazjum nr 2 i SP nr 1 w ramach Funduszu Norweskiego, budowy drogi średnicowej KG2, przygotowano koncepcję obwodnicy północnej Jasła, w ramach rewitalizacji miasta projekt remontu dróg i chodników oraz monitoring centrum Jasła.
Jasło uzyskało tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii, a kryta pływalnia i przebudowa rynku uzyskały odpowiednio 1 i 3 nagrody za najlepsze realizacje.
Osobiście w 2000 roku wręczył tytuł Honorowego Obywatela Jasła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Przewodniczył Konwentowi Wójtów i Burmistrza Powiatu Jasielskiego, powołanemu do podejmowania wspólnych działań zrzeszonych samorządów zmierzających do wszechstronnego rozwoju naszego regionu.
Od maja 2004 r. do stycznia 2006 r. był członkiem delegacji polskiej do Komitetu Regionów Unii Europejskiej jako przedstawiciel Związku Miast Polskich, na forum którego wybrany został do prezydium KR. Ponownie został powołany do składu delegacji na kadencję 2006-2010 w lutym 2006 r. Pracował w dwóch komisjach: COTER – Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i DEVE – Komisji Stałego Rozwoju do grudnia 2006.
W latach 2002-2006 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych. Był członkiem Komitetu Monitorującego wydatkowanie środków w ramach ZPORR.
Utworzył w 1998 r. Związek Gmin Dorzecza Wisłok i od początku jego funkcjonowania do stycznia 2007 roku przewodniczył Zarządowi Związku Gmin. Zdołał skupić wokół idei kompleksowej ochrony środowiska w zlewni rzeki Wisłoki samorządy leżące wzdłuż rzeki i jej dopływów. Największym osiągnięciem pracy w ZG było przygotowanie i podpisanie w 2005 r. umowy o dofinansowanie „programu poprawy czystości zlewni etap I”. Dofinansowanie wyniosło ponad 40 mln euro i pokryło 84% wydatków na budowę infrastruktury wodno-ściekowej na terenie 16 gmin w tym m. Jasła (rozbudowa ujęcia wody). Od maja 2006 do stycznia 2007 roku pełnił funkcję MAO przy realizacji tego projektu.
W ramach Związku Gmin wdrożył program szkoleniowy dla rolników ”podkarpackie winnice” autorstwa Romana Myśliwca. Zorganizował I i II Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle w latach 2005 i 2006. Od marca 2010 jest członkiem Stowarzyszenia IPMA (International Project Management Association).
Kadencja 2010 -2014
- rewitalizacja otwartych przestrzeni rekreacyjnych Miasta Jasła 2012,
- rekultywacja terenów zdegradowanych przy ul. Kwiatowej w Jaśle 2013,
- rekultywacja składowiska odpadów przy ulicy Żniwnej 2012,
- budowa boiska Orlik 2012,
- realizacja projektu dot. instalacji kolektorów słonecznych oraz układów fotowoltaicznych (łącznie w 20 gminach zrzeszonych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki) instalacje kolektorów słonecznych na 4266 domach prywatnych oraz na 105 budynkach użyteczności publicznej, a na 5 obiektach sportowych instalacje układów fotowoltaicznych),
- realizacja II etapu „Programu poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”,
- wybudowanie brakującego obwałowania (360 mb na rzece Ropie przy Osiedlu Jasło-Rafineria 2013,
- budowa drogi KDL 1-2013-2014, przygotowanie projektu i pozyskanie terenów pod inwestycje 2013,
- kompleksowa modernizacja jasielskiej hali sportowej 2013-2014,
- przebudowa Placu Targowego – „Zielonego Rynku” w Jaśle 2013,
- odbudowa obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wraz z budową zjeżdżalni 2013,
Adam Kostrząb
Ten 39-letni kandydat to obecnie zastępca burmistrza Brzostku. Pracuje na tym stanowisku już od 8 lat stanowiąc przy niektórych okazjach burmistrza Brzostka Wojciecha Staniszewskiego. Urodził się w Nowym Żmigrodzie, jednak jak sam mówi od lat związany jest z Jasłem.
Tutaj chodziłem do szkoły, pracowałem przez długie lata w Starostwie Powiatowym (gdzie przeszedłem wszystkie szczeble od stażysty do inspektora)
Adam Kostrząb o swoim powiązaniu z Jasłem
Kandydat na burmistrza Jasła ukończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po zakończonych studiach, w 2009 roku rozpoczął pracę w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych jasielskiego starostwa, później przy inwestycjach. Najpierw na samodzielnym stanowisku, a po zmianach w strukturze organizacyjnej starostwa, w Wydziale Inwestycji.
Wystartuje z komitetu „Odnowa”, a hasłem wyborczym jest slogan „Jasło od nowa!” Poniżej zaś opis niektórych z jego działań przez ostatnie lata (za jaslo.info)
Oprócz pracy w samorządzie jest wykładowcą łódzkiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Jaśle, a także członkiem Rady Programowej kierunku „Administracja”. W ub. roku wywalczył tytuł „Mistrza Ortografii” w Powiatowym Konkursie Ortograficznym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Brzostku. Jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Konsultantów Zamówień Publicznych. Prowadził działalność doradczą związaną z zamówieniami publicznymi. Prywatnie pasjonuje się muzyką – od 2010 gra na gitarze basowej w zespole Mindfield oraz zamówieniami publicznymi. – Niewielu jest chyba ludzi, którzy w wolnych chwilach dla relaksu czytają komentarze do przepisów lub orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej – mówił w rozmowie z periodykiem „Wiadomości Brzosteckie”.
W Gminie Brzostek Adam Kostrząb jako zastępca burmistrza odpowiada za inwestycje, zagospodarowanie przestrzenne, mienie komunalne oraz pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. – Uważam, że samorząd jest dla mieszkańców, a nie dla partyjnych rozgrywek. Partyjna polityka mnie nie interesuje. Mieszkaniec – podatnik jest naszym pracodawcą i samorząd jest od tego, by oczekiwania mieszkańców spełniać i robić to skutecznie – powiedział nam Adam Kostrząb.
Bogdan Ziemba
Ten 59 – letni kandydat jest radnym obecnej kadencji. Jednak mieszkańcy Jasła kojarzą go zapewne bardziej jako wieloletniego strażaka, który przed przejściem na emeryturę w 2019 roku, przez ponad 10 lat pełnił rolę Zastępcy Komendanta Powiatowego (w 2016 r. został p.o. komendanta do czasu powołania nowego). Startuje on z własnego Komitetu Wyborczego Wyborców Bogdana Ziemby. Jako kandydat Pan Ziemba nie miał okazji wykazać się na stanowiskach władzy, poniżej jednak podsumujemy jego także ważną dla miasta służbę strażacką (za terazjaslo.pl).
Przebieg służby:
- 1985 rok – Szkoła Chorążych Pożarnictwa jako kadet;
po ukończeniu szkoły – Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna ZTS „Gamrat” w Jaśle jako dowódca plutonu;- 1992 rok – Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle jako dowódca sekcji;
- 1994 rok – Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle jako zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej;
- 1999 rok – Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle jako dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej;
- 2004 rok – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle jako Zastępca Komendanta Powiatowego;
- 2016 – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle jako p.o. Komendanta Powiatowego;
- 2016 – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle jako Zastępca Komendanta Powiatowego do 31 maja 2019 roku.
Osiągnięcia sportowe:
- wielokrotny reprezentant powiatu, województwa i kraju w sportach pożarniczych, piłce nożnej, piłce siatkowej, narciarstwie alpejskim, tenisie, pływaniu, kolarstwie szosowym;
- I miejsce na IX Międzynarodowych Zawodach Pożarniczych CTIF w biegu na 100-metrowym torze przeszkód;
- wielokrotne Mistrzostwo Województwa Krośnieńskiego w sporcie pożarniczym;
- zwycięstwa w kategoriach wiekowych +40, a później +50 w Mistrzostwach Polski Strażaków w Pływaniu;
- aktualny Wicemistrz Polski Strażaków w Kolarstwie Szosowym w swojej kategorii wiekowej.
Odznaczenia:
- prezydenckie: Krzyż Zasługi za Dzielność, Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Za długoletnią służbę”;
- resortowe: Odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” (Brązowa, Srebrna i Złota), Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (Brązowy);
- pozostałe: Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” (Brązowy, Srebrny i Złoty), Medal „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej gminy Brzyska” (Brązowy), Odznaka „Przyjaciel Dziecka”, Odznaka Pamiątkowa Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, statuetka „Orły 2006” Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.
W okresie 33-letniej służby uczestniczył w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu, województwa i kraju. 17 lipca 2000 roku został poważnie ranny, razem z dwoma innymi strażakami kiedy podczas gaszenia pożaru w Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle doszło do wybuchu butli z acetylenem. Piastując stanowiska kierownicze ściśle współpracował z jednostkami ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu jasielskiego, Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, jednostkami samorządu terytorialnego, służbami mundurowymi, placówkami edukacyjnymi, instytucjami użyteczności publicznej, organizacjami pożytku publicznego. Dbał o poprawę jakości pracy strażaków poprzez zakup umundurowania, wyposażenia bojowego i polepszenie warunków socjalno-bytowych w Komendzie Powiatowej.
Był inicjatorem i przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Romualda Palcha, założyciela i pierwszego komendanta straży pożarnej w Jaśle, przy siedzibie Komendy Powiatowej w Jaśle, który został odsłonięty w dniu 17 maja 2016 roku podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka.
Podczas wyborów samorządowych przeprowadzonych 21 października 2018 roku, jako przedstawiciel Komitetu Wyborczego Wyborców Ryszarda Pabiana, został wybrany w okręgu wyborczym nr 2 do Rady Miejskiej Jasła VIII kadencji (390 głosów). Zasiada tam w Komisji Rewizyjnej (jako przewodniczący) oraz Komisji Rozwoju, Gospodarki Komunalnej i Komunikacji (jako zastępca przewodniczącego).
Społecznie udziela się również w organizacjach społecznych: Sportowym Klubie Pożarniczym „Strażak” w Rzeszowie, Stowarzyszeniu Miłośników Tenisa Ziemnego w Jaśle oraz Towarzystwie Sportowym „Sokół” w Jaśle.
Krzysztof Czeluśniak
51-letni kandydat jest radnym miejskim z największym stażem w całym składzie rady – mandat sprawuje niezmiennie od 2002 roku. Jest on przedstawicielem KWW Jaślanie z którego w 2018 roku startował inny z opisywanych tu już kandydatów Pan Andrzej Czarnecki. A to jak zapowiedział swą kandydaturę Pan Czeluśniak:
Jako KWW Jaślanie postawiliśmy na doświadczenie. Ludzi oczekują, bym powalczył o ten urząd, przeprowadzona ankieta to potwierdziła. Więc to zrobię
Jako radny z tak długim stażem, najgłośniejszym działaniem kandydata było złożenie w 2017 roku do władz miasta interpelacji z prośbą o szczegółowe dane dotyczące bieżącego wtedy funkcjonowania Straży Miejskiej. Wszystko razem z uwzględnieniem informacji o dokładnym sprawozdaniu finansowym za lata 2014-2016, co doprowadziło do zmian kadrowych w ówczesnej Straży Miejskiej. Odwołano wtedy komendanta Pawła Szynala i jego zastępcę Euzebiusza Pykosza.