Nieświadomość przepisów podatkowych i kosztów związanych z inwestycjami, to jedne z częstszych przyczyn błędów popełnianych przez początkujących inwestorów. Dr Wojciech Świder przybliżał te tematy podczas jednego ze swoich webinarów.
Jakie są najczęstsze błędy początkujących inwestorów?
Wybór nieodpowiedniej instytucji. Biuro maklerskie czy broker ma kluczową rolę przy inwestowaniu. Często początkujący nabierają się na atrakcyjne warunki do inwestowania czy spekulacji i zakładają konta u podmiotów zagranicznych np. zarejestrowanych na Cyprze. Postępowanie takie zwiększa ryzyko utraty środków. Cypryjski nadzór nad instytucjami finansowymi nazywam „marionetkowym” i ma on charakter w dużej mierze fikcyjny. Wiem, bo sprawdziłem. Jeśli zaczynasz, to omijaj łukiem wszystko co zarejestrowane jest na Cyprze.
Brak myślenia o podatkach już na samym starcie. Załóżmy – zakładacie sobie konto u zagranicznego brokera, handlujecie akcjami z całego świata – wszystko fajnie, a tu nagle przychodzi koniec roku podatkowego i… trzeba zapłacić podatek, ale.. instytucja zagraniczna nie wystawi Ci PIT-u 8C, gdzie masz zestawienie sumaryczne wyników do wpisania w PIT38 i co teraz? Wszystko liczyć samemu i to każdą transakcje po innym kursie? No cóż, życie, o podatkach warto pomyśleć, zanim się założy konto.
Brak świadomości kosztów. Na koszty transakcyjne składa się:
Prowizja – np. przy akcjach naliczana jest zarówno od kupna i sprzedaży. Prowizje na rynku akcji wynoszą w polskich warunkach ok. 0,3%.
Spread – czyli różnica między ceną kupna i sprzedaży – na mniej płynnych rynkach może być duży!
Poślizgi cenowe – czyli możemy kupić lub sprzedać walor po cenie nieco gorszej niż zakładaliśmy, to zdarza się przy dużej zmienności cenowej oraz na mniej płynnych rynkach.
Overtrading – czyli zbyt częste zajmowanie pozycji i wychodzenie z niej. Dzięki takiej strategii jesteś na dobrej drodze, do zastania ulubionym klientem/klientką swojego biura maklerskiego i… wyczyszczenia sobie rachunku. Im mniej transakcji i im bardziej przemyślane kroki, tym lepiej.
Tych błędów można uniknąć stosując kilka dość prostych zasad. Wojciech Świder przybliżał je podczas webinaru 20 marca. Ponadto mówił o tym:
Jakie są największe mity na temat inwestowania?
Wiek a inwestowanie – kiedy najlepiej zacząć.
Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zacząć inwestować.
Jak nie dać się oszukać instytucjom? Na co zwracać uwagę?
Dlaczego dziś wiedzy mamy za dużo i jak ją mądrze filtrować?
Jak poradzić sobie z natłokiem różnych opcji inwestycyjnych i wybrać te najlepsze?