W poniższym artykule chcieliśmy poruszyć temat bardzo istotny dla Gminy Brzozów. Chodzi mianowicie o plan sprzedaży budynku „B” Szkoły Podstawowej nr 1 im. prof. Władysława Szafera przy ulicy Tysiąclecia 29 w Brzozowie. Przez ostatnie tygodnie, zbieraliśmy informacje i komentarze od różnych stron, by móc Państwu przedstawić jak najpełniejszy obraz sytuacji. Zwróciliśmy się o komentarz co do negatywnych efektów jakie miało by sprzedanie budynku szkoły lub z prośbą o dodatkowe informacje na ten temat miedzy innymi do burmistrza, radnych, starosty, przedstawiciela rady rodziców rzeczonej szkoły, a także do Wojska Polskiego. Nie wszyscy odpowiedzieli na nasze pytania, jednak udało nam się zebrać trochę odpowiedzi miedzy innymi od WP. Niżej nakreślamy jakie mogłyby być konsekwencje sprzedaży budynku Szkoły, oraz zebrane komentarze.
Przybliżenie sytuacji:
Szkoła Podstawowa nr 1 im. prof. Władysława Szafera jest podzielona na dwa budynki jeden przy ulicy Tysiąclecia 29(B), drugi przy ulicy Parkowej 5(A). Właśnie budynek „B” miałby być planowany do sprzedaży.
Sama szkoła została oddana do użytku w 1999 roku i od tego czasu była także modernizowana. W tej chwili spełnia ona wymagania nowoczesnej placówki oświatowej. Gdzie znajduje się sprzęt dydaktyczny, którego mogłaby pozazdrościć niejedna podstawówka. W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” szkoła otrzymała masa specjalistycznych urządzeń jak:
• Drukarkę 3D wraz z filamentami i laptopem
• Bibliotekę modeli 3D
• Roboty Education Spike Prime i Essential
• Roboty Photon Edu z matą edukacyjną
• Mini-kontroler Lofi Codeblox Full Kit
• Stację lutowniczą
• Wyposażenie pracowni fotografii: aparat fotograficzny, statywy, mikrofony, oświetlenie, gimbal, green screen
• Okulary VR, kostki VR
• Maszyny do szycia
• Zestaw dronów Edu Tello
Do tego w samym budynku „B” znajdują się specjalistyczne sale dla dzieci z ograniczeniami. Bez tych udogodnień zajęcia rewalidacji nie mogły by być przeprowadzone na takim poziomie jak obecnie. Np. zabrakłoby pomieszczeń na salki ruchu sensorycznego. Rezygnacja z sal sensorycznych czy innych pomieszczeń dostosowanych do potrzeb dzieci z orzeczeniami może utrudnić realizację programów edukacyjnych i terapeutycznych. Jest to szczególnie istotne dla dzieci wymagających dodatkowego wsparcia. Dodajmy także że w pobliżu wspomnianego budynku znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy, gdzie uczęszczają dzieci o szczególnych potrzebach. Dzieci te wymagają poczucia bezpieczeństwa i szczególnej troski, gdyż to sprzyja budowaniu ich pewności siebie. Według zatroskanych rodziców sąsiedztwo jednostki Wojskowej obok mógłby zaburzyć niezbędny im spokój.
Do tego z inwentaryzacji pomieszczeń wykonanej przez Dyrekcję szkoły wynika, że oddziały klas 0-8 nie zmieściłyby się w budynku przy ulicy Parkowej 5 w przypadku ograniczenia się tylko do tego budynku. Mimo to Rodzice dzieci uczących się w S.P. nr. 1 zauważyli, że już od kilku lat są podejmowane kroki przez Organ Prowadzący, czyli władze Gminy Brzozów, zmierzające do tworzenia jak najbardziej liczebnych klas. Wpływa to negatywnie na indywidualne podejście do ucznia. Nakłada to także dodatkowy stres na zarówno dzieci jak i pracowników szkoły. Kadrze pedagogicznej trudniej w dużej grupie uczniów skutecznie edukować młodzież. W przypadku sprzedaży budynku przy ul. Tysiąclecia ten problem tylko by się pogłębił.
Dodatkowe konsekwencje:
Sprzedaż Budynku „B” miałaby także dodatkowe konsekwencje dla mieszkańców miasta, których dzieci nie uczęszczają do wspomnianej placówki.
Pierwszym zwiększone natężenie ruchu ulicznego w godzinach porannych wokół placówki przy ulicy Parkowej. Wzrosłoby ono przez odwożących swoje pociechy rodziców. Gdzie już w tej chwili ruch o tej porze dnia jest wysoki i powoduje zakorkowanie.
Drugim zaś jest bezpieczeństwo gdzie lokowanie jednostki wojskowej przy lub w szkole, do tego przy dużym skupisku ludzi może w ekstremalnych przypadkach narazić ludność cywilną na dodatkowe ryzyko. Nie można lekceważyć tego punktu. Należy tu brać pod uwagę iż region podkarpacia bezpośrednio graniczy z Państwem, w którym w tej chwili ma miejsce wojna.
Komentarze dla redakcji:
We wstępie wspomnieliśmy o naszych prośbach o komentarz lub dodatkowe informacje, które zbieraliśmy przez ostatnie tygodnie. Poniżej przytoczymy zebrane przez nas odpowiedzi.
Burmistrz Brzozowa:
Do Pana Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego wysłaliśmy następujące zapytanie:
Nasza redakcja bardzo chciałaby prosić o komentarz w sprawie, która budzi wiele pytań wśród opinii publicznej, a mianowicie decyzji o sprzedaży Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Tysiąclecia 29 w Brzozowie. Mieszkańców gminy niepokoi, że jest to umowa sprzedaży na cele wojskowe, co może sprawić, np. iż zostanie ograniczony lub wręcz odcięty dostęp do infrastruktury, która dotychczas była używana między innymi do rehabilitacji. Do tego inne placówki edukacyjne w gminie, będą musiały przejąć dzieci i młodzież, co może przez dużą wielkość klas wpłynąć na jakość edukacji. Czy były w ogóle brane pod uwagę inne formy udostępnienia budynków na potrzeby wojskowe jak dzierżawa, czy najem, lub też przeznaczenie innego rodzaju budynków, o mniejszej wartości społecznej, które można by przystosować do potrzeb wojskowych?
Bardzo prosimy o rzetelną odpowiedź i z góry dziękujemy, za Pana Punkt widzenia na sprawę.
Po dwukrotnej prośbie o komentarz i odpowiedzenia na zadane pytania dostaliśmy poprzez sekretarza gminy Pana Waldemara Ocha, następujące oświadczenie burmistrza:
Szanowny Panie redaktorze.
Spieszę Pana poinformować, że wbrew obiegowym pogłoskom, nie została zawarta żadna umowa ani nie zapadła decyzja o sprzedaży na cele wojskowe budynku przy ul. Tysiąclecia w Brzozowie, w którym uczą się obecnie dzieci z klas I -III szkoły podstawowej.
Służby wojskowe dwa razy wizytowały obiekt, lecz dotychczas nie złożyły żadnej oferty zakupu. Inna forma udostepnienia ich nie interesuje. W przypadku otrzymania takiej oferty będę ją konsultował z mieszkańcami Brzozowa podczas zebrania w dn. 9 grudnia br. i radnymi miejskimi, do których będzie należała decyzja o ewentualnej sprzedaży lub odmowie.
Nawiązując do krążących przekłamań i zmanipulowanych informacji, których wątki dostrzegalne są w Pana pytaniach zapewniam, że w żadnym wypadku nie przewidujemy konieczności przenoszenia dzieci z Brzozowa do innych szkół w gminie ani pogorszenia warunków nauczania i opieki, ponieważ w główny budynek szkoły przy ul. Parkowej, w którym uczą się obecnie dzieci z klas IV-VIII jest obiektem nowoczesnym, z pełnym zapleczem dydaktycznym i opiekuńczym, z obiektami sportowymi i basenem, w którym możliwa jest organizacja zajęć bez konieczności wydłużania nauki do godzin popołudniowych.
Z poważaniem
Szymon Stapiński
Burmistrz Brzozowa
Do podsumowania wypowiedzi Pana Burmistrza jeszcze wrócimy, gdy będziemy mieli kontekst z następnych wypowiedzi tymczasem przejdźmy do następnych komentarzy.
Radni Rady Miasta:
Radni, do których nasza redakcja znalazła jakąkolwiek drogę kontaktu dostali bardzo podobny zestaw pytań jak Pan Burmistrz rozszerzony o:
(…) Po pierwsze czy Pan burmistrz konsultował ten projekt z Radą Miasta? Czy Rada podziela stanowisko burmistrza, czy też ma ona odmienną opinię na ten temat?(…)
Niestety z Radnych odpowiedział nam tylko Pan Michał Rzepka, na szczęście bardzo wyczerpująco rozszerzył naszą wiedzę na ten temat:
„Po pierwsze czy Pan burmistrz konsultował ten projekt z Radą Miasta?”
Informacje przekazane przez burmistrza podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej 29 października dotyczyły wstępnych rozmów z wojskiem, ale brakowało szczegółów. Burmistrz wspomniał o możliwości ulokowania dwóch batalionów wojska w mieście, co oznaczałoby rotacyjną obecność około 600 żołnierzy. Jako potencjalną lokalizację wskazano budynek szkoły przy ul. Tysiąclecia.
Nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących negocjacji – burmistrz nie był w stanie określić nawet tego, czy mowa o Wojskach Obrony Terytorialnej czy innych jednostkach (np. Podhalańczyków). Burmistrz poinformował, że prowadzi rozmowy z jednostką z Rzeszowa, ale zaznaczył, że sprawa jest na wczesnym etapie. Z perspektywy Rady Miejskiej trudno mówić o pełnej konsultacji – nie było formalnej dyskusji ani decyzji w tej sprawie.
„Czy Rada podziela stanowisko burmistrza, czy też ma ona odmienną opinię na ten temat?”
Jako radny mogę mówić tylko w swoim imieniu. Uważam, że decyzje tak istotne jak sprzedaż szkoły powinny być poprzedzone szerokimi konsultacjami, zarówno z Radą Miejską, jak i mieszkańcami, rodzicami oraz nauczycielami. Po interwencji nauczycieli i rodziców takie konsultacje zaplanowano na 9 grudnia, co rodzi pytania, czy przed działaniami mieszkańców były w ogóle planowane.
„Mieszkańców gminy niepokoi, że jest to umowa sprzedaży na cele wojskowe, co może sprawić (…)”
Burmistrz argumentował swoją decyzję względami ekonomicznymi i demograficznymi, wskazując na niski wskaźnik dzietności oraz możliwość uzyskania dochodów dla gminy. Podkreślił również potencjalne korzyści, takie jak rozwój lokalnej gospodarki związany z obecnością wojska (np. zakupy w mieście, nowe możliwości zawodowe).
Jednak mieszkańcy zgłaszają obawy związane z przepełnieniem szkoły na ul. Parkowej po przeniesieniu uczniów z ul. Tysiąclecia. Obawy te głównie dotyczą tego, że budynek przy ul. Parkowej nie jest dostosowany do potrzeb wszystkich dzieci, szczególnie tych z orzeczeniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ponadto, większa liczba uczniów mogłaby spowodować przepełnienie klas, pogorszenie jakości edukacji oraz konieczność wprowadzenia systemu zmianowego.
Warto również zaznaczyć, że budynek przy ul. Tysiąclecia ma znaczenie historyczne. Został wybudowany w czynie społecznym, dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców, z przeznaczeniem na cele edukacyjne. Pojawiają się pytania, czy sprzedaż budynku na cele wojskowe jest zgodna z zapisami darowizny gruntu, na którym został wzniesiony. Tę kwestię należy pilnie wyjaśnić.
„Czy były w ogóle brane pod uwagę inne formy udostępnienia budynków na potrzeby wojskowe jak dzierżawa, czy najem, lub (…)”
Nie przedstawiono Radzie innych opcji, takich jak dzierżawa, najem czy adaptacja innego budynku o mniejszej wartości społecznej. Moim zdaniem, te alternatywy powinny zostać przeanalizowane, zanim zapadną jakiekolwiek decyzje dotyczące sprzedaży szkoły. To pozwoliłoby zminimalizować negatywne skutki dla mieszkańców, uczniów i nauczycieli.
Podkreślam, że decyzje o sprzedaży tak ważnych obiektów jak szkoła powinny uwzględniać długofalowe skutki społeczne i być podejmowane w sposób transparentny, z pełnym udziałem społeczności lokalnej. Mam nadzieję, że konsultacje społeczne zaplanowane na 9 grudnia pozwolą wypracować rozwiązanie, które uwzględni potrzeby mieszkańców i uniknie pochopnych decyzji.
Jestem gotów do dalszej rozmowy na ten temat i wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań.
Z poważaniem, Michał Rzepka
Starostwo Powiatowe:
Dla Pana Starosty zadaliśmy podobne pytania co do zaistniałej sytuacji, oraz czy Urząd Starostwa jest ewentualnie wpłynąć w jakikolwiek sposób na ewentualną decyzję.
W jego imieniu odpowiedziała nam Pani Ewa Tabisz – Sekretarz Powiatu Brzozowskiego, która w swojej wypowiedzi naświetliła nam prawne ramifikacje co do kompetencji poszczególnych organów, a także, co może się stać, w przypadku nieprawidłowego korzystania mieniem komunalnym:
Dzień dobry,
w odpowiedzi na Pana prośbę o komentarz na temat „rzekomej decyzji o sprzedaży budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Tysiąclecia 29 w Brzozowie”, skierowanej do Starosty Brzozowskiego – P. Jacka Adamskiego, działając z Jego upoważnienia informuję, że kompetencje w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym zostały uregulowane przez ustawodawcę w przepisach samorządowych ustaw ustrojowych, tj. ustawie o samorządzie gminnym, ustawie o samorządzie powiatowym i ustawie o samorządzie województwa.
Ze względu na fakt, że wymieniony w Pana piśmie obiekt stanowi mienie komunalne Gminy Brzozów, w opisanej przez Pana sytuacji będą miały zastosowanie przepisy art. 18 ust. 2 pkt 9 a i art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1465 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 18 ust.2 pkt 9a wymienionej wyżej ustawy do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zasad zbywania nieruchomości.
Z kolei art. 30 ust. 2 pkt 3 tej samej ustawy stanowi ,że do wyłącznej właściwości organu wykonawczego – w przypadku Gminy Brzozów – Burmistrza Brzozowa – należy gospodarowanie mieniem komunalnym gminy.Jak wynika z brzmienia przytoczonych wyżej przepisów, ustawodawca zdecydował, że przy gospodarowaniu mieniem komunalnym gminy niezbędne jest współdziałanie obu organów (w tym przypadku – Rady Miejskiej i Burmistrza Brzozowa).
Obowiązkiem osób uczestniczących w gospodarowaniu mieniem komunalnym jest zarówno jego ochrona jak i zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu nim.
Przy poczuciu odpowiedzialności i świadomości, że wynikiem nieprawidłowego gospodarowania mieniem komunalnym jest z jednej strony odpowiedzialność dyscyplinarna, z drugiej natomiast odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – podjęciu ostatecznej decyzji zawsze towarzyszyć będzie niepewność co do jej słuszności.
Z szacunkiem – Ewa Tabisz Sekretarz Powiatu Brzozowskiego
Odpowiedź Wojska Polskiego przez Oficera Prasowego 3-ciej P.B.O.T.
Skierowaliśmy do Sekretariatu Sztabu Wojska Polskiego następujące zapytanie, którego treść związana jest z wcześniej przytoczoną wypowiedzią Pana Burmistrza Stapińskiego:
Nasza redakcja chciałaby bardzo prosić o komentarz w sprawie zakupu Budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie przy ulicy Tysiąclecia 29, którym według naszych informacji zainteresowane jest Wojsko Polskie.
Według naszych informacji odbyły się dwie wizytacje w obiekcie. Chcielibyśmy wiedzieć, jakie były wyniki tych wizytacji, oraz czy Wojsko Polskie jest zainteresowane zakupem tych budynków?
Odpowiedź dostaliśmy już bezpośrednio od p.o. Pani Oficer Prasowej jednostki, która miałaby stacjonować w przypadku decyzji o zakupie, por. Magdaleny Mac. Mianowicie jest to 3-ci Podkarpacki Batalion Ochrony Terytorialnej.
Dzień Dobry,
w odpowiedzi na pytanie Podkarpackiego Portalu Informacyjnego, informuję, iż na podstawie informacji władz gminy Brzozów dokonano w dn. 07.11.2024 r. rekonesansu budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Tysiąclecia 29 w Brzozowie pod kątem określenia możliwości zagospodarowania nieruchomości na potrzeby rozmieszczenia pododdziału 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Decyzja w zakresie przyszłego zagospodarowania nieruchomości na potrzeby rozmieszczenia pododdziału WOT nie została podjęta.
Z wyrazami szacunku
por. Magdalena MAC
Oficer Młodszy 31blp
cz.p.o. Oficer Prasowy3PBOT
Wypowiedź Pani Oficer wskazuje, że wizytacji dokonano na podstawie informacji władz Gminy Brzozów. Czyli wygląda na to iż to Gmina zainicjowała całą sytuację. W wypowiedzi Pani Porucznik jest mowa także o jednej wizycie. W oświadczeniu Pana Burmistrza była mowa o dwóch takich przypadkach:
(…)Służby wojskowe dwa razy wizytowały obiekt…
Niestety nie mamy informacji o drugiej wizycie przedstawicieli Wojska, jednak mamy nadzieję, że dowiemy się kto był gościem tego spotkania i dlaczego w odpowiedzi przedstawicielki WOT nie była ona wspomniana.
Przedstawicielstwo Rady Rodziców:
Na koniec chcieliśmy zacytować odpowiedź przedstawicielki Rady Rodziców S.P. 1, z którą polecił nam się skontaktować w razie dodatkowych informacji Pan Radny Rzepka. Oto treść naszej wiadomości:
W imieniu naszej redakcji chciałbym zapytać o Pani komentarz na temat rzekomej decyzji o sprzedaży budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Tysiąclecia 29 w Brzozowie. Pan Radny Rzepka w prośbie o komentarz polecił iż Pani będzie najlepszym źródłem informacji, na temat tego co dzieje się w tej sprawie. Nasza redakcja chce mieć jak najszerszy ogląd na zaistniałą sytuację by dać jak najbardziej obiektywny obraz tego co się dzieje nim cokolwiek opublikujemy. Czy może nam Pani powiedzieć jakie szczegóły sprawy Pani zna, oraz jakie są obawy i opinie Rodziców w tej sprawie?
Oto odpowiedź Pani reprezentującej Radę Rodziców:
Witam w imieniu rodziców i mieszkańców zapraszamy Państwa na spotkanie otwarte z Burmistrzem miasta Brzozów, oraz przedstawicielami dzielnic, które odbędzie się 09.12.24r. o godzinie 17 w Urzędzie Miasta. Pozwoli to Państwu na dokładne rozeznanie się w temacie i możliwość zadawania pytań odnośnie tej sprawy. Ciężko się ustosunkować do pytań ponieważ my jako mieszkańcy i rodzice mamy szczątkowe informacje dotyczące tej sprawy. Niemniej jednak sytuacja jest poważna, a o sprzedaży szkoły wspomniano już w październiku b.r.
Informacje jakie posiadamy odnośnie tego tematu bo nie mówi się o tym oficjalnie i głośno żeby nie wzbudzać sprzeciwu mieszkańców i rodziców uczniów szkoły to, to że budynek chce nabyć wojsko obrony terytorialnej. My rodzice i mieszkańcy zapraszamy na spotkanie otwarte, na którym uzyskacie państwo informacje pozwalające na opisanie w oparciu o odpowiedzi organu sprawującego władze.
Więcej informacji nie jestem w stanie udzielić ponieważ oczekujemy na informacje ze strony władz. Na tym etapie nie chcielibyśmy jako rodzice mówić nic więcej. Ponieważ sami niewiele wiemy i czekamy z niecierpliwością na poniedziałkowe spotkanie.
Dziękuję
Widzimy więc, że jedna z najbardziej zainteresowanych tematem grup do teraz nie miała wystarczającego dostępu do informacji. Jednak Pani Przedstawicielka wspomina o konsultacjach 09.12.24r., o których wspominał też Pan Burmistrz Stapiński, na które zamierzamy pójść i udokumentować dla Państwa wszelkie informacje jakie zostaną poruszone na spotkaniu.
W postach przy naszych mediach społecznościowych mogą Państwo także zasugerować nam pytania, które powinniśmy zadać przedstawicielom władz miasta.
Wizyta Pani Kurator:
W międzyczasie dowiedzieliśmy się także z mediów społecznościowych grupy rodziców dzieci uczęszczających do S.P. 1 o wizycie Podkarpackiej Kurator Oświaty Pani Doroty Nowak-Maluchnik, wraz z Dyrektor Delegatury w Krośnie Panią Iwoną Jurczyk. Niestety nie zdążyliśmy wystosować jeszcze stosownych zapytań do obu Pań w związku ze sprawą. Bardzo ciekawym jednak wydaje się informacja o odwołaniu umówionego spotkania przez Pana Burmistrza Stapińskiego. Niestety nie mamy informacji dlaczego do tego doszło, lecz spytamy jeśli będzie taka możliwość go o to podczas konsultacji 9.12. Poniżej screen z mediów społecznościowych o wizycie:
Podsumowanie wypowiedzi Pana Burmistrza Stapińskiego:
Reasumując wypowiedź Pana Burmistrza cytowaną wcześniej wraz z innymi informacjami, pojawiają nam się nieścisłości w wypowiedziach. Wymieńmy niektóre z nich:
-„(…)nie została zawarta żadna umowa ani nie zapadła decyzja o sprzedaży na cele wojskowe budynku…”, tu Pan Burmistrz mówi, że decyzja nie zapadła, to pomimo tego zostały złożone propozycje, co potwierdzają Wojska Obrony Terytorialnej. Jest więc chęć po stronie Urzędu Gminy, którą w wypowiedziach starannie się wymija. Poniżej wklejamy link do dodatkowej wypowiedzi Pana Burmistrza w tej sprawie, która została opracowana dla serwisu Brzozów24.pl proszę zwrócić uwagę na stwierdzenie w nim, „(…)że jest to szansa by ściągnąć do gminy jeden z większych zakładów(…)”
Link do wspomnianego materiału serwisu Brzozów24.pl: https://www.facebook.com/share/v/18J3G2k8s
– we wspomnianym materiale mówi on także iż nie zamierza on wprowadzać dwuzmianowości, jednak nie wspomina nic o innych skutkach takich jak przepełnione klasy, czy samo to, że wg wyliczeń szkoły dzieci się nie pomieszczą, niestety nie mamy w tej sprawie odpowiedzi od Dyrekcji Szkoły, jednak tutaj musimy pamiętać iż pracownicy szkoły są zatrudnieni przez Gminę.
Reasumując:
W świetle zebranych przez nas informacji, wypowiedzi i komentarzy widzimy powagę sytuacji, mimo iż niektóre szczegóły wciąż są dla nas niedostępne. Mamy nadzieję rozjaśnić sytuację w ewentualnych przyszłych artykułach na łamach naszego Portalu. Tymczasem jeszcze raz zapraszamy do sugerowania nam pytań przed spotkaniem na konsultacjach 09.12.24r. lub wysyłaniem do nas wszelkich związanych z tym wątkiem informacji na adres mailowy naszej redakcji: redakcja@ppitv.pl.