Podkarpacie a dokładnie Bieszczady skrywają jeszcze wiele tajemnic i skarbów. Sztylet z brązu, średniowieczny puginał oraz duży mosiężny pierścień to cenne historyczne przedmioty znalezione przez członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Galicja” na terenie lasów Nadleśnictwa Baligród.
Wśród leśnych bezkresów Bieszczadów kryją się nie tylko malownicze krajobrazy, ale także tajemnicze skarby przeszłości. Tym razem członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Galicja” dokonali znaleziska, które wzbudziło niesamowite zainteresowanie miłośników historii. Sztylet z brązu, średniowieczny puginał oraz duży mosiężny pierścień to tylko niektóre z cennych artefaktów, które trafiły niedawno do Muzeum Historycznego w Sanoku.
Uroczyste przekazanie tych historycznych skarbów na ręce archeologa dr. Piotra Kotowicza, który zbada te unikatowe przedmioty, odbyło się pod czerwca. Spotkanie w muzeum zgromadziło również innych pasjonatów historii, w tym archeologów: Annę Okoniewską z WUOZ Delegatura Krosno oraz Mirosława Mazurka.
Okazuje się, że bieszczadzkie lasy kryją bogatą historię sprzed wieków.
– zaznacza Artur Hejnar z SHE „Galicja”
Podczas majowego zlotu naszego stowarzyszenia sztylet z brązu został odnaleziony przez Tomasza Pyko. Na pierwszy rzut oka znalezisko było dla nas dużym zaskoczeniem. Ponieważ w tych pracach uczestniczył też archeolog Mirosław Mazurek, wstępnie wskazał on na historyczną wartość znaleziska, poddanego później szczegółowym badaniom. Z kolei puginał odnalazł Piotr Chmiel, w trakcie poszukiwań na terenie leśnictwa Rabe, okazał się być przedmiotem pamiętającym średniowiecze, tak jak wcześniej odnalezione w tej okolicy grot włóczni i toporek. Trzeci przedmiot to duży zdobiony mosiężny pierścień, który pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku. Odnalazł go Hubert Telesz. Cieszy nas fakt, że ciągle możemy odkrywać bieszczadzką historię i poprzez artefakty sprzed wieków wzbogacać wiedzę o pradziejach tych wspaniałych przyrodniczo terenów.
– dodaje Artur Hejnar.
Znaleziska, które trafiły do rąk badaczy, są kolejnym dowodem na bogate dziedzictwo kulturowe Bieszczadów. Dzięki współpracy między Stowarzyszeniem „Galicja” a leśnikami, udaje się sukcesywnie odkrywać i przekazywać do muzeów zabytki, które ukazują nam dzieje tego niezwykłego regionu. To fascynujące, że Bieszczady tętniły życiem setki, a nawet tysiące lat temu, co potwierdzają odkrywane artefakty.
Dla mieszkańców regionu i pasjonatów historii każde takie znalezisko to okazja do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia nieznanego dotąd fragmentu historii. Cieszy także fakt, że cenne zabytki trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie będą mogły być poddane dalszym badaniom i udostępnione społeczeństwu, aby każdy mógł poznać fascynującą historię Bieszczadów.
Stowarzyszenie Eksploracyjno Historyczne Galicja swoją działalność prowadzi na różnych płaszczyznach, co określa statut Stowarzyszenia. Są to działania edukacyjne, dokumentujące historię regionu Galicji, utrwalające i dbające o pamięć tej historii oraz działania eksploracyjne.
W prostszym języku, dbamy o miejsca pamięci przywracając je do porządku, opiekujemy się kilkoma cmentarzami z okresu I Wojny Światowej, gdzie kilkakrotnie udało nam się znaleźć dokładne miejsca gdzie takie cmentarze były opisywane, jednak ząb czasu spowodował, że one zaniknęły, odtworzyliśmy ich kształt, wykonaliśmy ogrodzenia oraz systematycznie tam sprzątamy, kosimy trawę i staramy się aby były to miejsca skłaniające do refleksji nad tym co kiedyś działo się na naszej ziemi. Tworzone są do tego tablice informacyjne, opisy walk oraz narodowości osób poległych i pochowanych na takich cmentarzach, Organizujemy również różnego rodzaju prelekcje i wystawy naszych kolekcji, opowiadamy o historii i staramy zarazić pasją do historii młodsze pokolenia. Takie wystawy i prelekcje organizujemy na zaproszenie szkół, gmin, miast oraz z okazji różnych imprez i rocznic historycznych. Staramy się odpowiedzieć na każde takie zaproszenie i aktywnie brać w nim udział
– wyjaśnia Sławomir Worek -prezes Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”
Stowarzyszenie także współpracuje z różnymi muzeami, gminami, Nadleśnictwami, archeologami, historykami i pasjonatami, na których zaproszenie eksplorujemy dany teren w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia danej historii, jak również realizuje własne projekty eksploracyjno-historyczne, które pozawalają na szczegółowe poznanie tego co działo się na Podkarpaciu setki, a nawet tysiące lat temu, kto zamieszkiwał ten teren i jakie były aspekty życia ludzi, którzy w przeszłości zamieszkiwali te tereny, bądź się przez nie przemieszczali.