Centrum turystyczno-wystawiennicze, wąskotorowe drezyny rowerowe, kładka piesza z platformą widokową wśród drzew, nowa oferta turystyczna i film dokumentalny o karpackich kolejkach leśnych – to najważniejsze efekty projektu, który właśnie rusza w Bieszczadach dzięki polsko-ukraińskiej współpracy. Zostanie on w 90% sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej za pośrednictwem Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy również skorzystają na realizacji projektu.
Za sprawą projektu na głównej stacji bieszczadzkiej „ciuchci” w Majdanie k. Cisnej powstanie centrum obsługi turystów z przestrzenią wystawienniczo-konferencyjną. Znajdzie się tam stała ekspozycja muzealna, prezentująca historię kolejek wąskotorowych w Karpatach oraz miejsce do organizacji konferencji, warsztatów, koncertów, wernisaży, pokazów filmowych i innych wydarzeń związanych z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym regionu. Będzie też zaplecze socjalne, kasy biletowe i punkt informacji turystycznej dla turystów. To ważne, bo Bieszczadzka Kolejka Leśna obsługuje tysiące przyjezdnych: – To jedyne pomieszczenie, gdzie będziemy mogli przyjąć turystów w czasie niepogody. Z każdego pociągu wysiada 200 osób, a takich pociągów w ciągu dnia jest 6-8. Łącznie w całym sezonie kolejka przewozi ponad 150 tysięcy osób – wyliczał Mariusz Wermiński, Prezes Zarządu Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Co ciekawe, z tego miejsca, ponad torami zostanie poprowadzona 400-metrowa kładka z platformą widokową wśród drzew. Będzie służyć edukacji ekologicznej i rekreacji, ale pozwoli też obserwować z góry funkcjonowanie zabytkowej 120-letniej stacji i leśnych pociągów. – Ten projekt jest wyjątkowy, bo jest realizowany w wyjątkowym miejscu. To jest perła, jedno z głównych miejsc odwiedzanych przez turystów – zauważył Tomasz Jędrzejewski, z-ca kierownika Wspólnego Sekretariatu Programu.
Nową atrakcją, która z pewnością przyciągnie kolejne rzesze odwiedzających, będą wąskotorowe drezyny rowerowe, które również zostaną zakupione dzięki realizacji projektu. Każda z nich będzie mogła pomieścić 5 osób. Pojazdy będą kursować po wyremontowanym w ramach inwestycji 3-kilometrowym odcinku torów z Cisnej do Dołżycy.
W ukraińskiej części Karpat, w miejscowości Wygoda partner projektu wyremontuje stację leśnej kolejki adaptując ją na muzeum dziedzictwa kolejowego. Teren wokół budynku, który jest jednocześnie początkiem zabytkowego szlaku kolejowego, zostanie zagospodarowany dla zwiedzających. – Jestem szczęśliwy, że możemy wspólnie – Polska z Ukrainą – realizować tak duży projekt – podkreślił wójt Wygody Mykola Matsalak. W ramach wspólnego przedsięwzięcia powstanie także film o historii karpackich kolejek wąskotorowych.
Liderem projektu pn. „Karpacka kolejka wąskotorowa – podróż śladami karpackiej kolei leśnej”jest Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, a Rada Wiejska Wygody z obwodu iwanofrankiwskiego jest jej partnerem. 6 czerwca br. reprezentanci podpisali umowę partnerską na realizację projektu. Podczas uroczystości z udziałem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, zaprezentowana została wizualizacja przyszłej inwestycji i miejsca jej realizacji. – Chcielibyśmy z Ukrainą współpracować jeszcze w większym zakresie, żeby nie było obaw i ograniczeń, bo one przekładają się także na nasz ruch turystyczny. Ludzie, jadąc w Bieszczady, pytają, czy tu jest bezpiecznie. Taka jest rzeczywistość. Mamy nadzieję, że ta niczym nieuprawniona agresja Rosji na Ukrainę szybko się zakończy – mówił gospodarz regionu.
To największy pod względem budżetu projekt Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 – jego pełna wartość to 4,3 miliona euro, w tym prawie 3,9 mln stanowi dofinansowanie z UE. Pozyskanie tak wysokiego grantu było możliwe dzięki zarekomendowaniu wniosku przez Zarząd Województwa do grona Dużych Projektów Infrastrukturalnych, czyli strategicznych projektów Programu, zatwierdzanych w trybie pozakonkursowym. Realizacja przedsięwzięcia zajmie ponad 2 lata.
Informacje o Programie Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027
Unia Europejska wspiera polsko-ukraińską współpracę już od 20 lat w ramach kolejnych programów transgranicznych. Najnowsza edycja nosi nazwę Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, a jej budżet na projekty to ponad 214 milionów euro. Województwo Podkarpackie uczestniczy w Programie jako jeden z 10 nadgranicznych regionów. Instytucje i organizacje z Podkarpackiego zrealizują 18 projektów inwestycyjnych we współpracy z partnerami z obwodów: lwowskiego, zakarpackiego, tarnopolskiego i iwanofrankiwskiego, o łącznym dofinansowaniu prawie 40 milionów euro. Przed nami jeszcze nabory na mikroprojekty.