Podkarpacie to nie tylko górskie tereny i liczne atrakcje warte odwiedzenia w pięknych, historycznych miastach i miasteczkach. To także wypoczynek nad wodą. W te wakacje nad Soliną będzie bezpieczniej.
Rozpoczęły się wakacje. Wiele mieszkańców Podkarpacia, jak i turystów z całego kraju, wybierze zapewne wypoczynek nad wodą – m.in. nad Soliną. Podczas przedwakacyjnego wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego głównym tematem było zapewnienie bezpiecznego, letniego wypoczynku na Podkarpaciu.
Wyjazdowe posiedzenie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w Solinie, bo to właśnie tutaj w Bieszczadach w jednym miejscu współdziałają z sobą Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna oraz Policja. Solina to rejon, gdzie najwięcej turystów decyduje się spędzić swój wolny czas podczas wakacji
podkreślała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.
Dlatego cieszą informacje przekazane przez władze Podkarpacia, że zarówno ratownicy górscy jak i wodni, otrzymają karetki, które pomogą w razie zagrożenia nieść skuteczniej pomoc.
Została podpisana umowa, na mocy której Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku przekazało ambulans na rzecz Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
poinformowała Teresa Kubas-Hul.
Wojewoda podjęła także decyzję, żeby przekazać 300 tys. zł jako dofinansowanie zakupu karetki wodnej dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku.
Będzie ona służyła poprawie bezpieczeństwa nie tylko podczas wakacji, ale całego sezonu, kiedy przebywają nad wodą turyści
mówiła, wojewoda podkarpacki
Jak podają służby prasowe wojewody, do 15 września nad bezpieczeństwem wszystkich osób wypoczywających nad wodą, a także mieszkańców miejscowości położonych nad Jeziorem Solińskim, czuwać będzie całodobowo, przez 93 dni – wzorem lat poprzednich, sezonowy wodny zespół ratownictwa medycznego z ratownikami medycznymi z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku.
Dodatkowe wsparcie stanowić będzie karetka wodna, która jest przycumowana przy kei centralnej bazy WOPR w Polańczyku. Monitorowany przez WOPR obszar jest obszerny. To ok. 170 km w linii brzegowej i 22 km kw. tafli wody Jeziora Solińskiego. Ratownicy medyczni mogą dopłynąć do najdalszej części jeziora w czasie nie dłuższym niż 20 min., zapewniając szybkie udzielenie pomocy medycznej w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia.