W dniu 16.01.2024, godz. 17:00 w Sali Gobelinowej na sanockim Zamku Królewskim odbędzie się wykład dr. hab. Andrzeja Artura Olejki “Polskie Alamo. Chyrów 1919”. Organizatorem spotkania jest Muzeum Historyczne w Sanoku. Więcej poniżej.
Krótko o wykładowcy Panu dr. hab. Andrzeju Olejce
Andrzej Olejko (ur. 1963 r.) jest historykiem, wykładowcą na Uniwersytecie Rzeszowskim. Specjalizuje się w historii wojennej i lotnictwie. W latach 80. pracował jako nauczyciel historii w sanockim liceum. W latach 1991-2005 był współpracownikiem redakcji historycznych oraz telewizyjnych programów historycznych, emitowanych w TVP. Od 2007 roku jest prezesem Stowarzyszenia Niebo nad Historią.
Andrzej Olejko jest autorem licznych publikacji, artykułów i referatów o tematyce historycznej i militarnej, np.: „Morski Dywizjon Lotniczy”, „Słowackie epizody z polskiego Podkarpacia”, „Lotnicze epizody znad c. k. Tarnowa 1914–1915”.
Tematyką wykładu będzie Bitwa mająca miejsce w maju 1919 pod Chyrowem w ówczesnym województwie lwowskim będąca kulminacją walk polsko-ukraińskich. W wykładzie będzie można na pewno usłyszeć rozwinięcie wpisu dr. Olejki z Kwartalnika Kresowego 2021, nr 1(9), w którym to tamtejsze działania były opisane we fragmencie szerszego artykułu “Zapomniany listopad, czyli niepodległość w Bieszczadach 1918 roku”. Poniżej przytaczamy posłowie owej pracy, ale serdecznie zachęcamy zainteresowanych do przeczytania całości pod adresem: https://www.kwartalnikkresowy.pl/lib/poo2n8/Kwartalnik-Kresowy-2021-01-olejko-kx0jk9e7.pdf
W wyniku kontrofensywy UHA 6 grudnia 1918 roku Chyrów został zajęty przez oddziały ukraińskie, zaś w ramach kolejnej wyprawy opanowany przez oddziały WP 20 grudnia 1919 roku. Odtąd konwikt bąkowicki, otoczony przez siły UHA był do maja 1919 roku „polską fortalicją” – „polskim Alamo”, które z „polskim światem” łączyła tylko linia kolejowa do Zagórza. Siły UHA z rejonu Baligrodu wyparto w końcu stycznia 1919 roku, kiedy to ofensywa WP zlikwidowała również Republikę Komanczańską. Wojna podjazdowa w Bieszczadach skończyła się w maju 1919 roku, gdy ostatnie oddziały UHA, w tym głównie siły Bojkowskiej Brygady z Lutowisk, przyparte przez oddziały Wojska Polskiego do granicy polsko-czechosłowackiej przekroczyły ją na Przełęczy nad Roztokami i Użockiej, dając się internować. Ale opis tych wydarzeń wykracza poza ramy tego krótkiego, tematycznego studium.
dr. hab. Andrzej Artur Olejko, “Zapomniany listopad, czyli niepodległość w Bieszczadach 1918 roku” Kwartalnik Kresowy 2021, nr 1(9)