W ostatnich dniach platforma streamingowa Netflix dodała wyprodukowaną w Polsce komedię “1670”, która to bierze krzywe zwierciadło naszych czasów i pokazuje je przez pryzmat Polski Szlacheckiej
XVII-tego wieku. Jak sam serial nie jest stricte historyczny, tak plan zdjęciowy przedstawiał autentyczne budynki historyczne. Będąca głównym miejscem akcji wieś Adamczycha choć sama położona na Mazowszu, w gminie Baranowo, to miejsce zdjęć znajdowało się nie gdzie indziej jak na Podkarpaciu, a dokładniej w Skansenie Muzeum Kultury Ludowej w miejscowości Kolbuszowa . W poniższym artykule zaprezentujemy zdjęcia, dodamy parę informacji z planu oraz przybliżymy nieco informacji o samym Skansenie w Kolbuszowej.
Serial “1670” przedstawia losy polskiej wsi pod koniec XVII wieku. Główny bohater produkcji Jan Paweł, w którego wcielił się Bartłomiej Topa, to głowa rodziny szlacheckiej i właściciel wsi Adamczycha, a właściwie jej części, gdyż “większą połowę” odsprzedał innemu szlachcicowi znienawidzonemu przez siebie Andrzejowi. Sam Jan Paweł marzy o zapisaniu się na kartach historii całego kraju. Losy bohatera, oraz jego rodziny i całej wsi przedstawione w krzywym zwierciadle są tematem produkcji. Reżyserami serialu są Maciej Buchwald i Kordian Kądziela, a autorem scenariusza Jakub Rużyłło. Natomiast za scenografię odpowiadał Mirosław “Mietek” Koncewicz. W poszukiwaniu lokacji idealnej scenograf Mirosław Koncewicz przejechał po Polsce ponad 5.000 km szlakiem architektury drewnianej. Wędrował po łuku Karpat, starając się podejrzeć, na ile było to możliwe, jak wyglądały tamtejsze budynki, zdobienia, czy inne drobnostki, których zadaniem było jak najbardziej uwiarygodnić świat przedstawiony. Miejsce to znalazł w Kolbuszowej, gdzie nakręcono większość zdjęć. Niektóre ujęcia były nagrane w innych lokacjach także na podkarpaciu mianowicie w Zespole Cerkiewnym w Radrużu i w Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Często w skansenach znajdują się obiekty, które nie do końca do siebie pasują. Nawet jeśli pochodzą z jednego regionu, mogą bardzo się od siebie różnić. W Kolbuszowej było na szczęście inaczej. Poza tym na miejscu zastaliśmy jezioro, co dawało dodatkowe możliwości. Dobudowaliśmy na miejscu kilka budynków, w tym od podstaw dom Jana Pawła i karczmę. Za inspirację służyło nam malarstwo holenderskie
opowiada Mirosław Koncewicz
Podczas produkcji zatrudniono także szereg lokalnych statystów. Poszukiwania aktorów – statystów do filmu rozpoczęły się jesienią 2022 roku. Castingi zorganizowano w Kolbuszowej i szeregu innych miast na Podkarpaciu.
Będzie to wspólna podróż w czasie i niepowtarzalna okazja do wcielenia się w postacie sprzed wielu pokoleń. Warto z tego skorzystać
zachęcali organizatorzy castingu
Do tego doszła dodatkowa insentywa finansowa, biorąc pod uwagę, że stawka za dzień na planie filmowym miała zaczynać się od nawet 100 zł netto.
Serial okazał się się sukcesem i szybko zyskał popularność nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Oficjalny zwiastun polskiego serialu “1670” obejrzało przeszło 800 tysięcy osób.
Po tygodniu od premiery, w serwisie Filmweb.pl uzbierał ponad 30 000 opinii, zyskując 8 na 10 możliwych gwiazdek. Link: https://www.filmweb.pl/serial/1670-2023-10042364
O skansenie w Kolbuszowej
Skansen, którym obecnie zarządza Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej składa się głownie z zabudowań wiejskich z przełomu XIX i XX wieku. Jednak architektura polskiej wsi nie zmieniała się znacząco między trwaniem akcji serialu, a czasami z których faktycznie pochodzą budynki do tego przygotowana scenografia dobrze oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Polski z końcówki XVII wieku. Spacer po skansenie daje więc możliwość przeniesienia się do minionych lat, bez elektryczności, bieżącej wody oraz charakterystycznych dla współczesnej wsi zabudowań z cegły i betonu. Całość położona jest w otoczeniu natury. W sumie na terenie skansenu jest ponad 80 historycznych obiektów. To cenne przykłady architektury drewnianej. Są tutaj chałupy, stajnie, obory, chlewy, stodoły, spichlerze czy kurniki. Atrakcją jest młyn wodny i wiatraki. Do najstarszych budynków na terenie skansenu należą dwór z Brzezin z 1753 r., spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r. czy chałupa z Markowej z 1804 r.
Poniżej mapa obiektów znajdujących się w skansenie w Kolbuszowej wraz z legendą i linkami do opisu większości z poszczególnych budynków na stronie Muzeum Kultury Ludowej:
(1) Dwór z Brzezin
(2) Probostwo
(3) Dworek z Sędziszowa Małopolskiego
(5) Dom z Żołyni
(11) Zagroda z Jeziórka
(12) Zagroda z Kopci
(13) Zagroda z Wrzaw
(14) Dom parafialny z Książnic
(15) Zagroda józefińska z Bożej Woli, niem. Goleschau
(21) Zagroda z Woli Zarczyckiej
(22) Zagroda z Huty Przedborskiej
(24) Karczma z Hadli Kańczuckich
(25) Szkoła z Trzebosi
(27) Garncarnia z Łążka Garncarskiego
(28) Leśnictwo
(31) Zagroda z Lipnicy
(32) Zagroda z Brzózy Stadnickiej
(33) Zagroda z Markowej (Szylarów)
(34) Remiza ze Słociny
(35) Zagroda z Markowej (Kielarów)
(37) Zagroda z Budziwoja
(40) Młyn wodny z Żołyni Dolnej
(42) Spichlerz z Bidzin
(43) Ul pawilonowy z Lubaczowa
(44) Kuźnia ze Staniszewskiego
(45) Pasieka
(47) Wiatrak koźlak z Trzęsówki
(48) Wiatrak koźlak z Trzęsówki-Kłodzin
(50) Wiatrak holender z Zarównia
(52) Wiatrak koźlak z Markowej
(60) Kapliczka „Chrystus ukrzyżowany” z Kolbuszowej Dolnej
(61) Kapliczka ze Staniszewskiego
(62) Kapliczka z Kolbuszowej Górnej
(63) Kapliczka z Jeżowego
(65) Kościół pw. św. Marka z Rzochowa
(66) Kapliczka z Widełki
(67) Krzyż z Kolbuszowej Dolnej
(69) Kapliczka z Rakszawy
(A) Wiata rekreacyjna
(B) Scena
(C) Szopa garncarska
(D) Toalety
Zdjęcia
Poniżej prezentujemy zdjęcia z Kolbuszowskiego Skansenu: