Więcej o samym konkursie…
Założenia konkursu oraz jego cele organizowane przez samorząd województwa podkarpackiego w związku z beatyfikacją Rodziny Ulmów, przedstawiali na konferencji prasowej: marszałek województwa – Władysław Ortyl, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP – Robert Godek oraz pełnomocnik Zarządu Województwa Podkarpackiego ds. koordynacji przedsięwzięć związanych z beatyfikacją Rodziny Umów – Michał Tabisz.
Marszałek zaznaczył, że decyzją radnych województwa ten rok został na Podkarpaciu ogłoszony rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z Dziećmi. Podkreślał też, że rodzina Ulmów jest symbolem wszystkich Polaków ratujących Żydów, stąd konkurs, który ma przypominać o innych bohaterskich mieszkańcach Podkarpacia, którzy pomagali Żydom:
Tych działań, tych osób jest na Podkarpaciu więcej, więc chcemy je przypomnieć, odnaleźć, zapromować i myślę, że te organizacje pozarządowe, które są przypisane często do danego miejsca i do danej społeczności, bardzo ładnie to uwypuklą i wyeksponują
Władysław Ortyl
Celem konkursu jest dofinansowanie przedsięwzięć upamiętniających i popularyzujących Rodzinę Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej z terenu obejmującego obszar obecnego województwa podkarpackiego. Realizacja celów konkursu może być dowolna forma wypowiedzi kulturalnej: festiwale, koncerty, filmy, wystawy, programy i warsztaty edukacyjne, konferencje, konkursy. Na realizację zadań konkursowych zarząd województwa przeznaczył 200 tysięcy złotych. Maksymalnie można ubiegać się o 30 tys. zł na zadanie.
Wyniki konkursu
Wnioski w konkursie „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu” na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie kultury można było składać do 31 maja. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 21 konkursowych ofert. Komisja dokonała oceny 18, które spełniały wymogi formalne.
Zadania konkursowe, które otrzymały dofinansowanie mają być zrealizowane w terminie od sierpnia do końca grudnia 2023 roku.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030