Okres maturalny już się oficjalnie skończył. W ostatnich dniach zaczęły spływać oficjalne dane procentowe zdawalności licealistów. Dla większości (bo aż 85%) młodych ludzi z województwa Podkarpackiego oznacza to spokojne wakacje oraz przygotowania do przyszłych studiów.
Tylko 12 proc. może poprawić swoją maturę w sierpniu. Zaś dla pozostałych 4 procent uczniów – dokładnie 595 – nie zdało z więcej niż jednego przedmiotu. (zatem muszą czekać do maja 2024 r.).
A jak w innych powiatach?
Najlepsze wyniki egzaminu dojrzałości mieli uczniowie w powiatach sanockim i kolbuszowskim (nie zdało tylko 2 proc.). Niestety najgorzej poszło uczniom z powiatów krośnieńskiego i przemyskiego (zdało 72 proc. z nich). W Rzeszowie maturę zaliczyło aż 96 proc. absolwentów szkół średnich.
Do matury w tym roku przystąpiło blisko 19 tysięcy absolwentów podkarpackich szkół. Egzaminy odbywały się w dwóch formułach. Pierwsza przeznaczona była dla licealistów po ośmioklasowej podstawówce. Drugą formułę zdawali absolwenci technikum oraz osoby przystępujące do matury ponownie.
Jak były zorganizowane egzaminy
Maturzyści, którzy przyszli do szkół po ósmej klasie, zdawali maturę według formuły z 2023 roku, a absolwenci czteroletniego technikum według wymagań z 2015 roku. Absolwenci oprócz obowiązkowego języka polskiego, matematyki i języka obcego pisemnie musieli przystąpić także do egzaminu z przynajmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (maksymalnie pięć).
Absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia, jako absolwenci gimnazjum byli zwolnieni z obowiązku pisania egzaminu na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Statystyki
Wnioski
Na podstawie oficjalnych statystyk można stwierdzić, że wyniki maturzystów z województwa Podkarpackiego są powyżej średniej krajowej.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030