Wieniec adwentowy jest to ozdoba domów pełna symboliki. Dla katolików jest on emblematem wiary.Cały adwent jest pełen symboli, których znaczenie nie każdy zna.
Adwent to czas zadumy i refleksji,jest to dobry czas na wprowadzenie zmian na lepsze.Mimo że określany jest radosnym oczekiwaniem na narodziny Boga, to nasi rodzice i dziadkowie pamiętają,że ten czas był “małym postem”.Obrzędy w kościołach wyglądały jak podczas Wielkiego Postu, wyrazem czego był fioletowy kolor ornatu kapłana. Zadaniem fioletowej barwy jest nakierowanie wiernych ku wieczności,przejściu do życia wiecznego. Z tego powodu kolor fioletowy stał się kolorem “adwentowym”. Są jednak odstępstwa w kwestii koloru ornatu w okresie adwentu. Podczas rorat – biały ornat, trzecia niedziela adwentu – nazywana Gaudete (niedziela radości). Od tego momentu kapłani przywdziewają szaty o barwie stanowiącej połączenie koloru fioletowego i białego. Dzieje się tak ponieważ kolor fioletowy to refleksja i zaduma, z kolei biały-światło, radość, czystość, zwycięstwo. To połączenie daje kolor różany, który symbolizuje przerwę w okresie zadumy i radość pochodząca z nadchodzącego wielkiego wydarzenia.
Po wyjaśnieniu symboliki kolorów liturgicznych wspomniany na początku wieniec adwentowy dla katolików staje się czymś więcej niż przedświąteczna ozdobą. Każdy jego element jest nieprzypadkowy. Okrągły kształt to jedność chrześcijan, figura geometryczna bez początku i końca to nieskończoność Boga (jest od zawsze i na zawsze), wiecznie zielone gałęzie drzew iglastych to odradzające się i toczące się życie a także wieczność i nadzieja. Zgodne z tradycją wieńce adwentowe należy ozdabiać tylko naturalnymi dekoracjami, np szyszkami, jarzębiną, głogiem, trawami czy laskami cynamonu. Nie należy do przyozdobienia używać błyszczących, brokatowych ozdób gdyż adwent jest czasem radosnego oczekiwania, ale także jest to czas refleksji. Do tego winien nawiązywać wieniec adwentowy.
Cztery świece to nieodłączny element każdego wieńca adwentowego. Ich światło symbolizuje nadzieję. Trzy z nich są fioletowe, a czwarta różowa. Symbolika tych kolorów jest taka sama jak kolor ornatu księdza. Świece należy zapalać odpowiedniej kolejności. Pierwsza niedziela adwentu – świeca fioletowa (Świeca Proroka i Świeca Nadziei, symbol mędrców-proroków zapowiadających nadejście Chrystusa. Druga niedziela adwentu – świecą fioletowa (Świeca Betlejem, Świeca Pokoju, symbol miejsca narodzenia Jezusa i pokój przynoszony przez Zbawcę. Trzecia niedziela adwentu- świeca różowa (Świeca Pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli powitać Syna Bożego i dzielili się radosną nowiną ze światem, Świecą Radości. Czwarta niedziela adwentu – świeca fioletowa (Świeca Aniołów albo Świeca Miłości, symbolizuje aniołów znad stajenki przybywających w momencie narodzin Chrystusa oraz miłość jaką Jezus przyniósł na świat.
Powyższy opis wieńca adwentowego to opis zgodny z symbolika chrześcijańska.