W dniu 25 kwietnia w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jana Szczepkowskiego, artysty z Sanoka, zatytułowanej „Miejsce poza czasem”. To wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Muzeum Historyczne w Sanoku rozpocznie się o godz. 19:00. Prace artysty będzie można oglądać do 25 maja 2025 roku. Szczegóły oraz więcej o autorze poniżej.
Muzeum Historyczne w Sanoku
zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Jana Szczepkowskiego
„Miejsce poza czasem”
Miejsce: Podziemia Zamku Królewskiego w Sanoku
Data: 25 kwietnia,
Godzina: 17:00
Wystawa czynna w dniach 25 kwietnia – 25 maja 2025
O artyście:
Jan Szczepkowski – malarz i artysta wizualny związany z nurtem neoromantycznym. Urodził się w 1975 roku w Sanoku, gdzie mieszka i tworzy. Wywodzi się z rodziny o głęboko zakorzenionych tradycjach artystycznych. Kształcenie artystyczne rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie na kierunku snycerstwo. W latach 1998–2003 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Waltosia, a kształcił się również pod kierunkiem prof. Grzegorza Bednarskiego (malarstwo), prof. Janusza Orbitowskiego (rysunek) oraz prof. Zbigniewa Lutomskiego (drzeworyt).
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał jako asystent w pracowniach rysunku i malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku, a także jako konserwator zabytków w Muzeum Budownictwa Ludowego w tym samym mieście. Obecnie prowadzi autorską pracownię malarską na Uniwersytecie Ludowym w Woli Sękowej.
Jego twórczość została zauważona i doceniona w licznych publikacjach – m.in. w albumach „Sztuka Podkarpacia”, „Kultura w Sanoku, Sanoczanie w Kulturze 1990–2020” czy „Artystyczne Przedmieście”. Artykuły i wywiady z jego udziałem ukazywały się na łamach takich tytułów jak „Arteon”, „Artysta i Sztuka”, „Medical Maestro Magazine”, „Gazeta Prawna” i innych. O jego malarstwie pisał także pisarz Jacek Dehnel, a reprodukcja jednego z jego obrazów została zamieszczona w książce „Drugie ciało pisarza”, poświęconej twórczości Brunona Schulza.
Obrazy Szczepkowskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Europie, Kanadzie i USA, jak również w zbiorach państwowych, w tym w stałej ekspozycji Muzeum Historycznego w Sanoku. Uczestniczył w licznych plenerach malarskich zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Artysta był wielokrotnie nagradzany, m.in. dwukrotnie zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” (2009, 2021 – nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego), otrzymał również wyróżnienie Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (2020), nagrodę Dyrektora BWA Rzeszów na „Jesiennych Konfrontacjach” (2013), drugie miejsce na Biennale Plastyki Krośnieńskiej (2011) oraz nagrodę Prezydenta Przemyśla na Triennale Malarstwa „Srebrny Czworokąt” (2009).
Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne w kraju i za granicą – m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Krakowie, Sopocie, Radomiu, Cieszynie, Bydgoszczy, Lublinie, Londynie czy Brukseli. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych, takich jak „Człowiek nieoczywisty” (Czeladź, 2024), „Nieprzerwany dialog” (Kraków, 2024), „Japonia & Polska” (Tokio, 2019), „3 Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego” (Rzeszów, 2013) czy „Artefakty” (Przemyśl, 2014).
Szczepkowski to twórca konsekwentnie budujący swój artystyczny język – pełen symboli, nastroju i refleksji nad współczesnością.




