W sobotę 12 kwietnia o godz. 11:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się finisaż Wystawy Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej. Prezentowane na niej dzieła będzie można kupić bezpośrednio u twórców. Wystawę można było oglądać od 26 marca, a na niej prezentowane były pisanki z Podkarpacia, wykonane tradycyjnymi metodami. Więcej poniżej.
W Rzeszowie już od prawie 40 lat, co roku w okresie Wielkanocy, Wojewódzki Dom Kultury organizuje wyjątkową wystawę pisanek. Wydarzenie ma formę konkursu i przyciąga osoby w każdym wieku, które chcą zaprezentować swoje umiejętności i podtrzymywać tradycje wielkanocne. Głównym celem wystawy jest popularyzacja plastyki obrzędowej oraz zachęcanie twórców do kultywowania dawnych zwyczajów dekorowania jajek.
Pisanki traktowane są tu nie tylko jako świąteczna ozdoba, ale też jako małe dzieła sztuki. Wzory, które się na nich pojawiają, niosą ze sobą symboliczne znaczenie – są to często motywy roślinne, dawne symbole jak gwiazdy, krzyże, swastyki1, a także wzory przypominające haft czy zwierzęta. Kolory również odgrywają ważną rolę – dominują czerwienie, żółcie i czernie, a barwniki najczęściej mają naturalne pochodzenie.
Pisanka od wieków jest symbolem odradzającego się życia i budzącej się przyrody. Przez długi czas ich zdobienie było zajęciem głównie kobiet, ale obecnie coraz częściej angażują się w to także mężczyźni.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 47 osób, które zaprezentowały aż 284 pisanki – 128 wykonanych metodą batikową oraz 156 zdobionych techniką skrobaną. Najpiękniejsze z nich wybierze profesjonalne jury, a nazwiska laureatów poznamy podczas uroczystego zakończenia wystawy – 12 kwietnia o godzinie 11:00.
Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia wystawy, podziwiania niezwykłych pisanek i wybrania swojej ulubionej. Podczas finisażu będzie też okazja, by nabyć prace bezpośrednio od ich twórców.
1 – w kontekście kultury pogańskiej, która przeniknęła do niektórych tradycji chrześcijańskich, podobnie jak świąteczna choinka


