W dniu 4 marca br. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w dworze z Brzezin, odbędzie się spotkanie promujące książkę „Osadnictwo józefińskie w Galicji – ślady obecności”. Będzie to doskonała okazja, aby wysłuchać recenzentów, redaktorów oraz autorów tekstów, a także wziąć udział w dyskusji na tematu publikacji jakim jest „kolonizacja józefińska”. Poniżej program spotkania oraz krótki opis publikacji.
Program Spotkania:
- 10:00 – 11:00 – Zwiedzanie zagrody józefińskiej z Bożej Woli
- 11:00 – 11:15 – Powitanie gości (Katarzyna Dypa – dyrektor MKL w Kolbuszowej)
- 11:15 – 11:30 – Kilka słów o powstaniu publikacji pt. Osadnictwo józefińskie w Galicji – ślady obecności (Urszula Rzeszut-Baran)
- 11:30 – 12:00 – Refleksje recenzentów na temat publikacji (dr hab. Katarzyna Smyk, dr hab. Krzysztof Ślusarek)
- 12:00 – 12:30 – Publikacja jako wstęp do dalszych badań nad zagadnieniem osadnictwa józefińskiego w Galicji (dr Dominik Porczyński, dr Arkadiusz Więch)
- 12:30 – 13:00 – Prezentacja działalności oraz zasobów archiwalnych Stowarzyszenia Niemców Galicyjskich – Historia i Kultura Pamięci (Dr. Dieter Schäfer – odtworzenie nagrania)
- 13:00 – 13:20 – Dyskusja
- 13:20 – Poczęstunek złożony z tradycyjnych potraw kolonistów niemieckich przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanie” z Domatkowa
- 14:00 – 15:00 – Zwiedzanie zagrody józefińskiej z Bożej Woli
Opis publikacji:
Książka „Osadnictwo józefińskie w Galicji – ślady obecności” to kompleksowe opracowanie dotyczące historii kolonizacji józefińskiej i osadnictwa niemieckiego na terenie dawnej zachodniej Galicji. Podzielona na trzy części, książka stanowi szeroką analizę zarówno literatury przedmiotu, jak i materialnych śladów tej kolonizacji, uwzględniając jej wpływ na kulturę, gospodarkę i życie codzienne.
Pierwsza część książki skupia się na osadnictwie józefińskim w Galicji, prezentując przegląd polskiego piśmiennictwa na temat tej kolonizacji oraz analizując rozwój osadnictwa niemieckiego w zachodniej Galicji od XVIII do XX wieku w kontekście publikacji niemieckojęzycznych. Autorzy, tacy jak Arkadiusz Stanisław Więch, Isabel Röskau-Rydel, Tomasz Kargol, Lucyna Rotter, Izabela Wodzińska oraz Magdalena Fołta i Janusz Radwański, omawiają także wpływ osadnictwa na kulturę, życie gospodarcze, ikonografię oraz codzienne życie kolonistów, a także ich obecność w relacjach polskich sąsiadów.
W drugiej części książki przedstawiono przykłady materialnych śladów kolonizacji józefińskiej. Autorzy, w tym Edyta Pazdan-Skórska, Jacek Bardan, Antoni Rejman, Urszula Rzeszut-Baran, Marcin Zimny oraz Jan Święch, badają konkretne miejsca związane z osadnictwem niemieckim, takie jak kolonie Fallbrunn, Pława, Schönanger czy Boża Wola, oraz ich ślady we współczesnej rzeczywistości. Zawarto także refleksje na temat roli muzeów w zachowywaniu tego dziedzictwa.
Trzecia część książki, zatytułowana „Literacka impresja”, to literackie spojrzenie na temat osadnictwa józefińskiego, przedstawione przez Brygidę Helbig w formie fragmentów powieści „Niebko”, które wprowadza czytelnika w atmosferę tamtych czasów i stanowi subtelne dopełnienie historyczno-kulturowej analizy.
Całość książki stanowi bogate źródło wiedzy na temat osadnictwa józefińskiego, ukazując jego wielowymiarowy wpływ na życie regionu i pozostawione po nim ślady w przestrzeni społecznej, kulturowej i materialnej.
Publikacja jest widocznym śladem sympozjum naukowego, które odbyło się jesienią 2023 r. w skansenie. Pretekstem do niego stało się otwarcie w parku etnograficznym zagrody józefińskiej z Bożej Woli. Książka zawiera teksty wygłoszonych podczas sympozjum referatów, archiwalne oraz współczesne zdjęcia, a także mapy – wszystko po to, aby przybliżyć świat mieszkańców dawnych niemieckich kolonii na terenie Galicji. Publikacja powstała we współpracy z Towarzystwem Wydawniczym „Historia Iagellonica”.
Opis produktu
Osadnictwo józefińskie w Galicji – ślady obecności
Redakcja: Dominik Porczyński, Arkadiusz Stanisław Więch, Izabela Wodzińska
Kolbuszowa – Kraków 2024
ISBN 978-83-955965-7-5
ISBN 978-83-67497-59-6
Szczegóły:Rok publikacji: 2024,
Liczba stron: 268
Wymiary: 23,5 cm x 17 cm x 1,7 cm
Okładka: miękka
Numer ISBN: ISBN 978-83-955965-7-5 ISBN 978-83-67497-59-6
Materiał: papier
Waga: 0,56 kg



