W dniach od 17-28.02.2025r. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza dzieci, w tym grupy zorganizowane, do udziału w feriach zimowych pt. „Ferie w Muzeum”. Podczas tego okresu dzieci wraz z opiekunami będą mogły uczestniczyć w różnych zajęciach edukacyjnych i twórczych, które odbędą się we wszystkich oddziałach Muzeum. To doskonała okazja, by poszerzyć swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania w artystycznej atmosferze. Więcej o programie poniżej.
Oferta:
Program obejmuje warsztaty kreatywne, zwiedzanie wystaw oraz pieszą wycieczkę po Rozwadowie. Zajęcia przygotowane przez edukatorów mają na celu pobudzenie wyobraźni uczestników i mogą stać się inspiracją do odkrywania nowych talentów.
Spędzenie czasu z rodzicami lub dziadkami w Muzeum to także okazja do wzajemnego poznania się i odkrywania przeszłości z nowej perspektywy. Dzieci mogą zaskoczyć dorosłych swoją wiedzą, a opowieści edukatorów uzupełnić własnymi wspomnieniami.
Na pierwszy tydzień ferii zaprasza Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, gdzie przygotowano fascynującą podróż do dwudziestolecia międzywojennego. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć przeszłość pełną symetrii i luksusu. Podczas zajęć poruszone zostaną także tematy związane z praktycznym aspektem art déco, prezentując m.in. ceramikę oraz przedmioty szklane z kolekcji stalowowolskiego Muzeum.
Dodatkowo, uczestnicy poznają interesującą historię miasta. W ramach zajęć warsztatowych będą mogli ozdobić szklany wazon farbami akrylowymi, a także wcielić się w projektantów mody, tworząc koszulki w stylu „art déco„, z pomocą specjalistycznego urządzenia.
W drugim tygodniu ferii uczestnicy spotkają się w Zamku Lubomirskich, gdzie będą mieli okazję odwiedzić stałą wystawę „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”. Dzięki tej ekspozycji dzieci poznają historię dawnej wsi, a także wezmą udział w warsztatach, podczas których samodzielnie zrobią masło i upieką pyszne proziaki.
Kolejną atrakcją będzie wystawa „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”, która pozwoli uczestnikom poznać postać słynnego przyrodnika Włodzimierza Puchalskiego i odkryć fascynujący świat dzikiej przyrody. W programie nie zabraknie również gier i zabaw integracyjnych, które będą świetną okazją do wspólnej zabawy i nawiązania nowych znajomości.
Program:
Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, Stalowa Wola, ul. Rozwadowska 12
17–21 lutego 2025
Wstęp: 15 zł od dziecka za każdy dzień, trzecie i kolejne dziecko z rodziny 50% ceny
Zajęcia trwają od godz. 10.00 do 12.00
Obowiązują zapisy pod nr. telefonu: 797 120 229 lub 15 842 02 07
Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat wraz z opiekunami, do udziału w zajęciach plastycznych powiązanych z wystawami: Alfons Karpiński. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli oraz Modna w stylu art déco i Blask art déco. Nie zabraknie gier i zabaw integracyjnych dla uczestników zajęć. Każdy warsztat poprzedzimy również wizytą na ekspozycji.
poniedziałek 17.02
Moda i styl
W tym dniu zwiedzimy ekspozycję „Modna w stylu art déco”. Uczestnicy dowiedzą się, co to jest art déco, a w przedmiotach z wystawy spróbują rozpoznać jego typowe elementy. Porozmawiamy również o modzie, stylu i symbolu zmian, jakie niósł za sobą ten nurt.
Zostań projektantem mody
Podczas warsztatów porozmawiamy o zawodzie projektanta mody, czym się zajmuje, jakie powinien posiadać umiejętności i kto może nim zostać. Wykonamy też własny projekt stroju, używając do tego ścinków tkanin.
Biżuteria w stylu art déco
Jako pamiątkę z wystawy o modzie proponujemy samodzielnie wykonaną broszkę, którą możemy wykorzystać także do stworzenia opaski, jako spinkę do krawatu lub brelok. Podstawy biżuterii zrobimy z żywicy epoksydowej. Do ich wykończenia użyjemy koralików, piórek, brokatu w kolorystyce typowej dla art déco.
wtorek 18.02
Malarskie inspiracje Karpińskiego
Jakie tematy w swojej twórczości podejmował Alfons Karpiński, z czego czerpał i dlaczego tak kochał naturę? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy podczas wizyty na naszej wystawie stałej „Alfonsa Karpiński ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli”.
Różany wazon
Podczas warsztatu ozdobimy szklany wazon motywem różanym. Do pracy użyjemy farb akrylowych.
Róża z koralików
Zainspirowani twórczością Alfonsa Karpińskiego uwolnimy swoją wyobraźnię i stworzymy własne dzieła sztuki. Do ich wykonania użyjemy koralików, z których na odpowiedniej podstawie ułożymy różę. Może podczas oprowadzania dostrzeżecie inne motywy w twórczości artysty, które postanowicie ułożyć z koralików?
środa 19.02
Dobre maniery zawsze modne
Szczególną cechą zabytkowego szkła – karafek, kieliszków, wazonów czy pater – jest przede wszystkim kunszt i precyzja wykonania. Nic zatem dziwnego, że piękno i funkcjonalność szkła użytkowego wytwarzanego w polskich hutach okresu międzywojennego do dziś zachwyca kolekcjonerów. Zwiedzając ekspozycję obejrzycie piękne i popularne wyroby, dowiecie się też, w jaki sposób je wytwarzano. Przybliżymy również wizerunek Stalowej woli z czasów jest budowy.
W trakcie warsztatów dowiemy się co to jest etykieta, czym są dobre maniery i dlaczego przywiązujemy do nich tak dużą wagę. W tym dniu porozmawiamy o zasadach, które obowiązują nas przy stole.
Savoir-vivre
Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się poszczególnym elementom nakrycia stołu oraz poznać zasady ich użycia. Ponadto dowiemy się co oznacza układ sztućców po zjedzonym posiłku. Na zakończenie naszego spotkania uczestnicy za pomocą specjalnych flamastrów i farb do ceramiki ozdobią talerz detalami w stylu art déco.
Torby z motywem art déco
Podczas wspólnych zajęć użyjemy specjalnej maszyny oraz folii, którą ozdobimy bawełnianą torbę motywami w stylu art déco. Każdy z uczestników otrzyma po jednej torbie. Można też przynieść gładką koszulkę lub kurtkę dżinsową i nadać jej unikalnego charakteru, ozdabiając zaprojektowanym przez siebie wzorem.
czwartek 20.02
Kruche piękno
Projektanci art déco wykorzystywali w swoich pracach kulturowe symbole i folklor. Ich piękno i funkcjonalność zachwyca do dziś. Porozmawiamy o historii hut szkła w Polsce, zgłębimy tajniki wytwarzania szkła oraz poznamy metody produkcji.
Wachlarz art déco
Podczas warsztatów uczestnicy wykonają praktyczną pamiątkę – wachlarz. Materiały jakich użyjemy to patyczki do lodów, nić nylonowa, papier ryżowy.
Bądź jak Zofia Stryjeńska
Z glinki samoutwardzalnej wykonamy ozdobny talerz, kubeczek bądź podstawkę na biżuterię lub klucze. Wykonane przedmioty ozdobimy farbami akrylowymi inspirując się rysunkami Zofii Stryjeńskiej z cyklu „Tańce polskie”. Do zdobienia glinianych wytworów możemy użyć także wzorów lasowiackich.
Zajęcia przewidziane na dwa dni – dekorowanie wykonanych naczyń odbędzie się w piątek.
piątek 21.02.
Przystanki naszej historii
Wyjdziemy na wspólny spacer po Rozwadowie, a dzięki Przystankom naszej historii poznamy kilka ciekawych miejsc i budynków historycznych miasta. Podczas tej wyprawy wspólnie rozwiążemy quest.
Pocztówka z dawnego Rozwadowa
Pocztówki obecnie tracą na znaczeniu, ale czy wiemy skąd tak naprawdę się wzięły? Nie zawsze wyglądały tak, jak dzisiejsze kartki pocztowe. Porozmawiamy o ich historii, zobaczymy różne rodzaje pocztówek. Na pocztówkach znajdą się historyczne miejsca Rozwadowa. Użyjemy papieru jedwabnego, atramentu oraz pióra.
Być jak Zofia Stryjeńska
Kontynuacja warsztatu z czwartku 20.02.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1
24–28 lutego 2025
Wstęp: 15 zł od dziecka za każdy dzień, trzecie i kolejne dziecko z rodziny 50% ceny
Zajęcia trwają od godz. 10.00 do 12.00
Obowiązują zapisy pod nr telefonu: 518 454 176 lub 15 844 85 56
Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat wraz z opiekunami do udziału w zajęciach plastycznych powiązanych z wystawami Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem, „Ksiądz prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski (1924-2017). Badacz, regionalista, donator. W stulecie urodzin” oraz „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”.
poniedziałek 24.02
I kudłate, i łaciate…
Inspirując się wystawą „Domowroty”, każdy z uczestników będzie miał okazję zrobić na warsztatach piękną i oryginalną torbę z motywem zwierzęcym, wykorzystując przy tym filc. Porozmawiamy również o zwierzętach, które żyją w polskich lasach, dowiemy się, czym różnią się tropy od śladów, czym żywią się zwierzęta oraz jak budują swoje legowiska.
wtorek 25.02
Pachnące rękodzieło
W drugim dniu ferii dowiemy się, skąd się bierze len, do czego służy, jak dawniej go pozyskiwano. Na warsztatach dzieci uszyją ręcznie z lnianej tkaniny woreczki, które ozdobimy motywem lawendy. Wypełnimy je też aromatycznymi ziołami i skropimy olejkami zapachowymi, by stanowiły ozdobę zapachową np. do szafy czy do pokoju. Na warsztatach wykonamy również pięknie pachnące świece w szklanych pojemnikach.
środa 26.02
Zrób to sam – domowe masło pełne smaku
Na wstępie poznamy część etnograficzną wystawy stałej, co będzie znakomitym wprowadzeniem do warsztatów. Podczas zajęć każdy z uczestników będzie miał okazję zrobić masło od postaw, wykorzystując tradycyjne narzędzia i metody. Przygotujemy również ciasto i upieczemy z niego pyszne bułeczki sodowe, tzw. proziaki. Masło będziemy mogli połączyć z ulubionymi ziołami i skonsumować je z ciepłymi proziakami.
czwartek 27.02
Tajemnice dawnych wierzeń
Nawiązując do jednej z książek ks. Gaja Piotrowskiego porozmawiamy o dawnych wierzeniach ludności zamieszkującej tutejsze tereny. Na warsztatach zrobimy lampkę w kształcie kota. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest filokartystyka i poznają najstarsze pocztówki. Stworzą również autorskie pocztówki z wizerunkiem jednego z budynków charakterystycznych dla naszego miasta lub z motywem lasowiackim. Dowiedzą się też, jak je zaadresować, gdzie przykleić znaczek i jak wysłać, by dotarła do nadawcy.
piątek 28.02.
Na skrzydłach natury
Zwiedzimy wystawę Domowroty. Włodzimierz Puchalski, poznamy bliżej postać wybitnego fotografa przyrody, a w części warsztatowej uszyjemy ptaszka, który może stanowić piękny element dekoracyjny lub maskotkę.
DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Zapraszamy do współpracy organizatorów wypoczynku. W każdym oddziale Muzeum Regionalnego przewidziane zostały również zajęcia dla grup.