W dniach 27- 29 września 2024 roku w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu odbył się V jubileuszowy Festiwal Muzyczny im. Jana Kusiewicza. Organizatorem był starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz. Poniżej relacja z koncertu oraz zdjęcia.
27.09. I dzień festiwalu
Wieczorem, 27 września br., odbył się pierwszy z koncertów. Był to Spektakl Operowy Dominika Lasoty pod tytułem „Kamizelka” na podstawie noweli Bolesława Prusa. W rolach głównych wystąpili: Jadwiga Kot-Ochał (sopran), Jacek Ścibor (tenor), Marcin Kasprzyk (fortepian), Martyna Lasota (dyrygent), Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fr. Chopina w Jarosławiu, Chór Żeński Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jarosławiu, Tancerki Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu.
Starosta jarosławski, otwierając festiwal, podkreślił wagę tego wydarzenia:
Z wielką radością i dumą staję dziś przed Państwem, aby serdecznie powitać wszystkich uczestników, gości oraz artystów na piątym festiwalu imienia Jana Kusiewicza. To wyjątkowe wydarzenie, które stało się już ważnym punktem kulturalnej mapy naszego regionu, a jego jubileuszowa, piąta edycja jest dla nas wszystkich powodem do dumy i ekscytacji.
Jan Kusiewicz był wybitnym polskim tenorem, mistrzem bel canta i niekwestionowanym królem oper włoskich , znanym z wyjątkowo pięknego głosu. Mimo kariery w Gdańsku i występów na scenie opery, zawsze z sentymentem wracał do swoich korzeni w Rzeplinie, w powiecie jarosławskim. Jego talent doceniany był w kraju i za granicą. Mistrz Jan pozostawił po sobie niezatarte wrażenie w świecie muzyki klasycznej.
28.09. II dzień festiwalu
Sobotni ranek upłynął pod znakiem warsztatów wokalnych dedykowanych uczniom klas śpiewu szkół muzycznych z całego województwa podkarpackiego. Odbył się także „Poranek Muzyczny” dla najmłodszych w wykonaniu Artystów Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa.
Tegoroczne „Mistrzowskie Lekcje Śpiewu” poprowadził, na zaproszenie starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza, prof. dr hab. Piotr Kusiewicz – syn Maestro Jana Kusiewicza, wykładowca Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Towarzyszył mu przy fortepianie Mateusz Lasatowicz z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Warsztaty były wyjątkową lekcją dla młodych adeptów sztuki wokalnej, podczas której mogli uzyskać cenne rady i wskazówki, a także podpowiedzi w kwestii technik wokalnych.
Nad przebiegiem warsztatów czuwał Dyrektor Artystyczny i Programowy Festiwalu prof. dr hab. Jacek Ścibor, a gospodarzem miejsca była dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu Grażyna Sereda.
W sobotni wieczór, 28 września, salę koncertową Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu wypełniły dźwięki „Ponadczasowych Przebojów Opery, Operetki i Musicalu” za sprawą wspaniałych artystów: Ewy Tracz (sopran), Stanisława Dudy (baryton) oraz Mateusza Lasatowicza.
W ramach V Festiwalu Muzycznego im. Jana Kusiewicza odbył się drugi z trzech koncertów tegorocznego wydarzenia muzycznego, który jest hołdem składanym naszemu rodzimemu artyście – maestro Janowi Kusiewiczowi.
Koncert zgromadził wielu dostojnych gości, obecny był przede wszystkim starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, wicestarosta Krzysztof Cebulak, sekretarz powiatu Krzysztof Sopel, poseł na sejm RP Tadeusz Chrzan, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina Grażyna Sereda, dyrektor artystyczny i programowy Festiwalu prof. Jacek Ścibor, prof. Piotr Kusiewicz oraz, przede wszystkim, wspaniała publiczność. Starosta życzył wszystkim niezapomnianych wrażeń i doznań muzycznych.
29.09. III dzień festiwalu
Trzeci, ostatni już dzień 5. jubileuszowej edycji Festiwalu Muzycznego im. Jana Kusiewicza przeniósł nas do czasów dwudziestolecia międzywojennego…
W niedzielny wieczór, 29 września, na scenie królowała „Międzywojenna Miłość”. Wszystko za sprawą recitalu wokalno-aktorskiego w wykonaniu artystów chorzowskiego Teatru Rozrywki. W programie znalazły się m.in.: przeboje L. Halamy, H. Ordonówny, St. Górskiej, T. Mankiewiczówny, a na deskach sali koncertowej ZPSM w Jarosławiu wystąpili Paulina Magaj-Szpak (wokal) oraz Radosław Michalik (fortepian).
Starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz zaprosił liczne grono melomanów do wysłuchania niezwykłych interpretacji przebojów sprzed lat. Nie zabrakło profesora Jacka Ścibora, dyrektora artystycznego i programowego festiwalu czy dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu Grażyny Seredy. Wśród gości byli także m.in. poseł na sejm RP Tadeusz Chrzan oraz radny Rady Powiatu Jarosławskiego Stanisław Górski. Na zakończenie starosta raz jeszcze podziękował zgromadzonym za obecność, a także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia.
materiał dzięki Starostwu Powiatowemu w Jarosławiu